Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାତ୍ୟା ‘ଜଓ୍ଵାଦ’ ପ୍ରଭାବ: ଆସନ୍ତାକାଲି ୧୯ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି
  • ||
  • ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ‘ଓମିକ୍ରନ’ ଆତଙ୍କ ! ବିଦେଶ ଫେରନ୍ତା ୧୨ ରୋଗୀ LNJPରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ଓ୍ୱାଙ୍ଖଡେ ଟେଷ୍ଟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ : ଫେରିଲେ ବିରାଟ, ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ରୋମାଞ୍ଚକର ଫାଇଟ୍
  • ||
  • ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ପାଚିଲା ଧାନ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବିରଳ ଘଟଣା : ଯୁବକଙ୍କ ପେଟରୁ ବାହାରିଲା ଭ୍ରୂଣ, ୫ ଘଣ୍ଟାର ଅପରେସନ ପରେ ବାହାର କଲେ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲା ଓମିକ୍ରନ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଲକଡାଉନ୍: ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ଘସି ହୋଇଯିବ ଜଓ୍ୱାଦ ! ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୯୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ଚୋରା କାରବାରରେ ନାବାଳକ : ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବ୍ୟାଗରୁ ମିଳିଲା ୨ କେଜି ଅଫିମ
  • ||

ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା ବାଣେଶ୍ବରୀ ଗଣନାଟ୍ୟ, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି : ଘରେ ବସିଛନ୍ତି ୧୨୦ କଳାକାର

1/12/2018 at 2:14 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧|୧୨: ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା ବାଣେଶ୍ୱରୀ ଗଣନାଟ୍ୟ । ୧୨୦ ଜଣ କଳାକାର ଓ କର୍ମଚାରୀ ଏବେ ଘରେ ବସିଛନ୍ତି । ଗତ ମାସ ୨୪ ତାରିଖ ଦିନ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ଛେନାପଦିରେ ନାଟକ କରିବା ପରେ ପାର୍ଟି ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି । ଛେନାପଦିରୁ ପାର୍ଟି ଭଦ୍ରକ ସହରର ବାଉଦପୁର ବାଲିଯାତ୍ରା ମେଳାକୁ ଆସିବାର ଥିଲା ।  ତେବେ ପରିଚାଳନାଗତ ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁଁ ବାଣେଶ୍ୱରୀ ଗଣନାଟ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିବା କଳାକାରମାନେ କହିଛନ୍ତି ।  

୧୯୮୬ମସିହାରେ ସ୍ୱର୍ଗତ କେଦାର ନାଥ ସ୍ୱାଇଁଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଯାତ୍ରା ପାର୍ଟି ଜନ୍ମ ନେଇଥିଲା । ଦିନ ଥିଲା ଓଡିଶାର ଏକ ନମ୍ବର ପାର୍ଟିର ବି ମାନ୍ୟତା ପାଇଥିଲା । ଦୈତାରୀ ପଣ୍ଡା , ଡଲି ଭୂୟାଁ ଭଳି କଳାକାର ବାଣେଶ୍ୱରୀ ଗଣନାଟ୍ୟରେ ଅଭିନୟ କରି ଭଲ ନାଁ ବି କମାଇଛନ୍ତି । କଥା ରହିଗଲା ମଗୁଶୁରକୁ , କାଖରେ କଳସି ମୁଣ୍ଡରେ ଗରା , କଂସେଇ ଖାନା , ଚନ୍ଦନ ଟୋପାକୁ ନାଲି ଅଳତା , ଦାନା ପାଣି ଭଳି ଅନେକ ହିଟ ନାଟକ ଦେଇଛି ବାଣେଶ୍ୱରୀ ଗଣନାଟ୍ୟ ।

ତେବେ କେଦାରନାଥ ସ୍ୱାଇଁଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ପରେ ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର ଭାସ୍କର ଚନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାଇଁ ୨୦୧୫ ମସିହାରେ ନିୟୁ ବାଣେଶ୍ୱରୀ ନାଁରେ ଆଉ ଗୋଟିଏ ପାର୍ଟି ଗଢିଲେ । ଅନେକ ହାଇପେଡ୍ ଆର୍ଟିଷ୍ଟଙ୍କୁ ନେଇ ନିୟୁ ବାଣେଶ୍ୱରୀ ଭଲ ନାଟକ ବି ମଂଚସ୍ଥ କରୁଥିଲା ।  ତେବେ ମାତ୍ର ଏକ ବର୍ଷ ପରେ ନିୟୁ ବାଣେଶ୍ୱରୀକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଇ , ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ଇନ୍ଦ୍ର ଭୁବନ ନାଁରେ ଆଉ ଗୋଟିଏ ପାର୍ଟି ଆରମ୍ଭ କଲେ । ତେବେ ସେହି ସମୟରେ ବାଣେଶ୍ୱରୀ ଗଣନାଟ୍ୟ ବି ଭଲ ଚାଲିଥିଲା । 

ଇନ୍ଦ୍ର ଭୁବନର ସଫଳତା ପରେ ପ୍ରଯୋଜକ ଭାସ୍କର ଚନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାଇଁ ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ଆଉ ଏକ ପାର୍ଟି ଯାତ୍ରା ଗାଁ ନାମରେ ଆରମ୍ଭ କଲେ । ଏକା ସାଙ୍ଗରେ ବାଣେଶ୍ୱରୀ, ଇନ୍ଦ୍ରଭୁବନ , ଯାତ୍ରା ଗାଁ ଚାଲିଥିଲା । ଏଥର ବାଣେଶ୍ୱରୀ ଗଣନାଟ୍ୟ ଭଲ ନାଟକ ବି ପାଇଥିଲା । ମନର କଥା ବୁଝିବ କିଏ , କାଳ ବୈଶାଖୀର କାଳ ରାତି , ତୋର ଦୋଷ ନା ମୋର ଦୋଷ  ନାଟକ ମଂଚସ୍ଥ କରୁଥିଲା । ରମେଶ ବିଶ୍ୱାଳ , ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ପଣ୍ଡା , ଅଭୟ ସାମଲ , ନଟ ବିଶ୍ୱାଳ , ଜ୍ଞାନ , ପୁଷ୍ପା, ପମି , ରୀତା ଭଳି କଳାକାର ବି ପାର୍ଟିରେ ଥିଲେ । ତେବେ ମାଲିକ ଓ ପରିଚାଳକଙ୍କ ତ୍ରୁଡି ଯୋଗୁଁ ପାର୍ଟି ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା ବୋଲି କଳାକାରମାନେ କହିଛନ୍ତି ।

ଏହି ବିଷୟରେ ପ୍ରଯୋଜକ ଭାସ୍କର ସ୍ୱାଇଁଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ସେ କହନ୍ତି- ପରିଚାଳକଙ୍କ ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁଁ ଏପରି ହେଲା , ଆଉ ମକର ପରେ ପୁଣି ପାର୍ଟି ବାହାରିବ । ତେବେ ବାଣେଶ୍ୱରୀ ଗଣନାଟ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବା ପରେ ୧୨୦ଜଣ କଳାକାର ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଜୀବନ ଜୀବିକା ଏବେ ଦୁର୍ବିସହ ହୋଇ ପଡିଛି ।

ରିପୋର୍ଟ : ସର୍ବେଶ୍ୱର ନାଥ

   Related Posts