Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟାଙ୍ଗୀ: ବାଲିନାଶିରେ ୨ ଭାଇଙ୍କୁ ଗୋଡ଼େଇ ଗୋଡ଼େଇ ହାଣିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଏମ୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ବେଆଇନ୍ ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ, ମାଲିକଙ୍କ ଉପରେ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଫାଇନ୍ ଲଗାଇଲେ ତହସିଲଦାର
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: କଲୋନୀରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳି ପାଉଁଶ ହୋଇଗଲା ୨ ବଖରା ଘର
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ନିଖୋଜ ଯୁବକଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଆକ୍ସନ ମୋଡ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ଆରମ୍ଭ କଲେ ନୂଆ ପ୍ରକଳ୍ପ
  • ||
  • ବରଗଡ : ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଜଣ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ‘ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣ’, ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ହେବ ସହାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ହୋଟେଲ୍ ଓ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟକୁ BMCର କଡା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ୭ ଦିନ ଭିତରେ ଦୋକାନ ସମ୍ମୁଖରେ ଲଗାଅ ଫୁଡ୍ ସେଫ୍ଟି ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୩ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

କରୋନା ଔଷଧ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ କୋରୋନିଲ୍ : ରାମଦେବଙ୍କୁ ଆୟୁଷ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଗ୍ରୀନ୍ ସିଗ୍‌ନାଲ୍

1/07/2020 at 5:46 PM

ଡେରାଡୁନ ୦୧/୦୭ : ପତଞ୍ଜଳୀ ଲଞ୍ଚ କରିଥିବା କୋରୋନିଲ ଔଷଧ ଉପରୁ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହଟିଯାଇଛି | ଯୋଗ ଗୁରୁ ରାମଦେବ ବୁଧବାର ଦିନ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋରୋନିଲ ଔଷଧ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଆୟୁଷ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଅନୁମତି ଦେଇଛି | କୋରୋନିଲ ଔଷଧ ଉପରୁ ଆୟୁଷ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହଟାଇ ଦେଇଛି |  

ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ତରଫରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପତାଞ୍ଜଳୀ ଔଷଧ ବିକ୍ରି କରିବ କିନ୍ତୁ କୋଭିଡ-୧୯ ସୁସ୍ଥ କରିବା ନାଁରେ କୋରୋନିଲ ଔଷଧ ବିକ୍ରି କରିପାରିବ ନାହିଁ | ଏହି ଔଷଧକୁ ଇମ୍ୟୁନିଟି ବୁଷ୍ଟର ଭାବେ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି | ସେଥିପାଇଁ କୋରୋନିଲ ଔଷଧ ଆଜିଠାରୁ ହିଁ ଦେଶରେ ବିକ୍ରି ହୋଇପାରିବ |

ପତାଞ୍ଜଳୀ କରୋନାର ପ୍ରଥମ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଔଷଧ କୋରୋନିଲ ଔଷଧର ଏକ କିଟ ଜୁନ ୨୩ ତାରିଖରେ ଲଞ୍ଚ କରିଥିଲା | ଏହି ଔଷଧକୁ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲ ପରେ ସଫଳ ହୋଇଥିବା ଦାବି କରି ଲଞ୍ଚ କରିଥିଲା | କିନ୍ତୁ ପରେ ଏହି ଔଷଧ ଉପରେ ଆୟୁଷ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଆୟୁର୍ବେଦ ଡ୍ରଗ୍ସ ଲାଇସେନ୍ସ ଅଥିରିଟି ତରଫରୁ ପତାଞ୍ଜଳୀକୁ ନୋଟିସ ପଠାଇଥିଲେ | ନୋଟିସ ପାଇବା ପରେ ପତାଞ୍ଜଳୀ ନିଜ ଦାବିରୁ ଓଲଟି ଯାଇଥିଲା | ଜବାବରେ ପତାଞ୍ଜଳୀ କହିଥିଲା ଯେ ସେ କରୋନାର କୌଣସି ଔଷଧ ତିଆରି କରିନି କି କେବେ ହେଲେ ଏହି ଔଷଧକୁ କରୋନା ଔଷଧ ଭାବେ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରିନି | ରାମଦେବ ବାବା କହିଥିଲେ ଯେ ମଦରନ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସ ଅନୁସାରେ ଏହି କାମ କରାଯାଇଛି | ଏହାର ଅଲଗା ଅଲଗା ଲାଇସେନ୍ସ ରହିଛି | ସଂଯୁକ୍ତ ଭାବେ ଏହାର ଟ୍ରାଏଲ କରାଯାଇଛି | ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ଓ ରିସର୍ଚ୍ଚ ପ୍ରୋସେସ ଅଲଗା |

ସେ କହିଥିଲେ, ପତାଞ୍ଜଳୀ ଆୟୁର୍ବେଦ ଯେଉଁ ୩ଟି ଔଷଧ ତିଆରି କରିଛି ତାର ଲାଇସେନ୍ସ ୟୁନାନି ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଠାରୁ ନିଆଯାଇଥିଲା | ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଏବେ କରୋନା ଔଷଧ ଉପରେ କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲ ହୋଇଛି | ୧୦ ରୁ ଅଧିକ ରୋଗର ୩ଟି ଲେଭଲ ସେ ପାର କରିସାରିଛନ୍ତି | ହୃଦୟ ରୋଗ, ଶ୍ୱାସ, ହେପାଟାଇଟିସ, ଡେଙ୍ଗୁ, ଚିକେନଗୁନିଆ ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ରିସର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇଛି | ତାଙ୍କ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଟିମରେ ୫ ଶହରୁ ଅଧିକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ବାବା କହିଥିଲେ | ସାମ୍ରାଜ୍ୟବାଦୀ ମାନସିକତା ରଖି ତାଙ୍କ ଉପରେ ହମଲା କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ମଧ୍ୟ ବାବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି |

   Related Posts