Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୁଣ୍ଡଳିରୁ ଭାସି ଯାଇଛି ହାତୀ, ଠାବ ହୋଇପାରିନି ଅବସ୍ଥିତି
  • ||
  • ଅରିନ୍ଦମ ଦାସଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି, ଗୁରୁତରଙ୍କ ଆସୁ ଆରୋଗ୍ୟ କାମନା କରି ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଶୋଭାଯାତ୍ରା
  • ||
  • ଉଦଳା : ନିଜେ ବିଷ ପିଇ ଦୁଇ ଶିଶୁ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ପିଆଇଦେଲା, ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ ଚାଲିଗଲା ମା’ର ଜୀବନ
  • ||
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀରେ ବୋଟ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ସମ୍ବାଦଦାତା ଅରିନ୍ଦମ୍ ଦାସଙ୍କ ଅକାଳ ବିୟୋଗ, ଗଜ ଉଦ୍ଧାର ଖବର ଆଣିବାକୁ ଓଡ୍ରାଫ୍ ଟିମ୍ ସହ ଯାଇଥିଲେ
  • ||
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀ ବ୍ୟାରେଜରେ ଫସିଥିବା ହାତୀକୁ ଉଦ୍ଧାର ବେଳେ ଓଲଟିଲା ଓଡ୍ରାଫ୍ ବୋଟ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର କୋର୍ଟ ପରିସର ୩ଦିନ ସିଲ୍, ଜୁଡିସିଆଲ୍ କର୍ମଚାରୀ ଓ ଆଇନଜୀବୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ପରେ ପଦକ୍ଷେପ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୩୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବିଜେପି ନେତା ଫଡନାଭୀସଙ୍କ ଶରଣରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା, କହିଲେ- ‘ଆମ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଜିତିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କର’
  • ||
  • ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ବର୍ଷା, ବଢୁଛି ହୀରାକୁଦର ଜଳସ୍ତର
  • ||

ଯଦି ବୋତଲରୁ ପାଣି ପିଉଛନ୍ତି ତା’ହେଲେ ହେଇଯାଆନ୍ତୁ ସାବଧାନ : ହୋଇପାରେ ଏହି ସବୁ ସମସ୍ୟା

6/02/2019 at 4:09 PM

ସିଧାସଳଖ ବୋତଲରୁ ପାଣି ପିଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପକ୍ଷେ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ | ବୋତଲରେ ପାଣି ପିଇଲେ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗ ହେବାସହ ମସ୍ତିସ୍କ ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଇଥାଏ | ଆଗରୁ ଲୋକେ ତମ୍ବା ପାତ୍ରରେ ପାଣି ପିଉଥିଲେ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ରୋଗ ହେଉନଥିଲା ଏବଂ ସେମାନେ ସୁସ୍ଥ ରହୁଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଆଜିକାଲି ଲୋକେ ବୋତଲରେ ପାଣି ପିଇବା ପାଇଁ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି | ବୋତଲରେ ପାଣି ପିଇବା ଯୋଗୁଁ ମେଦ ବହୁଳତା, କ୍ୟାନସର, ମାନସିକ ଅଶାନ୍ତି, ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗର୍ଭାଶୟ ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଇଥାଏ |

ବୋତଲରେ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଆଉ କ’ଣ କ’ଣ କ୍ଷତି ହୋଇଥାଏ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା :
୧. ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବୋତଲରେ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା କ୍ୟାନସର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି | ଗରମ କିମ୍ବା ଖରାରେ ଯେତେବେଳେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବୋତଲ ଗରମ ହେବା ଦ୍ବାରା ବୋତଲରେ ଥିବା କେମିକାଲ ଡାଇଅକ୍ସିନ ତରଳିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ | ଏହି ଡାଇଅକ୍ସିନ ତରଳି ପାଣିରେ ମିଶି ଶରୀରକୁ ଯାଇଥାଏ | ଡାଇଅକ୍ସିନ ମଣିଷ ଶରୀରରେ ଥିବା କୋଷ ଗୁଡିକୁ ନଷ୍ଟ କରି ଦେଇଥାଏ |


୨. ବୋତଲରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା ବାଇଶଫେନୋଲ-ଏ ଯୋଗୁଁ ମସ୍ତିସ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ | ଯାହାଫଳରେ ମଣିଷର ଚିନ୍ତା ଶକ୍ତି ଏବଂ ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ | ଧୀରେ ଧୀରେ ମଣିଷର ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି କମ ହୋଇଯାଇଥାଏ |


୩. ବୋତଲ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ବାଇଶଫେନୋଲ-ଏ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ | ଏହାର ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପେଟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପଡିଥାଏ | ବିପିଏ ନାମକ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ପେଟକୁ ଗଲେ ପାଚନକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ | ଯାହାଫଳରେ ଆମେ ଖାଇଥିବା ଖାଦ୍ୟ ଭଲ ଭାବେ ହଜମ ହୋଇନଥାଏ ଏବଂ ଗ୍ୟାସ, କବ୍ଜ ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଇଥାଏ |


୪. ସବୁବେଳେ ବୋତଲରେ ପାଣି ପିଇଲେ ଗର୍ଭପାତର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ବଢିଥାଏ | ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ବୋତଲରେ ପାଣି ପିଇଲେ ପେଟରେ ଥିବା ଶିଶୁ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ | ଏହାଫଳରେ ଶିଶୁକୁ ପ୍ରୋଷ୍ଟେଟ କ୍ୟାନସର କିମ୍ବା ବ୍ରେଷ୍ଟ କ୍ୟାନସର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ |


୫. ବୋତଲ ତିଆରି କଲାବେଳେ ଯେଉଁ ସବୁ କେମିକାଲ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ ତା’ ଦ୍ୱାରା ମସ୍ତିସ୍କ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇପଡେ |

   Related Posts