Friday, November 15, 2019

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ନ୍ୟୁଜ୍ ସେଭେନ୍ ଷ୍ଟିଂ ଅପରେଶନ ପ୍ରଭାବ : ବଦଳିଗଲା ବାଲେଶ୍ବର ଶେରଗଡ଼ ଟୋଲଗେଟ୍‌ରେ ଟୋଲ୍ ଫି ପରିମାଣ

ବାଲେଶ୍ବର(ସର୍ବେଶ୍ବର ନାଥ)୮|୧୧: ବଦଳିଛି ବାଲେଶ୍ବର ଶେରଗଡ଼ ଟୋଲଗେଟର ମନି ରିସିପ୍ଟ ଫରମାଟ୍ । ଆଉ କମି ଯାଇଛି ଟୋଲ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସର ପରିମାଣ । ନ୍ୟୁଜ୍7ରେ ଘନଘନ ଖବର ପ୍ରସାରଣ ପରେ ଏନଏଚଏଆଇ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦ୍ବାରା ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ମୂଲ୍ୟରେ ଏବେ ଆଦାୟ ହେଉଛି ଟୋଲ୍‌ ଟ୍ୟାକ୍ସ । ମନି ରିସିପ୍ଟରେ ଲେଖାଯାଇଛି ଟୋଲ ଗେଟ ଓ  ଟ୍ୟାକ୍ସ କଲେକ୍ସନ କରୁଥିବା କଂପାନୀର ନାଁ । ତବେ ଗତ ଛଅ ମାସ ହେଲା ଆଦାୟ କରାଯାଇଥିବା ଦଶ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା କୋରାଲ କଂପାନୀ ଫେରାଇବ କି ? ଏହାକୁ ନେଇ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ।….

ପଡିଲା ନ୍ୟୁଜ୍‌ ସେଭେନ୍‌ରେ ଜୋରଦାର ପ୍ରଭାବ । ବଦଳିଗଲା ବାଲେଶ୍ବର ଶେରଗଡ଼ ଟୋଲଗେଟ୍‌ର ଟୋଲ୍‌ ଫି ପରିମାଣ । ଏନ୍‌ଏଚ୍‌ଆଇ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିବା ଫି ଅନୁସାରେ ଏଥର ଆଦାୟ ହେଉଛି ଅର୍ଥ । ହେଲେ ୬ ମାସ ତଳେ ଏହି ଟୋଲ୍‌ଗେଟ୍‌ ମନଇଚ୍ଛା ଆଦାୟ କରୁଥିଲା ଟଙ୍କା । ନା ରସିଦ୍‌ରେ ଥିଲା ଟୋଲ୍‌ଗେଟ୍‌ର ନାଁ କିମ୍ବା ଟ୍ୟାକ୍ସ କଲେକ୍ସନ କରୁଥିବା କଂପାନୀର ନାଁ ।

ନ୍ୟୁଜ୍‌ ସେଭେନ୍‌ ଏହି କେଳେଙ୍କାରୀର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ କରିବା ସହ ଖବର ପ୍ରସାରଣ କରିଥିଲା । ଶେଷରେ ଏନ୍‌ଏଚ୍‌ଆଇ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ଟୋଲ୍‌ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଆଦାୟ କରୁଥିବା କୋରାଲ୍‌ କଂପାନୀ ଉପରେ ଫାଇନ୍ ଲଗାଇବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ସଂପୃକ୍ତ କଂପାନୀ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଫି ଆଦାୟ କରୁଛି । ଗାଡିମାନଙ୍କୁ ଠାରେ ବେଆଇନ୍‌ ଭାବେ ଆଦାୟ କରୁଥିବା ଶତ ପ୍ରତିଶତ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଏବେ ୭୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସିଆସିଛି ।

ଗତ ମେ ମାସ 7 ତାରିଖରୁ ଏନଏଚ୍ଏଆଇ ଟୋଲ ଟ୍ୟାକ୍ସ ପଚିଶ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିଥିଲା । ହେଲେ ବି କୋରାଲ୍‌ କଂପାନୀ ଏହାକୁ ମାନୁ ନଥିଲା । ଅର୍ଥାତ ପ୍ରତିଦିନ ପାଖାପାଖି ପାଞ୍ଚ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅଧିକ ଟ୍ୟାକ୍ସ ନିଜ ପକେଟ୍‌ରେ ପୁରାଉଥିଲା । ଏଠି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଏହି ଦିନମାନଙ୍କରେ କୋରାଲ କଂପାନୀ ହଡପ କରିଥିବା ୧୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ସରକାରଙ୍କୁ ଫେରାଇବ କି ?

ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଟୋଲ୍‌ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଅଧିକ ଆଦାୟ କରୁଥିବାରୁ କଂପାନୀ ଉପରେ ୫୦ ଗୁଣ ଫାଇନ ହେବା କଥା । ଅର୍ଥାତ୍‌ କଂପାନୀ ୫ ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଦେବକି ? ସେହିପରି କୋରାଲ ଆସୋସିଏଟ କଂପାନୀକୁ କଳାତାଲିକା ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇ ତାକୁ ଟର୍ମିନେଟ କରାଯିବ ନା ନାହିଁ ? ଏଭଳି ନାନା ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।

ସେପଟେ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଦାୟିତ୍ବ ଦିଆଯାଇଥିବା ବାଲେଶ୍ବର ପିଡି ନିଜେ ଏହି ଘୋଟାଲାରେ ସଂପୃକ୍ତ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଉଠିଛି । ତେଣୁ ଅନ୍ୟ କେଉଁ ଅଧିକାରୀ ଏହାର ତଦନ୍ତ କରିବାକୁ ଦାବି ହୋଇଛି ।….

202 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର