Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୮୯୯ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା କୋଭିଡ୍ ଟିକାକରଣ, ୧୬୧ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଚାଲିଛି ଟିକାଦାନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୮ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୧୨୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୫୧୫୮ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଟ୍ରକକୁ ସାମ୍ନା ପଟୁ ପିଟିଲା ବାଇକ୍‌, ଚାଲିଗଲା ଶଳା-ଭିଣୋଇଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||

ଭୂକମ୍ପରୋଧ ହେବ ଅଯୋଧ୍ୟା ରାମ ମନ୍ଦିର, ଭୂଇଁରେ ପଡ଼ିବନି ଛାଇ : ୨୦୦ ଫୁଟ ଗଭୀର ହେବ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର

8/08/2020 at 3:04 PM

ଅଯୋଧ୍ୟା ୦୮/୦୮ : ଅଗଷ୍ଟ ୫ ତାରିଖରେ ଅଯୋଧ୍ୟା ରାମ ମନ୍ଦିର ଭୂମିପୂଜନ ପରେ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି | ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ମନ୍ଦିର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ୨୦୦ ଫୁଟ ଗଭୀର ହେବ | ଏଥିପାଇଁ ଲାର୍ସନ୍ ଟୁବ୍ରୋ କମ୍ପାନୀ ଭୂଇଁ ତଳେ ୨୦୦ ଫୁଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାପ କରିଛି ଯେପରିକି ଭୂମି ମନ୍ଦିରର ଭାର ବହନ କରିପାରିବ | ଏହାସହ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ଟେକନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର ହେବ ଯେପରିକି ମନ୍ଦିର ହଜାରେ ବର୍ଷ ଯାଏଁ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବ | ମନ୍ଦିରକୁ ଭୂକମ୍ପ ରୋଧ କରିବା ପାଇଁ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ଅତ୍ୟନ୍ତ ମଜବୁତ କରାଯିବ | କିନ୍ତୁ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ପାଇଁ ଖନନ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇନାହିଁ | ଟ୍ରଷ୍ଟର ମହାସଚିବ ଚମ୍ପତ ରାୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତରର ନକ୍ସା ତିଆରି କରାଯାଇଛି | 

ରାମ ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟ ପଦାଧିକାରୀ ଚମ୍ପତ ରାୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରଥମେ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତରର ନକ୍ସା ଫାଇନାଲ ହେବ | ତାପରେ ଖନନ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବ | ଏଥିପାଇଁ ମାସେରୁ ଦୁଇ ମାସ ସମୟ ଲାଗିବ | ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ହିସାବରେ ହେବ | ସେଥିପାଇଁ ଅନୁକୂଳ ପାଣିପାଗରେ ଖନନ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ | ବର୍ଷାରେ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତରରେ ପାଣି ଭର୍ତ୍ତି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି |

ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଆଧାରରେ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତରର ଛାଇ ଯେପରି ଜମି ଉପରେ ନ ପଡେ ସେଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦିଆଯିବ | ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁସାରେ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ହେବ | ମନ୍ଦିରର ଶିଖର ଛାଇ ମଧ୍ୟ ଭୂଇଁରେ ପଡ଼ିବନାହିଁ | ସେଥିପାଇଁ ଜମିରୁ ଯେଉଁ ମାନକ ରହିଛି ସେହି ଉଚ୍ଚତାରେ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ହେବ | ମନ୍ଦିର ହଜାରେ ବର୍ଷ ଯାଏଁ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବ |  

ଟ୍ରଷ୍ଟର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ମନ୍ଦିରକୁ ଐତିହାସିକ ଓ ଆକର୍ଷଣୀୟ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଛନ୍ତି | ମନ୍ଦିରର ସମ୍ପୂର୍ଣ ୭୦ ଏକର ଜମି ଉପରେ ମାନଚିତ୍ରକୁ ପାସ କରାଯିବ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଟ୍ରଷ୍ଟ ସରକାରୀ ଟ୍ୟାକ୍ସ ମଧ୍ୟ ଜମାକରିବ ଯେପରିକି ଭବିଷ୍ୟତରେ କୌଣସି ବିବାଦ ନ ଉପୁଜିବ |

ମେ ମାସରୁ l&t କମ୍ପାନୀ କାର୍ଯ୍ୟରତ ରହିଛି ଏବଂ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ସବୁ ଦାୟିତ୍ୱ କମ୍ପାନୀର | ପ୍ରଥମେ ପଥର ପରିସର ଯାଏଁ ପହଂଚାଇବା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ | ଅଗଷ୍ଟ ପରେ ଅର୍ଥାତ ବର୍ଷା ମାସ ପରେ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର କାମ ଆରମ୍ଭ ହେବ |

   Related Posts