Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆ: ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିଜୟୀ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୨୦୪୪ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୪୩୬ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ବଢୁଛି ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍ : ଭୁବନେଶ୍ବରରୁ ଦିନକରେ ୩୧୮ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୨୩୫ ସୁସ୍ଥ
  • ||
  • କୋଭିଡ୍ ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ, ତଥାପି ଆସିନି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଶ୍ୱସ୍ତିର ସମୟ, ସତର୍କତାର ମନ୍ତ୍ର ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ- ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକତା
  • ||
  • +୩ ରେ ସାମିଲ ହେବ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା କୋର୍ସ, ରାଜ୍ୟ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ପୁଅ ଓ ଝିଅକୁ କୂଅରେ ଫିଙ୍ଗି ମାରିଦେଲେ, ବାପା ଓ ମା’ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ନୀଳାଦ୍ରି ବିଜେ’ ଅବସରରେ ନ୍ୟୁଜ୍ ୭ ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲା ଆଉ ୨ଟି ଓଡିଆ ଭଜନ- ‘ବଡଦାଣ୍ଡ କାନ୍ଦେ କଇଁକଇଁ’ ଓ ‘ଏତେ ଅଭିମାନ କିଆଁ’
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଦୁଇ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭାରତ-ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆ : କ୍ଲିନ୍ ସ୍ୱିପ୍ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ସମ୍ମାନ ପାଇଁ ଲଢିବ ଘରୋଇ ଦଳ
  • ||
  • ଗଜପତି : ଖୋଲିବ କି ACFO ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ରହସ୍ୟ : କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଡିଏଫଓଙ୍କୁ ଚାଲିଛି ଜେରା
  • ||

ପତ୍ର ଗୋଟିଏ ଲାଭ ଅନେକ : ମଧୁମେହ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ହୋଇଥାଏ ସହାୟକ, କରୋନା ସମୟରେ ଲାଭଦାୟକ

24/07/2020 at 3:29 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୪/୦୭ : ମଧୁମେହ ଏମିତି ଏକ ରୋଗ ଯାହା ମଣିଷ ଶରୀରକୁ ଭିତରେ ଭିତରେ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଥାଏ | ମଧୁମେହ ମଣିଷ ଶରୀରକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଦୁର୍ବଳ କରିଦେଇଥାଏ | ଶରୀର ଏତେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଇଥାଏ ଯେ ଶରୀରରେ କିଛି ଘା’ କିମ୍ବା ଖଣ୍ଡିଆ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ଶୁଖି ନଥାଏ କି ଭଲ ହୋଇନଥାଏ | ଏହି ରୋଗରୁ ଆକ୍ଟିଭ ଓ ସୁସ୍ଥ ଲାଇଫଷ୍ଟାଇଲ ରକ୍ଷା କରିପାରିବ | କିନ୍ତୁ କରୋନା ମହାମାରୀ ଓ ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ଏହା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସମ୍ଭବ ନ ହୋଇପାରେ | ସେଥିପାଇଁ ଏହିଭଳି ସମୟରେ ନିଜ ଭୋଜନ ଓ ଖାଦ୍ୟ-ପେୟ ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ | ଭୋଜନ ଏହିଭଳି ଜିନିଷ ସେବନ କରିବା ଉଚିତ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ବ୍ଲଡ଼ ସୁଗାର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ | ଏହିଭଳି ଏକ ମସଲା ହେଲା ତେଜପତ୍ର ଯାହା ସମସ୍ତଙ୍କ ଘରେ ଉପଲବ୍ଧ | ଜାଣନ୍ତୁ ତେଜପତ୍ରର ଲାଭ :

ତେଜପତ୍ରକୁ ଦେଶର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ମାଲାବାର ପତ୍ର ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଅନେକ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟଞ୍ଜନରେ ତେଜପତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ | ତେଜପତ୍ରକୁ ଗରମ ମସଲା ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ | ଏହାର ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦ ବଢାଇବା ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ହିତକର |

– ତେଜପତ୍ରରେ ଭିଟାମିନ-ଏ ଓ ଭିଟାମିନ-ସି ରହିଛି | ଏହି ଦୁଇଟି ଭିଟାମିନ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନ ପାଇଁ ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ | ଭିଟାମିନ-୧ ଆଖି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିଥାଏ ଓ ଭିଟାମିନ-ସି ଶରୀରରେ ହ୍ୱାଇଟ ବ୍ଲଡ଼ ସେଲ୍ସ ସଂଖ୍ୟା ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |

– ହ୍ୱାଇଟ ବ୍ଲଡ଼ ସେଲ୍ସ ଶରୀରରେ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ମଜବୁତ କରିଥାଏ | କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ସୁଦୃଢ କରିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ | ସେଥିପାଇଁ କରୋନାରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ହେଲ୍ଥ ଏକ୍ସପର୍ଟ ଭିଟାମିନ-ସି ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଉଛନ୍ତି |

– ତେଜପତ୍ର ପାଚନ ତନ୍ତ୍ରକୁ ମଜବୁତ କରିଥାଏ | ଏହାସହ ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଇନସୁଲିନର ମାତ୍ର ବଢିବା-କମିବାକୁ ମଧ୍ୟ ତେଜପତ୍ର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ | ଏହାକୁ ପାଉଡର କରି ସୁପରେ ପକାଇ ମଧ୍ୟ ସେବନ କରିପାରିବେ | ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବ୍ୟଞ୍ଜନରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ | ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପିଉଥିବା କାଢ଼ାରେ ତେଜପତ୍ର ପକାଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଉଚିତ |

   Related Posts