Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକଣା କଡାକଡି କଲା ହଙ୍ଗକଙ୍ଗ, ବାହାର ଦେଶର ନାଗରିକଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ରୋକ୍
  • ||
  • ଟଳିଗଲା ମୃତ୍ୟୁ, ଅଳ୍ପକେ ମରଣ ମୁହଁରୁ ବର୍ତ୍ତିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀ ଓ ସ୍କୁଟି ଚାଳକ : ସିସିଟିଭିରେ ଛାତିଥରା ଦୃଶ୍ୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୧୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୨୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୯୧୦୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୬ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୦ ମୃତ
  • ||
  • ହଠାତ ହେଲା ବରଫ ଝଡ, ପବ୍‌ରେ ଫସିଗଲେ ୬୧ ଗ୍ରାହକ : ୩ ଦିନ ପରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ମା’ ସୁରେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ନେଇଗଲେ ଦେବୀଙ୍କ ରୁପା ମୁକୁଟ
  • ||
  • ବୁଧବାରଠୁ କମ୍ପିବ ବିଧାନସଭା, ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ ଶାସକ ଓ ବିରୋଧି
  • ||
  • ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ‘ଜଓ୍ୱାଦ’, ୪ ତାରିଖରେ କରିବ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁରରେ ‘ସାଗର କବଚ ଓଡି-୨୧’, ସମରାଭ୍ୟାସରେ ସାମିଲ ଭାରତୀୟ ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀ ଓ ମେରାଇନ୍ ପୋଲିସ
  • ||

ବାଙ୍ଗଲାଦେଶରେ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ଓ ଘରମାନଙ୍କରେ ହମଲା ଘଟଣାରେ ୭୧ଟି ମାମଲା ରୁଜ୍ଜୁ: ୪୫୦ ଗିରଫ

19/10/2021 at 8:47 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯/୧୦ : ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ସମୟରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସାକୁ ନେଇ ବାଙ୍ଗଲାଦେଶ ସରକାର କଠୋର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ପୋଲିସ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରି ୪୫୦ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ବାଙ୍ଗଲାଦେଶ ପୋଲିସ କହିଛି ଯେ ହିନ୍ଦୁଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏପରି ଅଶାନ୍ତି ତଥା ଆକ୍ରମଣ ପରେ ୪୫୦ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ହିଂସାକାଣ୍ଡରେ ଅତି କମରେ ପାଞ୍ଚ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି କାରଣ ଭିଡ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ପୋଲିସକୁ ଵାଲା ପ୍ରୟୋଗ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା। ହିନ୍ଦୁ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ପର୍ବରେ ହିଂସା ଘଟଣାରେ ବାଙ୍ଗଲାଦେଶ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ୭୧ ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛନ୍ତି।

କ୍ୟାବିନେଟ ସଚିବ ଖାଣ୍ଡାକର ଅନୱାରୁଲ ଇସଲାମ କହିଛନ୍ତି, “ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏଥିପାଇଁ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ଯେଉଁମାନେ ଏଥିରେ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଧରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏଥିସହ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବୁଝାଇବାକୁ ପଡିବ ଯେପରି ଏହାର କୌଣସି ଦୁଃପ୍ରଭାବ ନ ପଡୁ। ମୁଁ ସମସ୍ତ ରାଜନୈତିକ ନେତାଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି ଯେ ଏହାକୁ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରନ୍ତୁ।”

ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ହିଂସା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ନୋହାଲି ଜିଲ୍ଲାର କଟ୍ଟରପନ୍ଥୀ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କୁ କୁରାନ ସହ ଜଡିତ ନିନ୍ଦା ଘଟଣାର ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଏବଂ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଅନେକ ହିନ୍ଦୁ ଧାର୍ମିକସ୍ଥଳରେ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରାଯାଇ ଘର ଉପରେ ହମଲା କରାଯାଇଥିଲା।

ବାଙ୍ଗଲାଦେଶରେ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ତିକ୍ତତା ଦୀର୍ଘ ଦିନରୁ ଚାଲିଛି, ଯାହାକୁ ସମ୍ବିଧାନ ଇସଲାମକୁ ରାଜ୍ୟ ଧର୍ମ ଭାବରେ ନାମିତ କରିଛି କିନ୍ତୁ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷତାର ନୀତି ମଧ୍ୟ ବଜାୟ ରଖିଛି। ଢାକା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର କୁଳପତି ମହମ୍ମଦ ଅଖତରଜୁମାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଏକ ସମୟରେ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ହିଂସାର ମଞ୍ଜି ବିସ୍ତାର ହୋଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଦୁର୍ଗା ପୂଜାର ସର୍ବସାଧାରଣ ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଉଥିଲା। ବାଙ୍ଗଲାଦେଶର  ଦୁର୍ଗୋତ୍ସଭ ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ଏକ ଉଦାହରଣ କିନ୍ତୁ ହିଂସା ଏବଂ ଘୃଣାର ଏପରି ଘଟଣା ସେତେବେଳେ ଘଟିଥିଲା। ବେଳେବେଳେ, ଆମକୁ ଏପରି ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ଶକ୍ତିର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡେ ଯାହା ଅସହଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରେ। ଏହା ଆମ ଦେଶ ପାଇଁ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ଘଟଣା।”

   Related Posts