Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ରାସ୍ତା ଉପରେ ପଡିଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ୩୧ରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ଉତ୍ତର ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ସ୍କର୍ପିଓ ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଗାଡିରେ ଥିବା ୩ ଜଣଙ୍କୁ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ
  • ||
  • ପରାଜୟ ଧାରା ଭାଙ୍ଗିଲା ଚେନ୍ନାଇ, ୬ ଓ୍ୱିକେଟରେ ହାରିଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||

ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ନାଁରେ ହେବ ଅଯ୍ୟୋଧ୍ୟା ଏୟାରପୋର୍ଟ, ବଢ଼ିବ ବିମାନ ପରିସର

9/09/2020 at 10:37 AM

ଅଯୋଧ୍ୟା ୦୯/୦୯: ଅଯୋଧ୍ୟା ଏୟାରପୋର୍ଟର ନାଁ ମର୍ଯ୍ୟାଦା ପୁରୁଷୋତମ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ନାଁରେ କରାଯିବ। ଏହା ସହ ଏୟାରପୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ତରର ହେବ। ଏ ନେଇ ଯୋଗୀ ସରକାର ନାମ ପରିବର୍ତନ ଓ ଏୟାରପୋର୍ଟ ସଂପ୍ରସାରଣ ବୃଦ୍ଧି ଦିଗରେ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ଏୟାରପୋର୍ଟ ନିର୍ମାଣକାର୍ଯ୍ୟ ପୂରା କରାଯିବା ଯୋଜନା ରହିଛି। ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପରେ ଏଠାକୁ ଜାତୀୟ ଓ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ତରରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବ। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏୟାରପୋର୍ଟ ବିସ୍ତାରର ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଛନ୍ତି।

ତେବେ ୨୦୧୭ରେ ଅଯ୍ୟୋଧ୍ୟା ଏୟାରପୋର୍ଟ ବିକାଶକୁ ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆରମ୍ଭ କରିବ ଯୋଜନା କରାଯାଇଥିଲା। ଏ ପାଇଁ କରାଯାଇଥିବା ଟେକ୍ନୋ-ଇକୋନମିକ ସର୍ଭେର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏଟିଆର-୭୨ ବିମାନକୁ ବିକଶିତ କରାଯିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇ ଥିଲା। ଏଥିରେ ରନଓ୍ବେର ଲମ୍ବ ୧୬୮୦ ମିଟର ରହିଥାନ୍ତା। ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏ-୩୨୧, ୨୦୦ ସିଟର ବିମାନ ପାଇଁ ଏୟାରପୋର୍ଟକୁ ବିକାଶ କରିବା ଯୋଜନା ଥିଲା।

ଏଥିରେ ରନଓ୍ବେର ଲମ୍ବ ୨୩୦୦ ମିଟର ରଖାଯିବା ନେଇ ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖାଯାଇଥିଲା। ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ଏହି ଏୟାରପୋର୍ଟକୁ ବୋଇଙ୍ଗ-୭୭୭ ବିମାନ ଯୋଗ୍ୟ ତିଆରି କରିବା ଓ ତାର ନାମ ପରିବର୍ତନ କରିବା ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଭାରତୀୟ ବିମାନ ପ୍ରତ୍ନପ୍ରାଧିକରଣ ଗତବର୍ଷ ମେ ୫ ତାରିଖରେ ଭୌତିକ ସର୍ଭେ କରିବା ପରେ ସଂଶୋଧିତ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ।

   Related Posts