Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚେତୁନାହାଁନ୍ତି ଅମାନିଆ : ବିଭିନ୍ନ ଆଳ କରି ବଜାରରେ ବୁଲୁଛନ୍ତି, ଫାଇନ୍ ବି ଗଣୁଛନ୍ତି
  • ||
  • ‘ଟିକାରୁ ଜିଏସଟି ଛାଡ କର’ : କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ବାହାରିଲେ ୪ ଲକ୍ଷ ୧୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପଜିଟିଭ୍, ୩୯୧୫ ମୃତ
  • ||
  • କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ମେଡିସିନ୍ ନେଇ ଜାରି ହେଲା ଏସଓପି : ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କୁ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଯାଞ୍ଚ ହେବ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା
  • ||
  • ରାଜସ୍ଥାନରେ ୧୪ ଦିନିଆ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଲଗାଇଲେ ସରକାର, ୩୧ ଯାଏଁ ହୋଇପାରିବନି ବିବାହ
  • ||
  • ପଶୁପକ୍ଷୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ହେଉଛି କରୋନା, ଆଗରୁ ଆହୁରି ହେବେ ସଂକ୍ରମିତ ! ଚିନ୍ତାରେ ସରକାର
  • ||
  • ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କ ପ୍ରତି ବିପଦ ବେଶୀ, ଦୈନିକ ୫୦୦ ଶିଶୁ ହେଉଛନ୍ତି କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୧୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨୧୪୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଗାଁ ନିକଟରେ ବୁଲୁଛି ଗୋଠଛଡା ଦନ୍ତା, ଗ୍ରାମବାସୀ ଭୟଭୀତ
  • ||
  • ୧୨ ହଜାର ଉପରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୨,୨୩୮ ପଜିଟିଭ୍
  • ||

ବାଲେଶ୍ବର ସଦର ଓ ତିର୍ତ୍ତୋଲ ଉପନିର୍ବାଚନ ରେଜଲ୍ଟ,ଆଜି ମହାଲଢେଇ ରାୟର ଦିନ : ବାଜି ମାରିବ କିଏ?

10/11/2020 at 8:31 AM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୦।୧୧: ଆଜି ହେଉଛି ମହାଲଢେଇ ରାୟର ଦିନ । ଆଜି ଆସିବ ଜନତାଙ୍କ ରାୟ । କାହାକୁ ମିଳିଛି କେତେ ଭୋଟ । କାହାର ବିଜୟ, କାହାର ପରାଜୟ, କାହା ମୁଣ୍ଡରେ ସୁନା କଳସ, ବାଜି ମାରିବ କିଏ, କାହାର ହେବ ସିଂହାସନ ଏସବୁ ଫଳାଫଳର ଚିତ୍ର ଆଜି ଧିରେ ଧିରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ । ବାଇ ଇଲେକ୍ସନଠାରୁ ବିହାର ମହାଲଢେଇ- ଆଜି ହେଉଛି ଭୋଟ ଗଣତି । ଓଡ଼ିଶାର ଦୁଇଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ତିର୍ତ୍ତୋଲ ଓ ବାଲେଶ୍ବର ସଦର ପାଇଁ ନଭେମ୍ବର ୩ ତାରିଖରେ ହୋଇଥିଲା ଭୋଟ । ସେପଟେ ବିହାର ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ଅକ୍ଟୋବର ୨୮, ନଭେମ୍ବର ୩ ଓ ୭ ତାରିଖ ମୋଟ୍ ତିନିଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ହୋଇଥିଲା ମତଦାନ । ଆଜି ଉପନିର୍ବାଚନ ଓ ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ଭୋଟ ଗଣତି ହେବ । ସକାଳ ୮ଟାରୁ ଭୋଟ ଗଣତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି  ।

ତିର୍ତ୍ତୋଲ ଓ ବାଲେଶ୍ବର ସଦର ଉପନିର୍ବାଚନ ଭୋଟ ଗଣତି ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ତିର୍ତ୍ତୋଲରେ ଏସ୍.ଭି.ଏମ୍ କଲେଜଠାରେ ସକାଳ ୮ଟାରୁ ଭୋଟ ଗଣତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ତଥା ଜିଲ୍ଲା ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ସରୋଜ କୁମାର ମିଶ୍ରଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ତତ୍ତ୍ବାବଧାନରେ କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି । ଇଭିଏମ୍ ଭୋଟ ଗଣତି ପାଇଁ ୨ଟି ହଲ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପୋଷ୍ଟାଲ ବ୍ୟାଲଟ୍ ଗଣତି ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ହଲ୍ ର ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି ।

ଇଭିଏମ୍ ଗଣତି ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ହଲ୍ ରେ ୭ଟି ଲେଖାଏଁ ଏବଂ ମୋଟ୍ ୧୪ଟି ଟେବୁଲ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପୋଷ୍ଟାଲ ବ୍ୟାଲଟ୍ ପାଇଁ ୨ଟି ଟେବୁଲ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଟେବୁଲ ପାଇଁ ସିସିଟିଭି ଓ ଟିଭି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ଗଣତି ପାଇଁ ୨୨ ଜଣ କାଉଣ୍ଟିଂ ସୁପରଭାଇଜର, ୨୨ ଜଣ କାଉଣ୍ଟିଂ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଓ ୨୪ ଜଣ ମାଇକ୍ରୋ ଅବଜରଭର୍ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି। କାଉଣ୍ଟିଂ ପାଇଁ ନିୟୋଜିତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନଭେମ୍ବର ୬ ଓ ୮ ତାରିଖରେ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ହଲ୍ କୁ ଭଲଭାବେ ସାନିଟାଇଜ କରାଯାଇଛି ।

ସେହିପରି ବାଲେଶ୍ବରରେ ଗୋଟିଏ ରାଉଣ୍ଡରେ ୧୪ଟି ଇଭିଏମର ଗଣତି ହେବ । ମୋଟ୍ ୩୪୬ଟି ବୁଥ ପାଇଁ ୨୫ ରାଉଣ୍ଡରେ ଭୋଟ ଗଣତି  ହେବ । ପୋଷ୍ଟାଲ ବ୍ୟାଲଟ୍ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟିମ୍ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରାର୍ଥୀ କିମ୍ବା ତାଙ୍କ ଏଜେଣ୍ଟ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବା ପରେ ଇଭିଏମ୍ ଖୋଲାଯିବ । ବାଲେଶ୍ବର ସଦର ଉପନିର୍ବାଚନରେ  ଚଳିତ ଥର ୧ ଲକ୍ଷ ୬୧ ହଜାର ୪୩୪ ଭୋଟର ମତଦାନ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts