Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • T20 World Cup: ଇତିହାସ ରଚିଲେ କର୍ଟିସ କାମ୍ପର, ୪ ବଲ୍‌ରେ ନେଲେ ୪ ଓ୍ଵିକେଟ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ମିଲରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ବିଲଡିଂରୁ ଡେଇଁପଡିଥିଲେ ଶ୍ରମିକ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩୪୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଲଖିମପୁର ହିଂସା ମାମଲାରେ ସଂଯୁକ୍ତ କିଷାନ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ରେଳରୋକ, ୬ ଘଣ୍ଟିଆ ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା
  • ||
  • ଫୁଲୁଛି ଜଳକା ନଦୀ, ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଉପରେ ଜଳସ୍ତର
  • ||
  • ଚାଲାଣ ବେଳେ ୩୯ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର, ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ ବିଜୟନଗରମ୍
  • ||
  • ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଟ୍ରପ୍ ଲାଇନ, ୪ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଏଯାଏଁ ମିଳୁନି ବାପା-ପୁଅଙ୍କ ପତ୍ତା, ରବିବାର ନାଗାବଳୀରେ ଭାସି ଯାଇଥିଲେ ଉଭୟ
  • ||

ଆସନ୍ତା କାଲି ଖୋଲିବ ବାବା ବୈଦ୍ୟନାଥଙ୍କ ମନ୍ଦିର, ଆଜିଠାରୁ ଇ-ପାସ୍ ପାଇଁ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍

16/09/2021 at 10:27 AM

ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ୧୬/୦୯ : ଝାଡଖଣ୍ଡରେ ଅନଲକ୍‌କୁ ନେଇ ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ସହିତ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି। ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ ଇ-ପାସ୍ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ହେବ। ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ବାବା ବୈଦ୍ୟନାଥ ଧାମ ସମେତ ଝାଡଖଣ୍ଡର ଅନ୍ୟ ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ଇ-ପାସ୍ ପାଇବାକୁ ପ୍ରଥମେ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏଥିପାଇଁ ଏକ ୱେବସାଇଟ୍ ଲିଙ୍କ୍ ଦିଆଯିବ। ଗୁରୁବାର ପରିବର୍ତ୍ତେ ଶୁକ୍ରବାରଠାରୁ ବାବା ବୈଦ୍ୟନାଥ ମନ୍ଦିର ଖୋଲାଯିବ। ଝାଡଖଣ୍ଡ ସରକାର ଅନେକ ଦିନ ପରେ ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ଅନେକ କଠୋର ମାନଦଣ୍ଡ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି। ଏହି ସର୍ତ୍ତଗୁଡିକ ପାଳନ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ।

Baidyanath Dham Deoghar | Baba Dham, Shiv Mandir, Jyotirling

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଇ-ପାସ୍ ପାଇଁ ୱେବସାଇଟରେ ଦେଓଘର୍ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏହାର ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ NIC କୁ ପଠାଯାଇଛି। ଅନୁମୋଦନ ପାଇବା ମାତ୍ରେ ୱେବସାଇଟ୍ ର ଲିଙ୍କ୍ ସେୟାର୍ ହେବ। ଏହି ଲିଙ୍କ୍ ସାର୍ବଜନୀନ ହେବା ମାତ୍ରେ ସାଧାରଣ ଭକ୍ତମାନେ ବାବା ଭୋଳେନାଥଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜାପାଠ ପାଇଁ ଇ-ପାସ୍ ପାଇଁ ନିଜକୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିପାରିବେ।

ଦେଓଘରର ଡିସି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାଧାରଣ ଭକ୍ତମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳ ୬ ଟାରୁ ୪ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାବା ବୈଦ୍ୟନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବେ। ମନ୍ଦିରର କବାଟ ପ୍ରତିଦିନ ୧୦ ଘଣ୍ଟା ଖୋଲା ରହିବ। ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟାରେ ୧୦୦-୧୦୦ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଜଳାର୍ପଣ/ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। କୋଭିଡ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁସରଣ କରି କେବଳ ୧୦୦୦ ଭକ୍ତ ପ୍ରତିଦିନ ବାବାଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜା କରିପାରିବେ। ଇ-ପାସ୍ ବିନା କୌଣସି ଭକ୍ତ ବାବାଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବେ ନାହିଁ।

ଯେଉଁମାନେ ବାବାଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଇ-ପାସ୍ ପାଇଁ ଅନଲାଇନ୍ ଆବେଦନ କରିବେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆଧାର କାର୍ଡ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ। କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମଣର ତୃତୀୟ ଲହରର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ୧୮ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ବାବାଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ। ଏଥିସହ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ବିଚାର କରୁଛି ଯେ ଇ-ପାସ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ କୋଭିଡ ଟିକା ର ଅତି କମରେ ଗୋଟିଏ ଡୋଜ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏକ ପାସ୍ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ଉଚିତ।

   Related Posts