Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୩୫୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୧୧ ମୃତ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ଓମିକ୍ରନ ଗଞ୍ଜାମକୁ ବିପଦ : ବଢିବ ସଂକ୍ରମଣ ! ସତର୍କ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ମାଗିଲେ ଲାଞ୍ଚ, ନଦେବାରୁ ଆକ୍ରମଣ କରି କଲେ ଲହୁଲୁହାଣ
  • ||
  • ଆଉ ବର୍ଷା ନାହିଁ, ବଦଳିବ ପାଗ : ୧୧ରୁ କମିଯିବ ଶୀତ
  • ||
  • ଆସୁଛନ୍ତି ପୁଟିନ : ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ, ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ହେବ ଆଲୋଚନା
  • ||

ମଧୁମେହ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଲାଗି ଔଷଧ ବିକଶିତ କରିଛି ଭାରତ : କେନ୍ଦ୍ର ଆୟୁଷମନ୍ତ୍ରୀ

15/12/2019 at 3:20 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫।୧୨: ଦେଶରେ ମଧୁମେହ ଜଟିଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଆସନ୍ତା ୫ବର୍ଷରେରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୬୬ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଏବେ ଆଶଙ୍କା କରାଗଲାଣି। ଏଣୁ ୨୦୨୫ ମସିହା ବେଳକୁ ଭାରତରେ ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୬.୯୯କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିବ ବୋଲି ଏବେ ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଥିବାଆୟୁଷ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀପଦ ନାଏକ ଲୋକସଭାରେ ପଚରାଯାଇଥିବା ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେଏହା କହିଛନ୍ତି । ତେବେ ଭାରତରେ ମଧୁମେହ ନିରାକରଣ ଲାଗି ଔଷଧ ବିକଶିତ ହୋଇ ସାରିଥିବା ମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ଜବାବରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି।

ଦେଶକୁ ମଧୁମେହ ଭଳି ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ଲାଗିସରକାର ବିଭିନ୍ନ  ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରୁଛନ୍ତି । ଏହାସହିତ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ଔଦ୍ୟୋଗିକ ଅନୁସଦ୍ଧାନ ପରିଷଦ (CSIR) ର ସାହାଯ୍ୟରେ ହର୍ବାଲ ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଲାଗି ମଧ୍ୟ ଗବେଷଣା ଚଲାଯାଇଛି ।  କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅନୁସାରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସ୍ଥିତ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଔଷଧ ଗବେଷଣା ସଙ୍ଗଠନ (ଏମଆରଓ) ମଧୁମେହ ପାଇଁ ହର୍ବଲା ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଔଷଧକୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନ୍ୟତା ମଧ୍ପ୍ରାୟ ମିଳିଛି।

ଏମିଲା ଫାର୍ମା ମଧୁମେହ ରୋଗର ଔଷଧ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଛନ୍ତି । ଆୟୁଷ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଯୋଗ ଓ ଆୟୁର୍ବେଦକୁ ଏକା ସାଙ୍ଗରେ ମିଶାଇ ବଢୁଥିବା ମଧୁମେହ ରୋଗକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଆୟୁଷ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ବିହାର, ଗୁଜୁରାଟ ଓ ରାଜସ୍ଥାନର କିଛି ଜିଲ୍ଲାରେ ଯୋଗ ଓ ଆୟୁର୍ବେଦକୁ ମିସାଇକାମ କରିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି ।   ଯୋଜନାର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସଫଳତା ପରେ ଏବେ ୫୨ଟି ସ୍ଥାନରେ ମଧୁମେହ ଓ ହୃଦରୋଗୀଙ୍କ ଲାଗି ଉଭୟ ଆୟୁର୍ବେଦ ଓ ଯୋଗର ସାହାଯ୍ୟ ନେବା ଲାଗି ଯୋଜନା କରାଯାଉଛି।

ଟାଇପ-୨ ମଧୁମେହ ଚିକିତ୍ସାରେ ବିଜିଆର-୩୪ବେଶ୍‌ ଫଳପ୍ରଦ ହେଉଛି। ବନାରସ ହିନ୍ଦୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଗବେଷକମାନେ ଗବେଷଣା କରି ଏହି ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ଟାଇପ-୧ ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ଡାୟବେଟିକ୍ ନିରୋଧୀ ଔଷଧ ଫଳପ୍ରଦ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଟାଇପ୍ -୧ ରୋଗୀଙ୍କ ଲାଗି ଗବେଷକମାନେ ଗବେଷଣା ଚଳାଇଛନ୍ତି। ପ୍ରୟୋଗଶାଳାରେ ଦୀର୍ଘ ପରୀକ୍ଷା ନିରୀକ୍ଷା ପରେ ବିଜିଆର-୩୪ ବିକଶିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଡାୟବେଟିକ୍ ନିୟନ୍ତ୍ର ଲାଗି ଅନେକ ଔଷଧର ସମିଶ୍ରଣ ରହିଥିବା ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀପଦ ନାୟକକହିଛନ୍ତି।

   Related Posts