Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୦ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୩୦୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୫ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କଳିଙ୍ଗ ଝୋଟ କାରଖାନାରେ ଅଘଟଣ, ମେସିନରେ ଚାପି ହୋଇ ଶ୍ରମିକ ମୃତ
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ଘରୋଇ କଳି ହେଲା କାଳ, ଦାଦାର ଛୁରାମାଡ଼଼ରେ ଝିଆରୀ ଆହତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଓ ବାହାରେ କରାଯାଉଛି ସାନିଟାଇଜ୍
  • ||
  • ବ୍ରିଜରେ ଝୁଲିଛି ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଖୋଲିଲା ଭିତରକନିକା, କୁମ୍ଭୀର ଗଣନା ପାଇଁ ଗତ ୧୫ ତାରିଖଠାରୁ ବନ୍ଦ ଥିଲା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ
  • ||

SBIଙ୍କ ଏପରି ATM ଓ ଡେବିଟ୍‌ କାର୍ଡ ହେବ ଅଚଳ, ଜାଣନ୍ତୁ କରିବେ କ’ଣ

22/12/2019 at 4:15 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୨।୧୨:  ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ପରେ ଦେଶରେ କେତେକ ବ୍ୟଙ୍କ ତାଙ୍କ ATM  ଓ DEBIT କାର୍ଡ ବନ୍ଦ କରିଦେବେ। ଏଣୁ ଗ୍ରାହକ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବା ନେଇ ଏବେଠୁ ଆଶଙ୍କା କରାଗଲାଣି।  ଏ ନେଇ ଦେଶର ସବୁଠୁ ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ (SBI) ତାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀଙ୍କୁ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ସୂଚନା ଜାରି କରିସାରିଲେଣି। ଏଥିରେ ନିଜ ନିଜର କାର୍ଡ ବଦଳାଇବା ଲାଗି ନିକଟସ୍ଥ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖା ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ SBI  ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି । ତେବେ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୦ରେ କେଉଁ ସବୁ କାର୍ଏଡରେ ନେଣଦେଣ ବନ୍ଦ ହେବ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

SBIଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଲୁଥିବା ମ୍ୟାଗନେଟିକ ଷ୍ଟ୍ରିପ ଥିବା ଡେବିଟ କାର୍ଡର ବ୍ୟବହାର ବନ୍ଦ କରାଯିବ । ୨୦୨୦ ଜାନୁଆରୀ ପହିଲାରୁ କେବଳ ଇଏମ୍‌ଭି ଚିପ୍‌ ଓ ପିନ୍ ବ୍ୟବହୃତ କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର ହୋଇପାରିବ। ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଆରବିଆଇ) ଏବଳି କାର୍ଡର ବ୍ୟବହାର ଲାଗି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଏଣୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମ୍ୟାଗନେଟିକ୍ ଷ୍ଟ୍ରାଇପରେ ବ୍ୟବହୃତ ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡ ସବୁର ବ୍ୟବହାର ବନ୍ଦ କରାଯିବ ।

ଏଥିପାଇଁ ନିଆଯାଇଛି ଏହି ପଦକ୍ଷେପ
ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଠକେଇରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ଲାଗିRBI ଏପରି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି।  ନୂଆ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ଇଏମ୍‌ଭି ଚିପ୍‌ ବ୍ୟବହୃତ କାର୍ଡ ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡ ଦିଆଯାଉଛି । ଯେଉଁ ଗ୍ରାହଣଙ୍କ ପାଖରେ ମ୍ୟାଗନାଟିକ ବ୍ୟବହୃତ ଷ୍ଟ୍ରାଇପ ଡେବିଟ କାର୍ଡ ଅଛି, ସେମାନେ ୩୧ଡିସେମ୍ବର ପରେ ଟଙ୍କା ଉଠାଇପାରିବେ ନାହିଁ ।

ଏପରି ଭାବେ ବଦଳାଯାଇପାରିବ କାର୍ଡ
SBI ନିଜ ଗ୍ରାହକଙ୍କପୁରୁଣା କାର୍ଡ ବଦଳାଇବା ପାଇଁ କୌଣସି ଦେୟ ନିଅନ୍ନିତି ନାହିଁ। ଗ୍ରାହକମାନେ ଇଣ୍ଟରନେଟ ବ୍ୟାଙ୍ଗିକ୍, ୟୋନୋ ଆପ ବା ନିଜର ନିକଟସ୍ଥ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖାକୁ ଯାଇ କାର୍ଡ ବଦଳାଇପାରିବେ । ଯଦି ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଚାର୍ଜ ଲାଗେ, ତେବେ ତାହା ଫେରସ୍ତ କରାଯିବ। ଏଥିପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

ନିଜ ଠିକଣା ଅପଡେଟ ରଖନ୍ତୁ
ଇଏମ୍‌ଭି କାର୍ଡ ଆବେଦନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କର ନିଜ ଠିକଣା ଅପଡେଟ ରଖିବା ଦରକାର। କାରଣ ନୂତନ କାର୍ଡ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଠିକଣାରେ ହିଁ ଯିବ । ଯଦି ଠିକଣା ମିଛ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ତେବେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଏହି କାର୍ଡ ମିଳିବ ନାହିଁ , କାର୍ଡ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଫେରିଯିବ ।

   Related Posts