Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ସ୍ୱାଧିନ ଭାରତର ବଡ ହକି ବିଜୟର ନାୟକ ଥିଲେ ବଲବୀର ସିଂ ସିନିଅର, ଅଲମ୍ପିକରେ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ପରାଜିତ କରିବାର ମ୍ୟାଚଟି ଥିଲା ‘ଲଗାନ୍’ ଭଳି

26/05/2020 at 3:29 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୬|୦୫: ଲିଜେଣ୍ଡ ହକି ପ୍ଲେୟାର ବଲବୀର ସିଂ ନିଜ କ୍ୟାରିଅରରେ ଭାରତୀୟ ହକି ଇତିହାସ ପାଇଁ ଅନେକ ଗର୍ବ ଓ ଗୌରବ ଆଣିଛନ୍ତି । ଏହି ଯାତ୍ରାରେ ଏପରି ଅନେକ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ରହିଛି ଯାହା ଅନ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧି ତୁଳନାରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ସେ ସ୍ୱାଧିନ ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ଅଲମ୍ପିକ ପଗକ ଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେ ଏବେ ଆମ ଗହଣରେ ନାହାଁନ୍ତି । ୯୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସେ ସୋମବାର ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି ।

ଏହା ଥିଲା ୧୯୪୮ ଅଲମ୍ପିକ ସମୟର ଘଟଣା । ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ସ୍ୱାଧିନତାର ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ପୂରଣ କରିବା ଦିଗରେ ଥିଲା । ଅଲମ୍ପିକ ଫାଇନାଲରେ ବଲବୀର ଏକା ଚାରୋଟି ଗୋଲ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ମ୍ୟାଚ ଭାରତ ଗ୍ରେଟ୍ ବ୍ରିଟେନ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିଥିଲା । ୨୦୧୮ରେ ଭାରତ ପ୍ରଥମ ଅଲମ୍ପିକ ସୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକର ୭୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ପାଳନ କରିଥିଲା । ଏହାକୁ ଚଣ୍ଡିଗଡର ପ୍ରେସ୍ କ୍ଲବରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ବଲବୀର ସିଂ ମଧ୍ୟ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବଲବୀର କହିଥିଲେ ଯେ, ଯେତେବେଳେ ଆମର ରାଷ୍ଟ୍ରଗୀତ ବାଜୁଥିଲା  ଓ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ଉଡୁଥିଲା ସେ ମଧ୍ୟ ପତାକା ସହ ଉଡୁଥିବା ଭଳି ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ । ଦେଶଭକ୍ତିର ଭାବନା  ସେ ଅନୁଭବ କରିପାରୁଥିଲେ । ତାହା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ବର ମୁହୂର୍ତ୍ତ ରହିଥିଲା । ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ଯେତେବେଳେ ପରାସ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା ତାହାର ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ଉପରେ ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନ ରହିଥିଲା ।

ବଲବୀର ଗୋଲ କିପର ଭାବେ ହକି କ୍ୟାରିଆରର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।ଏହାପରେ ସେ ପୁଲ୍ ବ୍ୟାକ୍ ଓ ସେଣ୍ଟର୍ ଫରଓ୍ୱାର୍ଡ ଭାବେ ଖେଳିଥିଲେ । ସେ ନିଜେ ମଧ୍ୟ ଗୋଲ କିପର ହେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଭାଗ୍ୟରେ ଆଉ କିଛି ଲେଖାଥିଲା । ତେବେ ସେ ଜବରଦସ୍ତ ଫର୍ମରେ ଥିବା ସତ୍ୱେ ତାଙ୍କୁ ୧୯୪୮ ଫାଇନାଲ ପାଇଁ ୨୯ ସମ୍ଭାବିତ ଖେଳାଳି ତାଲିକାରେ ରଖାଯାଇ ନଥିଲା । ଏହାପରେ ସେ ଲଣ୍ଡନରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ଉଚ୍ଚାୟୁକ୍ତ କୃଷ୍ଣ ମେନନଙ୍କୁ ସମ୍ପର୍କ କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ଲେଇଂ ଇଲେଭେନରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିଲା ।

ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ୧୯୪୮ ମସିହା ଅଗଷ୍ଟ ୧୨ ତାରିଖ ସ୍ୱାଧିନ ଭାରତ ଇତିହାସରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଦିନ ଥିଲା । ତାଙ୍କୁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଲମ୍ପିକ ସମିତି ଦ୍ୱାରା ଚୟନ କରାଯାଇଥିବା ଆଧୂନିକ ଅଲମ୍ପିକ ଇତିହାସରର ୧୬ ଜଣିଆ ମହାନ ଅଲମ୍ପିଆନ ତାଲିକାରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିଲା ।

   Related Posts