Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୧୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୭୨୩୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍, ଦଳରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଟି. ନଟରାଜନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ କଲେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ! ବେକରେ ରଶି ଲଗାଇ ପଙ୍ଖାରେ ଝୁଲି ପଡିଲେ, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜକୋଟ : କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ, ସୁରକ୍ଷା ବଳୟରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର, ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭକ୍ତ ବ୍ୟାକୁଳ
  • ||
  • ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ: ସୁରକ୍ଷା ବଳୟରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର, ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭକ୍ତ ବ୍ୟାକୁଳ
  • ||
  • ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ : ଟସ୍ ଜିତିଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ପ୍ରଥମେ କରିବ ବ୍ୟାଟିଂ
  • ||
  • ଚଳିତ ବର୍ଷ ବିନ୍ଦୁସାଗରରେ ଡଙ୍ଗା ଭସା ଉପରେ ରୋକ୍, ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲା ବିଏମସି
  • ||

ବେଲଆଉଟ୍‌ ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ଆଣିବେ ସରକାର, ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦେଇପାରନ୍ତି ରିହାତି, ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ସ୍ଥିତି ଉପରେ ରହିଛି ନଜର

24/03/2020 at 11:31 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪।୦୩ : କରୋନା ଭାଇରସ କାରଣରୁ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଲାଗିଥିବା ଝଟକାର କାରଣ ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏକ ଜାମିନ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି। ଜାମିନ ପ୍ୟାକେଜ୍ କେତେ, କେଉଁ ସେକ୍ଟରଗୁଡିକ ଏହି ପ୍ୟାକେଜ୍ ଅଂଶ ପାଇବେ ଏବଂ ଏହାର ମାନଦଣ୍ଡ କଣ ହେଉନା କାହିଁକି, ସରକାର କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଶୀର୍ଷ ସ୍ତରରେ ବାରମ୍ବାର କହୁଛନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗଠିତ କୋଭିଡ -୧୯ ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ ମଧ୍ୟ ଜାମିନ ପ୍ୟାକେଜ ଉପରେ ଏକ ନୀତିଗତ ଚୁକ୍ତି କରିଛି। ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ସେଲିବ୍ରିଟିଙ୍କ ଦାନ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁୟାୟୀ,  ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଜାମିନ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରାଯାଇପାରିବ। ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ସଙ୍କଟରୁ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ଟାସ୍କଫୋର୍ସର ରିପୋର୍ଟ ସହିତ ସରକାର ମଧ୍ୟ ସହମତ। ବର୍ତ୍ତମାନ, ବେଲଆଉଟ୍ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଏବଂ କରୋନା କାରଣରୁ ସର୍ବାଧିକ କ୍ଷତିର କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଉଛି | ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଏହା ପୂର୍ବରୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ବିରୋଧରେ ଲଢ଼େଇକୁ କର୍ପୋରେଟ ସାମାଜିକ ଦାୟିତ୍ବବୋଧ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯିବ।

ବିଶ୍ବର ଦେଶ ବ୍ୟତୀତ ଭାରତରେ ଶିଳ୍ପପତି ଏବଂ ସେଲିବ୍ରିଟିମାନେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆଗେଇ ନାହାଁନ୍ତି। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବେଦାନ୍ତର ଅନିଲ ଅଗ୍ରୱାଲ ୧୦୦ କୋଟି, ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା ମନୀଷ କୁଣ୍ଡ୍ରାଙ୍କର ତିନି କୋଟି ଏବଂ ଆନନ୍ଦ ମହିନ୍ଦା ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ତିଆରି କରିବାରେ ସହାୟତା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପରିସର ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ସରକାର ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ପିଏମ ମୋଦୀ ନିଜେ ସହାୟତା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ।

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗଠିତ ଟାସ୍କଫୋର୍ସ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ କରୋନା କାରଣରୁ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛି। ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ହୋଇଥିବା କ୍ଷୟକୁ ପୃଥକ ଭାବରେ ଆକଳନ କରେ । ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପରେ ହିଁ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ ଏକ ଜାମିନ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଦେବାକୁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, କରୋନା ଯୋଗୁଁ, ସମସ୍ତ ଅଂଚଳରେ ଭୟଙ୍କର ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ |

ସେହିପରି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ବିରୋଧରେ ଲଢେଇ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବାକୁ ଥିବା ସମସ୍ତ ପାଣ୍ଠିକୁ CSR ଅଧୀନରେ ବିଚାର କରାଯିବ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେବି ଏବଂ ଆରବିଆଇ ରେପୋ ରେଟ୍ ହାରରେ ରିହାତି ମଧ୍ୟ ଦେଇପାରନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ ସୋମବାର କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଆଧୀର ରଂଜନ ଚୌଧୁରୀ ଅର୍ଥ ବିଲ୍ ଉପରେ ଲୋକସଭାରେ ଆଲୋଚନା ବେଳେ ତୁରନ୍ତ ରିଲିଫ୍ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts