Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୁଣ୍ଡଳିରୁ ଭାସି ଯାଇଛି ହାତୀ, ଠାବ ହୋଇପାରିନି ଅବସ୍ଥିତି
  • ||
  • ଅରିନ୍ଦମ ଦାସଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି, ଗୁରୁତରଙ୍କ ଆସୁ ଆରୋଗ୍ୟ କାମନା କରି ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଶୋଭାଯାତ୍ରା
  • ||
  • ଉଦଳା : ନିଜେ ବିଷ ପିଇ ଦୁଇ ଶିଶୁ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ପିଆଇଦେଲା, ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ ଚାଲିଗଲା ମା’ର ଜୀବନ
  • ||
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀରେ ବୋଟ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ସମ୍ବାଦଦାତା ଅରିନ୍ଦମ୍ ଦାସଙ୍କ ଅକାଳ ବିୟୋଗ, ଗଜ ଉଦ୍ଧାର ଖବର ଆଣିବାକୁ ଓଡ୍ରାଫ୍ ଟିମ୍ ସହ ଯାଇଥିଲେ
  • ||
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀ ବ୍ୟାରେଜରେ ଫସିଥିବା ହାତୀକୁ ଉଦ୍ଧାର ବେଳେ ଓଲଟିଲା ଓଡ୍ରାଫ୍ ବୋଟ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର କୋର୍ଟ ପରିସର ୩ଦିନ ସିଲ୍, ଜୁଡିସିଆଲ୍ କର୍ମଚାରୀ ଓ ଆଇନଜୀବୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ପରେ ପଦକ୍ଷେପ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୩୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବିଜେପି ନେତା ଫଡନାଭୀସଙ୍କ ଶରଣରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା, କହିଲେ- ‘ଆମ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଜିତିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କର’
  • ||
  • ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ବର୍ଷା, ବଢୁଛି ହୀରାକୁଦର ଜଳସ୍ତର
  • ||

ପାକିସ୍ତାନରେ ବଢ଼ୁଛି ଚିନ୍‌ର ଅଡ଼ୁଆ, ଇକୋନୋମିକ୍‌ କରିଡର୍‌କୁ ବଲୋଚିସ୍ତାନର ତୀବ୍ର ବିରୋଧ, ନାଚାର ଇମ୍ରାନ

31/07/2021 at 5:49 PM

ବଲୋଚିସ୍ତାନ, ୩୧/୦୭: ପାକିସ୍ତାନ ଭିତରେ ଅଶାନ୍ତି । ବଲୋଚିସ୍ତାନର ଲୋକମାନେ ପୁଣିଥରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି । ଗ୍ୱାଦର ଅଞ୍ଚଳରେ ଲୋକେ ଇମ୍ରାନ ସରକାରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ନେଇ ଅତିଷ୍ଠ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ କହିବା କଥା ପାକିସ୍ତାନ ଇକୋନୋମିକ୍‌ କରିଡର କାରଣରୁ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ଚାକିରୀ ଯାଉଛି ।

ଏକ ନ୍ୟୁଜ୍‌ ଏଜେନ୍ସିର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ବଲୋଚିସ୍ତାନର ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପାଖରେ ମାତ୍ର ଦୁଇଟି ବିକଳ୍ପ ରହିଛି । ଗୋଟିଏ ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡ଼ି ମରିବା ଏବଂ ଆଉ ଗୋଟିଏ ସୈତାନର ଅତ୍ୟାଚାର ମୁଣ୍ଡପାତି ସହିନେବା । ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସିପିଇସି ବା ଚିନ୍‌-ପାକିସ୍ତାନ ଇକୋନୋମିକ୍‌ କରିଡର୍ ଏକ ଐତିହାସିକ ସମସ୍ୟା ରୂପେ ଛିଡ଼ା ହୋଇଛି ।

ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀଙ୍କ କହିବା ମୁତାବକ ଏହି କରିଡର ହେବା ପୂର୍ବରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଲୋଭନୀୟ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ପରେ କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ପବନରେ ଉଡ଼ାଇଦେଲା ଭଳି ଭୁଲିଗଲେ । ଓଲଟା ଏବେ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଉଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ନେଇ ପ୍ରତିବାଦ କଲେ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ଶୁଣୁନଥିବା ସେମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

ପାକିସ୍ତାନ ଏହିକୁ ୧୯୪୮ ମସିହାରେ ନିଜ କବ୍‌ଜାକୁ ନେଇଥିଲା । ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ଏବଂ ଗ୍ୟାସ୍‌ର ଭଣ୍ଡାର ରହିଛି । ଯାହାକି ପାକିସ୍ତାନରେ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଚାହିଦାକୁ ପୂରଣ କରୁଛି । କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନ ସରାକର ସେମାନଙ୍କୁ ଅବହେଳିତ କରି ରଖିଥିବା ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ।  

   Related Posts