Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗ୍ରୋସରୀ ଦୋକାନରୁ ଲୁଟ୍, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସାମଗ୍ରୀ ଚୋରି
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ରାସ୍ତାକଡ଼କୁ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଗାଡିରେ ଥିଲେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଦେଶ ପାଳୁଛି ୭୨ତମ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ
  • ||
  • ପଦ୍ମ ସମ୍ମାନ ଘୋଷଣା: ୩ଟି ବର୍ଗରେ ମୋଟ ୧୧୯ ଜଣ ପାଇବେ ସମ୍ମାନ
  • ||
  • ବଜେଟ୍‌ ଡେ’ରେ ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟ ଚଲୋ: ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ କୃଷକ ଦେଲେ ଡାକରା
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲେଣି କୁଲଡିହା ହାତୀପଲ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ବ୍ୟାପକ ଫସଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଫେବୃଆରୀ ୧୪ରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟିକାକରଣ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଟ୍ରାକ୍ଟର ସହ ବାଇକ୍ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଧାନ ଡୋଲି ଓଲଟିପଡି ସ୍ତ୍ରୀ ମୃତ, ସ୍ବାମୀ ଗୁରୁତର
  • ||

ଭାରତରେ ବ୍ୟାନ୍ ଟିକଟକକୁ କରି ଦେଇପାରେ ଦେବାଳିଆ : ୪୭କୋଟି ଡାଉନଲୋଡ , ଶହ ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କାର କାରବାର …

30/06/2020 at 10:59 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୦/୬: ଭାରତ ସରକାର ୫୯ ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ସକୁ ବ୍ୟାନ୍ କରି ଦେଇଛି ଯାହାକୁ ଚୀନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଡିଜିଟାଲ୍ ସର୍ଜିକାଲ୍ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥାଏ। ସରକାର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦ୍ବାରା ଚୀନକୁ କଡ଼ା ମ୍ୟାସେଜ ଦେଇଥିବାବେଳେ ଭାରତରେ ମୋଟା ରକମ ଆୟ କରୁଥିବା ୟୁଜର୍ସ ଡାଟା ସହ ଖେଳ କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀକୁ ତଗଡ଼ା ଝଟକା ଦେଇଛି। ଟିକଟକ୍ ଭଳି ଆପ୍ ପାଇଁ ଭାରତ ଏକ ବହୁତ ବଡ଼ ମାର୍କେଟ୍ ଥିଲା,ଯାହା ସହାୟତାରେ ବାଇଟ୍ ଡାନ୍ସ ଭଳି କମ୍ପାନୀ ଫେସବୁକ୍ ଭଳି କମ୍ପାନୀକୁ ଟକ୍କର ଦେବାର ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖୁଥିଲା।

କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଟିକଟକ୍ ଭାରତରେ ନିଜର ସ୍ଥାନ ଦୃଢ଼ କରିଥିଲା। କୋଟି କୋଟି ମୋବାଇଲରେ ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ ଦ୍ବାରା ଟିକଟକ୍ ଖୁବ୍ ଆୟ କରିବାକୁ ଲାଗିଥିଲା। ୨୦୧୯ ଅକ୍ଟୋବରରୁ ଡିସେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ୩ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଆପ୍ ଦ୍ବାରା କମ୍ପାନୀକୁ ୨୫କୋଟି ଟଙ୍କାର ରାଜସ୍ବ ମିଳିଥିବାବେଳେ ଏବର୍ଷ ଜୁଲାଇରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ କମ୍ପାନୀ ୧୦୦କୋଟି ଟଙ୍କାର ରେଭେନ୍ୟୁର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିଲା। ଆପରେ ବିଜ୍ଞାପନ ଜରିଆରେ କମ୍ପାନୀର ଆମଦାନୀରେ ଲଗାତାର ହ୍ରାସ ହେଉଥିଲା।

ଭାରତରେ ଟିକଟକକୁ ପାଖାପାଖି ୪୭କୋଟି ଥର ଡାଉନଲୋଡ କରାଯାଇ ସାରିଥିଲା। ଏହାର ମୋଟ ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ୩୦ପ୍ରତିଶତ ଭାରତରେ ଥିଲା। ରେଭେନ୍ୟୁ ମାମଲାରେ ଏହି ଆପ୍ ଫେସବୁକର ପଛରେ ଥିବାବେଳେ ୟୁଜର୍ସ ବେସ୍ ମାମଲାରେ ଏହା ଫେସବୁକ୍ ଭଳି ଦିଗ୍ଗଜ କମ୍ପାନୀକୁ ପଛରେ ଛାଡ଼ି ଦେଇଥିଲା।

ଟିକଟକ୍ ବ୍ୟତୀତ ସେୟାର ଇଟ୍,ୟୁସି ବ୍ରାଉଜର,ୟୁସି ନ୍ୟୁଜ,ହେଲୋ,ଲାଇକି,ଓ୍ବିଚ୍ୟାଟ୍,ଭିଗୋ,କ୍ୟାମ୍ ସ୍କାନର,କ୍ଲିନ୍ ମାଷ୍ଟର ଭଳି ଆପ୍ ପାଇଁ ଭାରତ ଏକ ବହୁତ ବଡ଼ ମାର୍କେଟ୍ ଥିଲା। ଅଧିକତର ଆପ୍ସର ୟୁଜର ବେସ୍ କୋଟିରେ ଥିଲା ଏବଂ ଏଗୁଡ଼ିକ ଖୁବ୍ ଆୟ କରୁଥିଲା। ୟୁସି ବ୍ରାଉଜର ଦେଶରେ ଗୁଗଲ୍ କ୍ରୋମ ପରେ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ବ୍ରାଉଜର ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ସରକାର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ୫୯ମୋବାଇଲ୍ ଆପକୁ ଦେଶର ମାଲିକାନା,ଅଖଣ୍ଡତା ଏବଂ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପୂର୍ବାଗ୍ରହ ରଖୁଥିବା କହି ସେଥିରେ କଟକଣା ଲଗାଇଛି। ଆଇଟି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସୋମବାର ଜାରି ହୋଇଥିବା ଏକ ଆଧିକାରିକ ବୟାନରେ କହିଥିଲା ଯେ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ରୋତରେ ଅନେକ ଅଭିଯୋଗ ମିଳିଛି,ଯେଉଁଥିରେ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ ଏବଂ ଆଇଓଏସ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଉପଲବ୍ଧ କିଛି ମୋବାଇଲ୍ ଆପର ଦୁରୂପଯୋଗ ବିଷୟରେ ଅନେକ ରିପୋର୍ଟ ସାମିଲ ରହିଛି। ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ଆପ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ଡାଟା ଚୋରି କରି ସେଗୁଡ଼ିକୁ ଭାରତ ବାହାରେ ସ୍ଥିତ ସର୍ଭରକୁ ଅନଧିକୃତ ଭାବେ ପଠାଉଛି।

   Related Posts