Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚୀନରେ ଦ୍ରୁତ ବେଗରେ ବ୍ୟାପିଲା କରୋନାର ଡେଲ୍‌ଟା ଭାରିଏଣ୍ଟ, ବେଜିଂ ସହ ୧୫ ସହରରେ ଆତଙ୍କ, ଉଡାଣ ବାତିଲ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୪୧ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୪୭୬ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଲଦାଖରେ ଭାରତ-ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନା କେବେ ସମାପ୍ତ ହେବ ? ଡ୍ରାଗନ ସହ ୧୨ତମ ବୈଠକ ଆସନ୍ତାକାଲି
  • ||
  • ବାଂଶପାଳ : ଗାଁରେ ପଶି ଘର ଭାଙ୍ଗିଲା ଦନ୍ତା, କାନ୍ଥ ପଡି ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଅଲୋଡା ହେଲା ନବଜାତ ଶିଶୁପୁତ୍ର, ଡଷ୍ଟବିନ୍‌ରୁ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ଦୁଇ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ରାସ୍ତା କଡକୁ ଛିଟିକି ପଡିଲେ ୨ ଚାଳକ : ମେଡିକାଲରେ ହେଲା ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କଟକ : ଦୁଷ୍କର୍ମକାରୀଙ୍କୁ ୧୦ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌ ସହ ୧୦ହଜାର ଜରିମନା : ପୀଡିତାଙ୍କୁ ଦେବେ ୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର କ୍ଷତିପୂରଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ OSSC ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପିଏସ୍ : ଜବତ ହେଲାଣି ନଗଦ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ସହ ଫ୍ଲାଟ୍ ଆଉ ପ୍ଲଟ୍
  • ||
  • ରାୟଗଡା : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଚିଙ୍ଗୁଡି ବନ୍ଧରେ ଅଘଟଣ : ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତରେ ୬ ଓଡିଆ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବଦଳିଲା ନିୟମ : ୬୩,୩୦୩ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକ ପାଇବେ ପଦୋନ୍ନତି, ରେସିଡେନ୍ସି ପିରିୟଡ୍ କମାଇଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||

ଆଜି ରାମମନ୍ଦିର ଭୂମି ପୂଜନ, ସଜେଇ ହୋଇଛି ଅଯୋଧ୍ୟା ନଗରୀ : ହନୁମାନ ଆରାଧନା ପରେ ଭୂମି ପୂଜା କରିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ , ୧୨ଟା ୪୦ରେ ହେବ ଶିଳାନ୍ୟାସ

5/08/2020 at 8:05 AM

ଅଯୋଧ୍ୟା ୦୫।୦୮: ଦୀର୍ଘ ପ୍ରତିକ୍ଷାର ଅନ୍ତ ଘଟିଛି । ଆଜି ସେଇ ମୂହୁର୍ତ୍ତ ଆସି ପହଞ୍ଚିଛି ଯେଉଁ ମୁହୂର୍ତ୍ତକୁ ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଥିଲେ ଭାରତର କୋଟି କୋଟି ଜନତା । ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀରାମଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଭବ୍ୟ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ଆଜି ହେଉଛି ଭୂମିପୂଜନ । ନିର୍ମାଣ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଶାଳ ଓ ଭବ୍ୟ ମନ୍ଦିରର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି । ଆଉ କିଛି ସମୟ ପରେ ରାମଜନ୍ମଭୂମି ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ଭବ୍ୟ ମନ୍ଦିରର ଭୂମିପୂଜନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ । ଗଲା ୩ଦିନ ହେଲା ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଉତ୍ସବର ମାହୋଲ ରହିଛି।

ଆଜି ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ମନ୍ଦିରର ଭୂମି ପୂଜନ । ଉତ୍ସବରେ ସାମିଲ ହେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି । ଏଥିପାଇଁ ସବୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚୂଡାନ୍ତ ହୋଇଛି । ନବ ବଧୂ ବେଶରେ ସଜେଇ ହୋଇଛି ରାମ ନଗରୀ । ଅନ୍ତ ହେବ ୫୫୦ ବର୍ଷର ପ୍ରତିକ୍ଷା । ସାରା ଦେଶ ଚାହିଁ ରହିଛି ସେଇ ଐତିହାସିକ କ୍ଷଣକୁ ।

ଏଥିପାଇଁ ସବୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ ହୋଇଛି । ରାମମୟ ହୋଇ ଉଠିଛି ଅଯୋଧ୍ୟା ନଗରୀ । ଚାଲିଆଡେ ଝଲସୁଛି ଆଲୋକମାଳା। ଝଲସୁଛି ସରଜୁ ନଦୀ, ଚମକୁଛି ରାସ୍ତାଘାଟ । ରାମନାମ ସାଙ୍ଗକୁ ସାଧୁ ସନ୍ଥଙ୍କ ମେଳରେ ଉଛୁଳୁଛି ପରିବେଶ। ଭୂମି ପୂଜନ ପୂର୍ବରୁ ଚାଲିଛି ବିଶେଷ ପୂଜାର୍ଚନା । ହନୁମାନ ଗଡିରେ ପୂଜା ସହ ଶଂଖନାଦ କରାଯାଇଛି।

ବୁଧବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ ଟା ୩୦ରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ଭୁମି ପୂଜନ କରିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି । ଏଥିପାଇଁ ୧୧.୩୦ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପହଞ୍ଚିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାୟ ୩ଘଣ୍ଟା ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରହିବେ । ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଅଯୋଧ୍ୟା ସହରର ସବୁ ସୀମା ସିଲ କରାଯାଇଛି। ଅତିଥିମାନେ ମଧ୍ୟ ପହଞ୍ଚିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ଶ୍ରୀରାମ ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟ ମୋଟ ୧୭୫ଜଣ ବିଶିଷ୍ଟ ଅତିଥିଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିଛି ।

ଅତିଥିଙ୍କ ଭିତରେ ଅଛନ୍ତି ଅଯୋଧ୍ୟା ଭୂମି ବିବାଦର ଅନ୍ୟତମ ପକ୍ଷକାର ଇକବଲ ଅନସାରୀ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଇକବାଲ ଅନସାରୀ ସ୍ବାଗତ କରିବେ। ଭୂମିପୂଜନ ସମାରୋହରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ କୋଣ ଅନୁକୋଣରୁ ୧୩୫ଜଣ ସନ୍ଥ ସାମିଲ ହେବେ । ସେମାନେ ପହଞ୍ଚିଗଲେଣି ଅଯୋଧ୍ୟରେ । ମନ୍ଦିରର ପରିସରରେ ପାରିଜାତର ବୃକ୍ଷ ଲଗାଇବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ।

ପୂଜନରେ ଆବଶ୍ୟକତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବାରଣାସୀରୁ ରୂପା ପାନ ଆସିଛି । ଭୂମିପୂଜନ ସମାରୋହ ପାଇଁ ସଂସ୍କାର ଭାରତୀ ପକ୍ଷରୁ ଆକର୍ଷଣୀୟ କଳସ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ସେପଟେ ଭୂମି ପୂଜନ ପୂର୍ବରୁ ଆସିଛି ଭବ୍ୟ ମନ୍ଦିରର ନୂଆ ମଡେଲ । ନୂଆ ମଡେଲରେ ଗମ୍ବୁଜ ସଂଖ୍ୟା ୫ କରାଯାଇଛି । ମନ୍ଦିରର ଉଚ୍ଚତା ରହିବ ୧୬୧ ଫୁଟ । ମନ୍ଦିର ନର୍ମାଣ ପାଇଁ ତିନି ରୁ ସାଢେ ତିନି ବର୍ଷ ଲାଗିବ ।

   Related Posts