Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୩୫୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୧୧ ମୃତ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ଓମିକ୍ରନ ଗଞ୍ଜାମକୁ ବିପଦ : ବଢିବ ସଂକ୍ରମଣ ! ସତର୍କ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ମାଗିଲେ ଲାଞ୍ଚ, ନଦେବାରୁ ଆକ୍ରମଣ କରି କଲେ ଲହୁଲୁହାଣ
  • ||
  • ଆଉ ବର୍ଷା ନାହିଁ, ବଦଳିବ ପାଗ : ୧୧ରୁ କମିଯିବ ଶୀତ
  • ||
  • ଆସୁଛନ୍ତି ପୁଟିନ : ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ, ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ହେବ ଆଲୋଚନା
  • ||

ଧନୁଯାତ୍ରା ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ କମ୍ପୁଛି ଆଖଡାଶାଳ : ମହାରାଜ କଂସଙ୍କ ଅଟ୍ଟହାସ୍ୟ, ନୂଆ ଦୃଶ୍ୟ ଲାଗି କୃଷ୍ଣ ବଳରାମଙ୍କ ଅଭ୍ୟାସ

23/12/2019 at 5:18 PM

ବରଗଡ ୨୩।୧୨: ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବିଶ୍ବ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବରଗଡ ଧନୁଯାତ୍ରା । ମହାରାଜ କଂସଙ୍କ ଅଟ୍ଟହାସ୍ୟରେ ଦୁଲୁକିବ ବିଶ୍ବର ସର୍ବ ବୃହତ ମୁକ୍ତାକାଶ ରଙ୍ଗମଞ୍ଚ । ଆଉ ଏହି ଯାତ୍ରାକୁ ଆକର୍ଷଣୀୟ କରିବାକୁ ଚାଲିଛି ଜୋରସୋର ଅଭ୍ୟାସ । ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାରେ ଧନୁଯାତ୍ରାର ମଥୁରା ନଗରୀ ପାଇଁ କଳାକାର ମଞ୍ଚଭ୍ୟାସ ଜାରି ରଖିଥିବାବେଳେ ଗୋପପୁରରେ ଗୋପାଳ ବାଳକ ଓ ଗୋପଙ୍ଗନା ମାନଙ୍କ ସହ କୃଷ୍ଣ ବଳରାମ ମଧ୍ୟ ନିଖୁଣ ଅଭିନୟ ପାଇଁ ଅଭ୍ୟାସ ଚଳାଇଛନ୍ତି ।

ଗୋଟେ ପଟେ ମହାରାଜ କଂସଙ୍କ ଅଟ୍ଟହାସ୍ୟରେ ଫାଟି ପଡୁଛି ସମଗ୍ର ପରିବେଶ । ଅନ୍ୟପଟେ ଚାଲିଛି ଗୋପାଳ ବାଳକଙ୍କ ସହ କୃଷ୍ଣ ବଲରାମଙ୍କ ନିଖୁଣ ଅଭିନୟର ଅଭ୍ୟାସ । ବରଗଡ ଧନୁଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଜୋରସୋରରେ  ଅଭ୍ୟାସ ଚଳାଇଛନ୍ତି ସମସ୍ତ କଳାକାର । ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ବି ଦେଉଛନ୍ତି । ଆଉ ସେହି ଅନୁସାରେ ପ୍ରାକ୍ଟିସ୍ ଚାଲିଛି ।

ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଦୃଶ୍ୟ କିଭଳି ଜୀବନ୍ତ ଅଭିନୀତ କରାଯାଇପାରିବ ସେ ନେଇ ରିହର୍ସାଲ କରୁଛନ୍ତି କଳାକାର । କୃଷ୍ଣ ବଳରାମଙ୍କ ସହ ଗୋପପୁରବାସୀ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ନନ୍ଦଉତ୍ସବ, କାଳୀୟଦଳନ, ବସ୍ତ୍ରହରଣ, ରାକ୍ଷସ ଗଣ ନିଧନ ଓ କୃଷ୍ଣ  ବଳରାମଙ୍କ ବିଦାୟୀ ଦୃଶ୍ୟକୁ ଅଭିନୟ କରିବା ପାଇଁ ଜୋରସୋରରେ ଲାଗିଛନ୍ତି କଳାକାର । ଚଳିତ ବର୍ଷ କୃଷ୍ଣ ଭୂମିକାରେ ଆୟୁସ ବିରତିୟା ଓ ବଳରାମ ଭୂମିକାରେ ଆଶୁତୋଷ ବିରତିୟା ନଜର ଆସିବେ ।

ମହାଭାରତ, ହରିବଂଶ ପୁରାଣ, ଶ୍ରୀମଦ୍ ଭାଗବତ ଗୀତା ଆଦିର ପୌରାଣିକ କଥାବସ୍ତୁକୁ ଆଧାର କରି ବରଗଡ ଧନୁଯାତ୍ରାର ଗୋପପୁର ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ଦେଉଛନ୍ତି ପଞ୍ଚାନନ ବିରତିୟା । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଧନୁଯାତ୍ରାକୁ ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣ କରିବା ପାଇଁ କିଛି ନୂତନ ଦୃଶ୍ୟ ଅବତାରଣ କରାଯାଉଥିବାର ନିର୍ଦ୍ଦଶେକ କହିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ରମେ ଅନ୍ୟ କଳାକାରମାନଙ୍କ ସହ ଅଭିନୟ ଅଭ୍ୟାସ ଜାରି ରହିଥିବା କହିଛନ୍ତି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ । 

୭୧ ବର୍ଷରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଥିବା ବରଗଡ ଧନୁଯାତ୍ରାକୁ ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣ କରିବା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ଜୋରଦାର ପ୍ରସ୍ତୁତି । ଏବେ ଅପେକ୍ଷା ଡିସେମ୍ବର ୩୧କୁ ।

   Related Posts