Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୫୪୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ପୂର୍ବରୁ ବସିବ ବିଧାନସଭାର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ
  • ||
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||

ଗିନିଜ ବୁକ୍ ଅଫ ୱାର୍ଲଡ ରେକର୍ଡରେ ସ୍ଥାନପାଇଲା ଅଯୋଧ୍ୟାର ଦୀପୋତ୍ସବ-୨୦୧୯, ପ୍ରଦୀପ ଆଲୋକରେ ଝିଲମିଲ ହେଲା ସହର

26/10/2019 at 7:23 PM

ଅଯୋଧ୍ୟା :  ସରଜୁ ନଦୀ କୂଳ ‘ରାମ କି ପୈଡୀ’ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଦୀପୋତ୍ସବ-୨୦୧୯କୁ ଗିନିଜ୍ ବୁକ୍ ଅଫ ୱାର୍ଲଡ ରେକର୍ଡରେ ସ୍ଥାନ ମିଳିଛି । ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସରକାର, ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ଓ ଡ.ରାମମନୋହର ଲୋହିଆ ଅୱଧ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ମିଳିତ ରୂପେ ଏହି ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଚଳିତବର୍ଷ ଦୀପୋତ୍ସବକୁ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡରେ ସ୍ଥାନିତ କରିବା ଲାଗି ୫ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ପ୍ରଦୀପ ପ୍ରଜ୍ୱଳନ କରାଯାଇଛି। ଯାହା ନିଜକୁ ନିଜେ ଏକ ରେକର୍ଡ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।

ଦୀପୋତ୍ସବକୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟ ନାଥ ଓ ରାଜ୍ୟପାଳ ଆନନ୍ଦିବେନ ପଟେଲ ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ। ସରଜୁ ନଦୀ ନୟୀ ଘାଟରେ ଆରତୀ ପୂର୍ବକ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ରାଜ୍ୟପାଳ ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଦୀପୋତ୍ସବକୁ ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ। ଉତ୍ସବ ଅବସରରେ ସରଜୁ ଘାଟରେ ଶବ୍ଦ ଓ ଆଲୋକର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସନ୍ଧ୍ୟାକୁ ଅତୀବ ମନୋରମ କରିଥିଲା।

ସବୁ ବର୍ଷ ଭଳି ଚଳିତବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଅଯୋଧ୍ୟା ଉପକଣ୍ଠ ଜଗତସିଂହପୁର ଓ ପାଖ ଆଖ ଗ୍ରାମର କୁମ୍ଭାର ପରିବାରମାନେ ମାଟିଦୀପ ଯୋଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ନଗର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସହରର ପ୍ରତି ପରିବାରକୁ ୧୧ଟି ଲେଖାଏଁ ମାଟି ଦ୍ୱୀପ ବିତରଣ କରାଯାଇଥିଲା। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟା ନାଥ ଓ ରାଜ୍ୟପାଳ ଆନନ୍ଦୀବେନ ପଟେଲ ‘ନୟା ଘାଟ’ରେ ନଦୀ ଆରତୀ କରିବା ସହ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଦୀପୋତ୍ସବ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିଲାଗି ଦିନବେଳା ଭବ୍ୟ ଶୋଭାଯାତ୍ରାର ମଧ୍ୟ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା।

   Related Posts