Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ‘ନୋ କ୍ଲାସ୍ ନୋ ଫି’ ଦାବିରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି :ପଡିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ମେଡିକାଲ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଜମିବାଡି ବିବାଦରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ! ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଆଗରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଟେଣ୍ଟ ହାଉସ୍ ଗୋଦାମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୫୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ପୋଡି ଭସ୍ମୀଭୂତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||
  • କଟକ : ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଫି’ କମାଇବା ମାମଲା : ଫି’ କେତେ କମିବ ସତ୍ୟପାଠ ଦେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||

ଓଡିଶାର ଏରିଆ, ଓଡିଶାର ମୁହାଣ, ହେଲେ ରାଜ୍ କରୁଛନ୍ତି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ : ଉଦାସୀନ ବାଲେଶ୍ବର ମତ୍ସ୍ୟ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ଓ ପୋଲିସ

4/12/2018 at 6:46 PM

ବାଲେଶ୍ବର ୪|୧୨: ଧାନ-ପାନ-ମୀନ ହିଁ ବାଲେଶ୍ବର ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଜୀବିକା । ଜିଲ୍ଲାର ଉଦୟପୁର ଠାରୁ ଧାମରା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୮୦କିଲୋମିଟର ସମୂଦ୍ର ଉପକୂଳିଆ ଅଂଚଳରେ ଲୋକେ ସାଧାରଣତଃ ସମୁଦ୍ର ମାଛ ଧରି ନିଜର ଗୁଜରାଣ ମେଣ୍ଟାନ୍ତି । ହେଲେ ଏବେ ସେଠି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମତ୍ସଜୀବୀଙ୍କ ଅବାଧ ପ୍ରବେଶ ଓ ମାଛ ଯାଆଁଳ ଲୁଟ୍‌ ସ୍ଥାନୀୟ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇଛି । ଏନେଇ ସେମାନେ ପୋଲିସର ପାଖରେ ଫେରାଦ୍‌ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କିଛି ବି ଫରକ ପଡ଼ୁନି । ଆଉ ଅଫିସରେ ବସି ବସି ଆଇନକାନୁନ୍‌ର ପାଠ ପଢ଼ାଉଛନ୍ତି ଜିଲ୍ଲାର ମତ୍ସ୍ୟ ସମ୍ପଦ ଅଧିକାରୀ ।

ଆମ ଏରିଆ । ଆମ ମୁହାଣ । ହେଲେ ରାଜ୍‌ କରୁଛନ୍ତି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ । ଆଉ ସବୁଠୁ ବଡ଼ କଥା ହେଲା ଆମ ଲୋକଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ପରେ ବି ହାତବାନ୍ଧି ବସିଛି ଆମ ପୋଲିସ । ତେଣେ ଫିଲ୍‌ଡକୁ ନଯାଇ ଅଫିସରେ ବସି ବସି ଆଇନକାନୁନ୍‌ର ପାଠ ପଢ଼ାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ଜିଲ୍ଲାର ମତ୍ସ୍ୟ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ । ଧାନ-ପାନ-ମୀନ ହିଁ ବାଲେଶ୍ବର ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଜୀବିକା  । ଜିଲ୍ଲାର ଉଦୟପୁର ଠାରୁ ଧାମରା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୮୦କିଲୋମିଟର ସମୂଦ୍ର ଉପକୂଳିଆ ଅଂଚଳରେ ଲୋକେ ସାଧାରଣତଃ ସମୁଦ୍ର ମାଛ ଧରି ନିଜର ଗୁଜରାଣ ମେଣ୍ଟାନ୍ତି । ହେଲେ ସେଠି ଏବେ କିଛି ଅସାଧୁ ବ୍ୟବସାୟୀ ଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ଦବଙ୍ଗଗିରି ଚାଲିଛି । ଦି‘ ଚାରି ବର୍ଷ ହେଲାଣି ସେମାନେ ପରକ୍ଷୀ, ବଳରାମଗଡ଼ି, କଷାଫଳ, ବାହାବଳପୁର ଆଦି ମୁହାଣରୁ କୁଇଣ୍ଟାଲ କୁଇଣ୍ଟାଲ ମାଛ ଜାଆଁଳ ଲୁଟି ନେଉଛନ୍ତି । ଫଳରେ ବାଲେଶ୍ବର ଉପକୂଳରେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ଜୀବୀକା ବହୁମାତ୍ରାରେ ପ୍ରଭାବିତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ।

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ଅବାଧ ପ୍ରବେଶ ଆଉ ଯାଆଁଳ ଲୁଟ୍‌ ସମ୍ପର୍କରେ ଲୋକେ ପୋଲିସ ପାଖରେ ଫେରାଦ୍‌ ହୋଇଥିଲେ ବି ଆକ୍ସନ ଜିରୋ । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଆମେ ଜିଲ୍ଲାର ମତ୍ସ୍ୟ ସମ୍ପଦ ଅଧକାରୀ ବାରିସା ମୁର୍ମୁଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ସେ କେବଲ ଅଫିସରରେ ବସି ଆଇନର ପାଠ ପଢ଼ାଇଥିଲେ ।

ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନର ଅବହେଳାରୁ ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲ୍ଲା ସୀମାରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସରକାର କେମିତି ବେଆଇନ୍‌ ହୋର୍ଡିଂ ଲଗାଇବାକୁ ସାହସ କରିଥିଲେ ତାହା ନିକଟ ଅତୀତରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ନ୍ୟୁଜ୍‌ ସେଭେନ୍‌ରେ ଖବର ପ୍ରସାରଣ ପରେ ଆକ୍ସନକୁ ଆସିଥିଲେ ସରକାର । ଏବେ ଜିଲ୍ଲାର ମତ୍ସ୍ୟ ସମ୍ପଦର ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ପୁଣି ଥରେ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ । ପୁଣି ଥରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଜିଲ୍ଲା ପୋଲିସ ଓ ପ୍ରଶାସନର ଅବହେଳାର ଚିତ୍ର ।

   Related Posts