Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଉଠାଇ ଆଣିବାରୁ ଥାନା ପରିସରରେ ତୁମୁଳକାଣ୍ଡ, ଗ୍ରାମବାସୀ ଓ ପୋଲିସ ମାରପିଟ
  • ||
  • ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବିଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁଶୁଡିଯିବ ଘାଘରା ପୋଲ ! ବିପଦରେ ଶହଶହ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୫୨୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୦୪୬୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ କରୋନା ବେଲଗାମ୍ : ଆଉ ୧୩ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବଡପୋଖରୀଆ ପଞ୍ଚାୟତ : ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହେଲାନି, ନିର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଚୟନ ହେଲେ ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ଓ୍ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ପରିବା ମାର୍କେଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ସବୁ ଦୋକାନ
  • ||

ଧର୍ମପଦ ଯଦି ଆସନ୍ତେ, ତାହାଲେ ସେ କଣ ଭାବନ୍ତେ ?

12/02/2020 at 7:50 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୨।୦୨: କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟମନ୍ଦିରର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହେବା ନେଇ ପୁଣି ପ୍ରଶ୍ନ । ବିଶ୍ବପ୍ରସିଦ୍ଧ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିରରେ ଯେଉଁଠାରୁ କାରୁକାର୍ଯ୍ୟପୂର୍ଣ୍ଣ ପଥର ଖସୁଛି ସେଠାରେ ଲଗାଯାଉଛି ସାଧାରଣ ପଥର । ଏହାକୁ ନେଇ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଗଦା ଗଦା ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିବା ପରେ ଉଦ୍ ବେଗ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । କିଛି ତ ଏମିତି ବି କହିଛନ୍ତି ଯଦି ଧର୍ମପଦ ତାର ବାପା ବିଶୁ ମହାରଣାଙ୍କୁ ନେଇ ଦେଖିବାକୁ ଆସନ୍ତେ କୋଣାର୍କ ସେ କଣ ଭାବନ୍ତେ।

ମୁଁ ଧର୍ମପଦ। ୭୭୦ ବର୍ଷ ତଳକଥା। ଯେତେବେଳେ ଏହି କୋଣାର୍କ ମନ୍ଦିର ତୋଳିବା ପାଇଁ, ୧୨ ଶହ ବଢ଼େଇଙ୍କ ମାନ ରଖିବା ଲାଗି, ମୁଁ ସାତତାଳ ସମୁଦ୍ର ପାଣିକୁ ଡେଇଁପଡ଼ିଥିଲି। ମୁଁ ସେହି ଧର୍ମପଦ। ମୋ କୋଣାର୍କ ଦେଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛି।  ବାରଶହ ବଢେଇ, ରାଜା ଲାଙ୍ଗୁଳା ନରସିଂହ ଦେବ ଯାହାକୁ ଗଢ଼ିଥିଲେ।  କାହିଁ ସେ କୋଣାର୍କ ଯାହାକୁ ବାରଶହ ବଢ଼େଇ ଗଢ଼ିଥିଲେ। କାହିଁ ସେ କୋଣାର୍କ ଯେଉଁଠି ହଜାର ହଜାର ନର୍ତ୍ତକୀ ମୂର୍ତ୍ତି ହୋଇଯାଇଥିଲେ। କାହିଁ ସେ କୋଣାର୍କ ଯିଏ ରଥ ଭଳି ଠିଆ ହୋଇଥିଲା ଆଉ ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବଙ୍କୁ ରଥାରୁଢ଼ କରୁଥିଲା, ଯେଉଁଠି ପ୍ରତିଟି ଚକରେ ଥିଲା ସମୟକୁ ଜୟ କରିବାର ଉଦ୍ଦାମତା। ହେଲେ ସବୁକିଛି ଏବେ ଯେମିତି ସାଧାସିଧା। ପୁନରୁଦ୍ଧାର ନାଁରେ ଏମିତି କରିଦେଇଛ ମୋ କୋଣାର୍କକୁ। ମୁଁ ଦେଖିଛି ଗ୍ରିସର ଐତିହ୍ୟକୁ ଦେଖନ୍ତୁ। ଏସବୁତ ମୋ ଠାରୁ ଆହୁରି ଶହ ଶହ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା କାହିଁକି ସେମାନେ ତ ସେମିତି ଠିଆ ହୋଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ କୋଣାର୍କକୁ ଏମିତି ବିବର୍ଣ୍ଣ କଲ କାହିଁକି। ଏନେଇ ମୁଁ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଛି ଆଉ ମୋ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଉତ୍କଳବାସୀ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଛନ୍ତି।

ଏମିତି କେତେ କଣ କଥା କେତେ କଣ ଦୋଷାରୋପ ଚାଲୁଛି ଚାଲିବ । କିନ୍ତୁ ଏସବୁର ଦୋଷକୁ କେହି ମୁଣ୍ଡକୁ ନେବେନି। କିନ୍ତୁ ସତରେ ସେ କୋଣାର୍କ କଣ ଆଉ ତାର ପୂର୍ବ କଳାକୃତିକୁ ଫେରି ପାଇବ ନା ତାକୁ ଦେଖି ସାରା ବିଶ୍ବ ବାରଶହ ବଢ଼େଇଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇବ? ଆଉ କିଛି ବର୍ଷ ପରେ ଏ କୋଣାର୍କ ମୋ କୋଣାର୍କ ହୋଇ ରହିବନି ନୂଆ ଦୁନିଆର ପ୍ରତ୍ନ ତତ୍ତ୍ବ ବିଭାଗର କାରଗର ମାନଙ୍କ ଲାଲ କୋଣାର୍କ ହୋଇଯିବ।

   Related Posts