Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥ୍‌ଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରମୁଖ ପଦରୁ ହଟାଇବ ବାରବାଡୋସ୍ ! ସରକାର କହିଲେ- ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟ ହେବାର ସମୟ ଆସି ଯାଇଛି

16/09/2020 at 9:01 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୬।୦୯:  ବାରବାଡୋସ୍ ବ୍ରିଟେନର ମହାରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କୁ ନିଜର ରାଜ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ ପଦରୁ ହଟାଇ ଏକ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଜ୍ୟରେ ପରିଣତ  ହେବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା କାରିବିୟାନ ଦ୍ଵୀପ ଦେଶର ସରକାର କହିଛନ୍ତି। ଅତୀତରେ ଏହି ସଂପର୍କରେ ଅନେକ ଥର ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିବା ସରକାର କହିଛନ୍ତି।

୧୯୬୬ରେ ସ୍ଵାଧୀନତା ପ୍ରାପ୍ତ କରିଥିବା ଜଣେ ପୂର୍ବତନ ବ୍ରିଟିଶ ଉପନିବେଶ, ବାରବାଡୋସ୍ ବ୍ରିଟିଶ ରାଜ ପରିବାର ସହିତ ଏକ ଔପଚାରିକ ସମ୍ବନ୍ଧ ରଖି ଆସିଛି କାରଣ କିଛି ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବ୍ରିଟିଶ ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ଅଂଶ ଥିଲେ।

ବାରବାଡୋସ୍ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଜେନେରାଲ ସେଣ୍ଡ୍ରା ମେସନ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମିୟା ମଟଲିଙ୍କ ଉପରେ ଭାଷଣ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଆମର ଔପନିବେଶ ଅତୀତକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ପଛରେ ପକାଇବାର ସମୟ ଆସି ଯାଇଛି। ବାରବାଡୋସ୍‌କୁ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ପରିଣତ କରିବାର ସମୟ ଆସି ଯାଇଛି।

ବାବାର୍ଡିୟାନବାସୀ ଜଣେ ବାର୍ବାଡିୟାନଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରମୁଖ ଭାବେ ଦେଖିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି। ବାରବାଡୋସ୍ ଆଉ ଏକ ପାଦ ଆଗକୁ ବଢି ନିଜ ରାଜ୍ୟକୁ ଏକ ସାର୍ବଭୌମ ଦିଗକୁ ନେଇଯିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ଏହା ପରେ ନିଜକୁ ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ଗଣତନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟ ଭାବେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କରିବ ଯେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେ ନିଜ ଜୀବନର ନିର୍ମାଣ କରି ନାହାନ୍ତି। ବାରବାଡୋସ୍‌କୁ ସ୍ଵାଧୀନତାର ୫୫ତମ ବର୍ଷ ପୂରଣ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହା ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବରରେ ପାଳନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି।

ବକିଙ୍ଗଘମ ପ୍ୟାଲେସ୍‌ କହିଛି ଯେ, ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ବାର୍ବାଡୋସର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଥିଲା। ବ୍ରିଟେନର ବିଦେଶ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କହିଛି ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ବାର୍ବାଡୋସ୍‌ ପାଇଁ ଏକ ଥିଲା। ବୈଦେଶିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଜଣେ ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି, ବାରବାଡୋସ୍‌ ଓ ୟୁକେ ମଧ୍ୟରେ ସମୃଦ୍ଧ ଇତିହାସ ରହିଛି। ଉଭୟ ଦେଶର ସଂସ୍କୃତି, ଭାଷା ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତମ ସମନ୍ଵୟ ରହିଛି। ବାରବାଡୋସ୍ ଆମର ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ଭାଗିଦାରୀ ଏବଂ ଆମେ ନିଜର ସମସ୍ତ ମୂଲ୍ୟବାନ କ୍ୟାରିବାଇ ଭାଗିଦାରୀ ସହିତ କାମ ରଖିବା ଜାରି ରଖିବୁ।

ବାରବାଡୋସ୍‌ର ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଜେନେରାଲଙ୍କୁ ଦ୍ଵୀପର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପରାମର୍ଶ କ୍ରମେ ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ନିଯୁକ୍ତ ହୁଅନ୍ତି। ଗଭର୍ଣ୍ଣର  ଜେନେରାଲ ଔପଚାରିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ରାଣୀଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ଵ କରନ୍ତି। ଯେମିତି ସଂସଦ ଅଧିବେଶନର ଉଦଘାଟନ କରିବା ସାମିଲ।

ବାରବାଡୋସ୍‌ର ଇତିହାସରେ ବ୍ରିଟେନର ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୋଗଦାନ ରହିଛି। ଆଣ୍ଟଲାଟିକ ସ୍ଲେଭ୍‌ ବାଣିଜ୍ୟ ଦ୍ଵାରା ଏହାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଦ୍ଵୀପ ଉପରେ ୧୬୨୫ରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଦାବି କରିଥିଲା ଯେତେବେଳେ ୧୬୨୫ରେ କ୍ୟାପଟେନ ହେନରି ପାଓ୍ଵେଲ ଅବତରଣ କରିଥିଲେ।   

   Related Posts