Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣା : ମହାଲିଙ୍ଗ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କଲେ ମହିଳା କମିଶନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପୁରୀ ନୀଳାଚଳ ହୋଟେଲ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଚାଲିଥିଲା ଯୋଜନା, ୫୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହେରଫେର ଅଭିଯୋଗରେ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଶସ୍ତା ରାଜନୀତି କରୁଛି ବିଜେପି, ମମିତା ମେହେର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ରାଜନୀତିର ରୂପ ଦିଆଯାଉଛି : ବିଜେଡି
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଏକତରଫା ପ୍ରେମ : ନାବାଳିକା ଯାଉଥିବା ବାଇକ୍‌କୁ ଗୋଇଠା ମାରି ଗଡାଇଦେଲେ ଯୁବକ, ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହେଲେ ମା’
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ : ନନ୍ଦନକାନନରେ ବିରଳ ହିମାଳୟ ଅଣ୍ଡିରା ଭାଲୁ ‘ମୋତି’ର ମୃତ୍ୟୁ, ୫କୁ ଖସିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଫୁଲବାଣୀ : କନ୍ଧମାଳକୁ ଛୁଇଁଲା ପହିଲି ଶୀତ, କୁହୁଡି ଚାଦରରେ ଢାଙ୍କି ହେଲାଣି ସହର
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ଶିଶୁ କନ୍ୟାର ଉଲଗ୍ନ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ବୁଧବାରଠୁ ଝୁମର ନାଚ ଦେଖିବାକୁ ଯାଇ ନିଖୋଜ ଥିଲେ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତ ଫେଭରେଟ୍, ବିଜୟ ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ : ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲେ ମହମ୍ମଦ ଅମିର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ଝରଣୀ ଗାଁରେ ମମିତା ମେହେରଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ରାଜ୍ୟ ମହିଳା ଆୟୋଗ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ସହ ୪ଜଣିଆ ଟିମ୍
  • ||
  • ପନିପରିବା ଖାଇଦେଉଛନ୍ତି ବାର୍‌ହା, ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ
  • ||

ଏହି ୭ ଜରୁରୀ ସେବା ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଏତିକି ଟଙ୍କା ଚାର୍ଜ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଦେବେ କେତେ

19/05/2021 at 8:05 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯।୫: ଆଜିକାଲି ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖରେ କୌଣସି ନା କୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କର ସଞ୍ଚୟ ଖାତା ଅଛି । ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ବି ଥିବ । ମାତ୍ର ଏହି ସଞ୍ଚୟ ଖାତା ମାଗଣା ମିଳିନଥାଏ । ଏହି ଖାତା ପାଇଁ କିଛି ଶୁଳ୍କ ଦେବାକୁ ପଡେ ଯାହାକୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ସେବା ଆକାରରେ ନେଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ସଞ୍ଚୟ ଖାତା ଅଛି, ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ଯେ ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏସବିଆଇ), ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଏଚଡିଏଫସି ବ୍ୟାଙ୍କ, କୋଟାକ୍ ମହିନ୍ଦ୍ରା ବ୍ୟାଙ୍କ, କୋଟାକ୍ ମହିନ୍ଦ୍ରା ବ୍ୟାଙ୍କ, ଆକ୍ସିସ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ କେତେ ଚାର୍ଜ ନେଇଥାନ୍ତି ।

କ୍ୟାସ୍ ନେଣଦେଣ :

ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ସଞ୍ଚୟ ଖାତାରେ ନଗଦ ନେଣଦେଣ ସଂଖ୍ୟାକୁ ପ୍ରତି ମାସରେ ୩ରୁ ୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୀମିତ କରନ୍ତି । ଅର୍ଥାତ ଆପଣ ପ୍ରତି ମାସରେ ସର୍ବାଧିକ ୫ ଥର ନେଣଦେଣ କରିପାରିବେ । ଯଦି ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ କରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅତିରିକ୍ତ ଦେୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆକ୍ସିସ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ମେ’ ୧ ତାରିଖରୁ ପ୍ରତି ମାସରେ ମାଗଣା ସୀମା ପରେ ଟଙ୍କା ଉଠାଣ ଉପରେ ଚାର୍ଜ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି  । ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ ପ୍ରତି ମାସରେ ୪ଥର ଏଟିଏମ୍ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକସନ କରିପାରିବେ କିମ୍ବା ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକସନ ମାଗଣାରେ କରିପାରିବେ । କିନ୍ତୁ ଏହାପରେ ଅତିରିକ୍ତ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକସନ ଉପରେ ଚାର୍ଜ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ପ୍ରତି ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଏବେ ୫ ବଦଳରେ  ୧୦ ଟଙ୍କା କଟାଯିବ ।

ଏଟିଏମ ଉଠାଣ ଚାର୍ଜ :

ସାଧାରଣତଃ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ନିଜ ଏଟିଏମରେ ମାସକୁ ସର୍ବାଧିକ ୫ଟି ଟ୍ରାଞ୍ଜାକସନକୁ ଅନୁମତି ଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏଟିଏମରେ ୩ଟି ଟ୍ରାଞ୍ଜାକସନ ମାଗଣାରେ ଦିଅନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତିଥର ପ୍ରାୟ ୨୦ରୁ ୫୦ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ । ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ନେଇ ଶୁଳ୍କ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ ।

ଏଟିଏମ୍ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକସନ୍ ଫେଲ୍ ହେଲେ :

ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ, ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଏଟିଏମ୍ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକସନ ପାଇଁ ଗ୍ରାହକଙ୍କଠୁ ଶୁଳ୍କ ନେଇପାରିବେ ନାହିଁ । ଯଦି ବାଲାନ୍ସ କମ୍ ଯୋଗୁଁ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକସନ ବିଫଳ ହୁଏ ତେବେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ଏଥିପାଇଁ ଶୁଳ୍କ ନିଅନ୍ତି । SBI ଏଥିପାଇଁ ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଜିଏସଟି ଚାର୍ଜ କରେ । HDFC ବ୍ୟାଙ୍କ, ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ, କୋଟାକ୍ ମହିନ୍ଦ୍ରା, ୟେସ୍ ପ୍ରତି ଟ୍ରାଞ୍ଜାକସନ ପାଇଁ ୨୫ ଟଙ୍କା ଚାର୍ଜ କରିଥାନ୍ତି ।

ଖାତାରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ଆବଶ୍ୟକ :

ପ୍ରତ୍ୟେକ ସଞ୍ଚୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ଏହି ସୀମାକୁ କମ୍ ହୁଏ ତେବେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆପଣଙ୍କୁ ଚାର୍ଜ କରେ । ଉଦାହରଣ ସ୍ବରୂପ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଆକାଉଣ୍ଟ ଅଛି, ତେବେ ମେଟ୍ରୋ ଏବଂ ସହରାଞ୍ଚଳ ଶାଖାରେ ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ଏବଂ ଅର୍ଦ୍ଧ ସହରୀ ଏବଂ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଶାଖାଗୁଡିକର ସଞ୍ଚୟ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ରହିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ । ଯଦି ଏହି ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ଖାତାରେ ରହେନାହିଁ, ତେବେ ବ୍ୟାଙ୍କ ୧୦୦+୫% ଜରିମନା ଲଗାଇଥାଏ ।

ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡ ଚାର୍ଜ :

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡ ହଜିଯାଇଛି, ତେବେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହାକୁ ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କଠୁ ୫୦ରୁ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ଚାର୍ଜ କରିବ । ଯଦି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଏଟିଏମ୍ ପିନ୍ ଭୁଲିଯାଆନ୍ତି ତେବେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଏହାକୁ ରିସେଟ୍ କରିବା ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କଠାରୁ ଚାର୍ଜ ମଧ୍ୟ ନେଇପାରିବେ । ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡ ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆପଣଙ୍କଠୁ ୫୦ରୁ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାର୍ଜ ଲାଗିପାରେ ।

ଚେକ୍ ବାଉନ୍ସ :

ଯଦି ଚେକ୍ ବାଉନ୍ସ ହୁଏ ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ୧୦୦ରୁ ୧୫୦ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଚାର୍ଜ ରହିଛି ।

SMS ଚାର୍ଜ :

ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକସନ ବିଷୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅପଡେଟ୍ ରଖିବା ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆପଣଙ୍କୁ SMS ଆଲର୍ଟ ପଠାଏ । ଏହି SMS ଆଲର୍ଟ ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଚାର୍ଜ କରନ୍ତି । ଆକ୍ସିସ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ବର୍ତ୍ତମାନ SMS ଚାର୍ଜ ପାଇଁ ମାସକୁ ୫ ଟଙ୍କା ନେଉଛି । ଜୁନ୍ ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତି ୩ ମାସ ପାଇଁ ମାତ୍ର ୧୫ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ । କିନ୍ତୁ ଜୁଲାଇ ୧ରୁ ପ୍ରତି SMS ୨୫ ​​ପଇସା ଲାଗିବ, କିନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ମାସରେ ୨୫ ରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରାଯାଇପାରିବନାହିଁ । ପ୍ରିମିୟମ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ, ସାଲାରି ଆକାଉଣ୍ଟ ଏବଂ ବେସିକ ଆକାଉଣ୍ଟ ପାଇଁ ଏହି ଦେୟ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ହେବ ।

   Related Posts