Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ‘ନୋ କ୍ଲାସ୍ ନୋ ଫି’ ଦାବିରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି :ପଡିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ମେଡିକାଲ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଜମିବାଡି ବିବାଦରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ! ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଆଗରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଟେଣ୍ଟ ହାଉସ୍ ଗୋଦାମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୫୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ପୋଡି ଭସ୍ମୀଭୂତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||
  • କଟକ : ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଫି’ କମାଇବା ମାମଲା : ଫି’ କେତେ କମିବ ସତ୍ୟପାଠ ଦେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||

ରାମ ମନ୍ଦିର ଭୂମିପୂଜନ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ମାତ୍ର ୩୨ ସେକେଣ୍ଡ୍ ଅତି ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତ, କୁଣ୍ଡଳୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି କାଶୀ ପଣ୍ଡିତ

23/07/2020 at 6:23 PM

ଅଯୋଧ୍ୟା ୨୩/୦୭ : ଅଯୋଧ୍ୟା ରାମ ମନ୍ଦିର ଭୂମିପୂଜନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ପାଇଁ ଅଭିଜିତ ମୁହୂର୍ତ୍ତର ୩୨ ସେକେଣ୍ଡ ଅତ୍ୟନ୍ତ ମହତ୍ଵପୁର୍ଣ ରହିବ | ଅଗଷ୍ଟ ୫ ତାରିଖ ୧୨ଟା ୧୫ ମିନିଟ ୧୫ ସେକେଣ୍ଡ ପରେ ଠିକ ୩୨ ସେକେଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଇଟା ସ୍ଥାପନା କରିବାକୁ ହେବ | କାଶୀର ପ୍ରଖ୍ୟାତ ଜ୍ୟୋତିଷ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଗଣେଶ୍ୱର ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଦ୍ରାବିଡ଼ ଭୂମିପୂଜନ ପାଇଁ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଓ କୁଣ୍ଡଳୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି | ଭାଦ୍ରବ ପକ୍ଷ ଓ ଅସ୍ଥିର ତୁଳା ଲଗ୍ନ ଦୋଷ ସମାପ୍ତ କରିବାକୁ ଏହି କିଛି ସେକେଣ୍ଡର ମୁହୂର୍ତ୍ତ ବିଶେଷ ମହତ୍ଵପୁର୍ଣ | ଶ୍ରୀରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ତୀର୍ଥ କ୍ଷେତ୍ର ଟ୍ରଷ୍ଟର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମହନ୍ତ ନୃତ୍ୟ ଗୋପାଳ ଦାସ ସ୍ୱୟଂ ଭୂମିପୂଜନ ଅନୁଷ୍ଠାନର ପ୍ରସ୍ତୁତି ତଦାରଖ କରୁଛନ୍ତି | ରାମ ମନ୍ଦିର ଗର୍ଭଗୃହରେ ଭୂମିପୂଜନ ପାଇଁ ଲଗ୍ନ, ତିଥି, ବାରକୁ ନେଇ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଦେଶର ତମାମ ବିଦ୍ୱାନ ଅନେକ ଚର୍ଚ୍ଚା କରିଛନ୍ତି |

ରାମ ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମହନ୍ତ କମଳ ନୟନ ଦାସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଗଷ୍ଟ ୫ ତାରିଖ ୧୨ଟା ୧୫ ମିନିଟ ୧୫ ସେକେଣ୍ଡ ପରେ ୩୨ ସେକେଣ୍ଡ ଭିତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କୁ ଗର୍ଭଗୃହର ପ୍ରଥମ ଇଟା ସ୍ଥାପନା କରିବାକୁ ହେବ | ୪୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ଓଜନର ରୁପା ଇଟା ମହନ୍ତ ନୃତ୍ୟ ଗୋପାଳ ଦାସ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବେ | ପୂଜନ କାର୍ଯ୍ୟର ସଂଯୋଜକ ବିଶ୍ୱ ହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦର କାରସେବକ ପୁରମ ସ୍ଥିତ ବେଦ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଇନ୍ଦ୍ରଦେବ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗଣେଶ୍ୱର ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଜଣେ ବଡ ବିଦ୍ୱାନ | ଭୂମିପୂଜନ ସମୟ ଅଭିଜିତ ମୁହୂର୍ତ୍ତ | କିନ୍ତୁ ରାଶି ତୁଳା ଅସ୍ଥିର ଅଟେ | ସେଥିପାଇଁ ଦୋଷ ନିବାରଣ ପାଇଁ ୩୨ ସେକେଣ୍ଡର ବିଶେଷ ସର୍ବାର୍ଥ ସିଦ୍ଧ ଯୋଗ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି | ରାମ ମନ୍ଦିର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭବ୍ୟ ଓ ଦିବ୍ୟ ହେବାସହ ସାରା ବିଶ୍ୱକୁ ଆଲୋକିତ କରିବ | ଏଠାକୁ ଆସି ଭକ୍ତ ଜନ୍ମ ଜନ୍ମାନ୍ତରର ପାପରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି |

ମହନ୍ତ କମଳ ନୟନ ଦାସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭୂମିପୂଜନ ଅଗଷ୍ଟ ୩ ତାରିଖ ସକାଳ ୮ଟା ରୁ ଗଣେଶ ପୂଜା ସହ ଆରମ୍ଭ ହେବ | ଏହାପରେ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ପାଞ୍ଜି ପୂଜା ହେବ | କାଶୀ ଓ ଅଯୋଧ୍ୟାର ୧୧ ଜଣ ବୈଦିକ ବିଦ୍ୱାନ ପୂଜା କରିବେ | ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଇନ୍ଦ୍ରଦେବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୪ ତାରିଖ ଦିନ ରାମାର୍ଚ୍ଚା ପୂଜା ହେବ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଅଲଗା ଅଲଗା ବିଦ୍ୱାନଙ୍କ ଟିମ ରହିବ | ସକାଳ ୮ଟା ରୁ ପୂଜା ୬-୭ ଘଣ୍ଟା ଚାଲିବ | ୫ ତାରିଖ ସକାଳୁ ମୋଦି ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ବିଦ୍ୱାନଙ୍କ ଟିମ ବେଦୀ ପୂଜା ସମ୍ପନ୍ନ କରି ଭୂମିପୂଜନ କରିବେ | 

ଭୂମି ପୂଜନ ପାଇଁ ଗର୍ଭଗୃହ ସ୍ଥାନରେ ୩ ଫୁଟର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ଖୋଳାଯିବ | ସେଠାରେ ୫ଟି ଇଟା ସ୍ଥାପିତ କରି ଭୂମି ପୂଜନ କରାଯିବ | ଏହି ୫ଟି ଇଟାର ନାଁ ହେଲା ନନ୍ଦା, ଜୟା, ଭଦ୍ରା, ରିକ୍ତା ଓ ପୂର୍ଣା | ମନ୍ତ୍ର ଉଚ୍ଚାରଣ ସମୟରେ ମନ୍ଦିର ଗର୍ଭଗୃହ ସ୍ଥାନରେ ମୋଦି ତମ୍ବୁର ଏକ କଳସ ସ୍ଥାପିତ କରିବେ | ଏହି ତମ୍ବା କଳସରେ ବୈଦିକ ରୀତି ଅନୁସାରେ ଗଙ୍ଗାଜଳ ସହିତ ସମସ୍ତ ତୀର୍ଥସ୍ଥଳର ଜଳ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯିବ | ଏହି କଳସରେ ଔଷଧି ପଞ୍ଚରତ୍ନ, ହୀରା, ପନ୍ନା, ମାଣିକ, ସୁନା ଓ ରୁପା ରଖାଯିବ | ପାତାଳ ରାଜା ଶେଷନାଗଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବାକୁ ରୁପାର ନାଗ-ନାଗୁଣୀ ଯୋଡି ଓ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଅବତାର ପ୍ରତୀକ ରୁପା କଇଁଛକୁ ମଧ୍ୟ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତରରେ ସ୍ଥାପିତ କରାଯିବ |

ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ବହୁତ ଲୋକ ଦାନ କରୁଛନ୍ତି | ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ଲଖନଉର ରାମଭକ୍ତମାନେ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ୩୦ଟି ରୁପା ଇଟା ଦାନ କରିଛନ୍ତି | ଏହି ସବୁ ଇଟାର ଓଜନ ପାଖାପାଖି ୩୪ କିଲୋ | ଲଖନଉ ଇଣ୍ଡିଆ ବୁଲିୟନ ଜ୍ୱେଲର୍ସ ଆସୋସିଏସନର ପଦାଧିକାରୀ ଟ୍ରଷ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ୩୦ଟି ରୁପା ଇଟା ଦାନ କରିଛନ୍ତି | ଟ୍ରଷ୍ଟି ଡ.ଅନିଲ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ଆସୋସିଏସନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଇଟା ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛନ୍ତି |

   Related Posts