Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗୋଆରେ ଏନସିପି-ଶିବସେନାର ହାତ ଛାଡିଦେଲା କଂଗ୍ରେସ, କହିଲା-‘ଆମର ଏକାକି ଜିତିବା କ୍ଷମତା ଅଛି’
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩ ଲକ୍ଷ ୧୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୦୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୩୬୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୭୭୪୬୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଜୋଶ୍ ଏବେବି ଅଛି : ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଅଧିନାୟକଙ୍କ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଲେ କୋହଲି
  • ||
  • ପ୍ରଚାର ବେଳେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହଟହଟା, ତଡିଦେଲେ ଗାଁ ଲୋକେ
  • ||
  • ଚୌଦ୍ୱାର ସୁନା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ ଓ ଲୁଟ୍ ଘଟଣା : ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ଡିସିପି
  • ||

ଆମେରିକାରେ ଗ୍ରୀନ୍ କାର୍ଡ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଏହି ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ପକାଇବ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ !

24/04/2020 at 10:08 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪।୪: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବର ଅର୍ଥନୀତି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ଏହି ସମୟରେ ଅନେକ ଦେଶରେ ବେରୋଜଗାରୀ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଥିବା ଖବର ଆସୁଛି । ନିକଟରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଆମେରିକାରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଗତ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ଚୀନ୍ ପରେ ଆମେରିକାର ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହୋଇଯାଇଛି । ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଅର୍ଥନୀତିର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ୍ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନୂତନ ଗ୍ରୀନ୍ କାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛନ୍ତି ।  ଆଗାମୀ ୬୦ ଦିନ ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି । ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଟ୍ରମ୍ପ୍ ଆମେରିକାରେ ପ୍ରବାସୀ ପ୍ରଫେସନାଲମାନଙ୍କୁ ରଖିବା ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକୀୟଙ୍କ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଦେଶରେ ବେରୋଜଗାର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାରୁ ଟ୍ରମ୍ପ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।

ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଦେଶର ଖରାପ ଅବସ୍ଥାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି । ଦେଶରେ ବେକାରୀ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି, ତେଣୁ ଆମକୁ ପ୍ରଥମେ ଆମେରିକୀୟଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ପଡିବ । ଆମେରିକୀୟ ଶ୍ରମିକ କିମ୍ବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଚାକିରୀର ସୁରକ୍ଷାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି । ଏହା ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଯେ ଏହାଦ୍ବାରା ବାହାର ଲୋକଙ୍କୁ ଯୋଗାଯାଉଥିବା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଆମେରିକୀୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସଞ୍ଚୟ ହୋଇପାରିବ ।

ଏହି ନିଷେଧାଦେଶ ସମ୍ପର୍କରେ ଟ୍ରମ୍ପ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏଥିରୁ ରିହାତି ଦିଆଯିବ । କିନ୍ତୁ ଗ୍ରୀନ୍ କାର୍ଡ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଆହୁରି ବଡାଯାଇପାରିବ । କିନ୍ତୁ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବିରୋଧ କରାଯାଉଛି । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଆମେରିକାର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ପ୍ରବାସୀଙ୍କର ମଧ୍ୟ ହାତ ରହିଛି । ବିରୋଧୀ ଦଳ କହିଛନ୍ତି ଯେ ​​କରୋନା ବିଫଳତା ଏବଂ ଆସନ୍ତା ନିର୍ବାଚନରୁ ଧ୍ୟାନ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଟ୍ରମ୍ପ୍ ଏଭଳି କରୁଛନ୍ତି ।

ଗ୍ରୀନ୍ କାର୍ଡ ନିଷେଧାଦେଶ ସହିତ ଏହା ଭାରତର ବୃତ୍ତିଗତମାନଙ୍କ ଉପରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ । ଯେଉଁଠି ଭାରତୀୟମାନେ ଏହି ନିୟମରେ କରାଯାଇଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ନେଇ ଡରୁଛନ୍ତି । ସେହିଭଳି ୱିପ୍ରୋ, ଇନଫୋସିସ୍, ଟିସିଏସ୍ ପରି ବଡ ଏବଂ ବଡ ଆଇଟି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଆମେରିକାରୁ ବଡ ରାଜସ୍ବ ପାଆନ୍ତି ।

ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକାରେ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ଟି ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ଗ୍ରୀନ୍ କାର୍ଡକୁ ଅଟକାଇବା ଯୋଗୁଁ ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ । ତେଣୁ ଭାରତ ସରକାର ଏଥିରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ସେହିଭଳି ଅନ୍ୟ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରାୟ ୧୦ ଲକ୍ଷ ବୈଧ ବିଦେଶୀ ଶ୍ରମିକ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ଗ୍ରୀନ୍ କାର୍ଡକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ।

ଏହସହ ଗ୍ରୀନ୍ କାର୍ଡ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଅସ୍ଥାୟୀ ଭାବେ ଆମେରିକାରେ କାମ କରିବାକୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ ନାହିଁ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଯେଉଁମାନେ H-1B ପରି ଅଣ-ଇମିଗ୍ରେସନ ଭିସାରେ ଆମେରିକାରେ ଅଛନ୍ତି ସେମାନେ ପ୍ରଭାବିତ ହେବେ ନାହିଁ ।

   Related Posts