Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ‘ଓମିକ୍ରନ’ ଆତଙ୍କ ! ବିଦେଶ ଫେରନ୍ତା ୧୨ ରୋଗୀ LNJPରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ଓ୍ୱାଙ୍ଖଡେ ଟେଷ୍ଟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ : ଫେରିଲେ ବିରାଟ, ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ରୋମାଞ୍ଚକର ଫାଇଟ୍
  • ||
  • ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ପାଚିଲା ଧାନ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବିରଳ ଘଟଣା : ଯୁବକଙ୍କ ପେଟରୁ ବାହାରିଲା ଭ୍ରୂଣ, ୫ ଘଣ୍ଟାର ଅପରେସନ ପରେ ବାହାର କଲେ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲା ଓମିକ୍ରନ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଲକଡାଉନ୍: ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ଘସି ହୋଇଯିବ ଜଓ୍ୱାଦ ! ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୯୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ଚୋରା କାରବାରରେ ନାବାଳକ : ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବ୍ୟାଗରୁ ମିଳିଲା ୨ କେଜି ଅଫିମ
  • ||

ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌କୁ ବି ଦରକାର ଗ୍ରାହକ କେଉଁ ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀ, KYC ଫର୍ମରେ ଦର୍ଶାଇବାକୁ ହେବ ଆପଣଙ୍କ ଧର୍ମ

21/12/2019 at 12:22 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୧।୧୨: ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ନୋ ଇୟୋର କଷ୍ଟମର (KYC) ଫର୍ମରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଏହି KYC ଫର୍ମରେ ଆଉ ଏକ କଲମ ସଂଲଗ୍ନ କରୁଥିବା ନେଇ ଜଣାପଡିଛି । ସେହି କଲମରେ ଜମାକାରୀ ତଥା ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ନିଜ ନିଜର ଧର୍ମ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିବାକୁ ପଡିବ । ବିଦେଶୀ ମୁଦ୍ରା ବିନିମୟ ଆକ୍ଟ (FEMA) ନିୟମରେ କିଛି ପରବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି । ଫଳରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୁଡିକ ପାଇଁ ଏହି ଫର୍ମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ଜରୁରୀ ହୋଇପଡିଛି । ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ମୁସଲିମ୍ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଛାଡି ବଛା ବଛା ଅଳ୍ପ ଲଘୁଙ୍କୁ ଏନଆରଓ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିବା ତଥା ସମ୍ପତ୍ତି କ୍ରୟ କରିବାରେ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ କରାଯାଇଛି ।

ନାଗରିକ ସଂଶୋଧନ ଆକ୍ଟ ଭଳି ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ (RBI) ଦ୍ବାରା ୨୦୧୮ରେ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା FEMA ନିୟମରେ ସଂଶୋଧନ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କରାଯାଇଛି ଯେଉଁମାନେ ପାକିସ୍ତାନ, ବାଂଲାଦେଶ ତଥା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସଂଖ୍ୟା ଲଘୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ (ହିନ୍ଦୁ, ଶିଖ୍, ବୌଦ୍ଧ, ଜୈନ, ପାର୍ସି) ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ଭିସାରେ ଆସିଥାନ୍ତି । ଯେଉଁମାନେ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ଭିସାରେ ଆସିଥାନ୍ତି ସେମାନେ ଭାରତରେ ସମ୍ପତ୍ତି କ୍ରୟ କରିପାରିବେ ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଖୋଲିପାରିବେ । ଏହି ସଂଶୋଧିତ ନିୟମ ନାସ୍ତିକ, ପ୍ରବାସୀ ମୁସଲମାନ ତଥା ମିୟାଁମାର, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ତଥା ତିବ୍ବତର ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଗୁ ହେବନାହିଁ ।  

FEMA ରେଗୁଲେସନ ସିଡ୍ୟୁଲ ୩ରେ ସଂଶୋଧନ ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତରେ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ଭିସାରେ ରହୁଥିବା ବାଂଲାଦେଶ ଅଥବା ପାକିସ୍ତାନର ସଂଖ୍ୟା ଲଘୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ (ହିନ୍ଦୁ, ବୌଦ୍ଧ, ଜୈନ, ପାର୍ସି ତଥା ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ) ଲୋକଙ୍କୁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଏନଆରଓ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିବାର ମଞ୍ଜରୀ ଦିଆଯାଇଛି । ଯେତେବେଳେ ଏମାନେ ନାଗରିକତା ଅଧିନିୟମ, ୧୯୫୫ ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତର ନାଗରିକ ହୋଇଗଲେ ସେମାନଙ୍କ ଏନଆରଓ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ରେସିଡେଣ୍ଟ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ବଦଳାଇ ଦିଆଯିବ ।

FEMA ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ଭିସା ପାଇଥିବା ବାଂଲାଦେଶ, ପାକିସ୍ତାନ ଅଥବା ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ସଂଖ୍ୟା ଲଘୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକ ଭାରତରେ କେବଳ ଅଚଳ ସମ୍ପତ୍ତି କ୍ରୟ କରିପାରିବେ । ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ନିୟମରେ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଗତ ବର୍ଷ କରାଯାଇଥିଲା ।

   Related Posts