Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୦୩ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ମେ’ ୧୩ରେ ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନ
  • ||
  • ଆଜି ରାତି ୮ରେ ପିଏମ୍‌ ମୋଦୀଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ
  • ||
  • ଉଦଳା : ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଘରୁ ଉଠାଇ ନେଇ ଦୁଷ୍କର୍ମ ! ଥାନାରେ ମାମଲା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ୩ଦିନ ପରେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ପାତାଳୀ ନଦୀକୁ ମାଛ ଧରିବାକୁ ଯାଇ ନିଖୋଜ ଥିଲେ
  • ||
  • ଉଦଳା : ବାଇକ୍‌କୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର, ଅଧ୍ୟାପକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଟ୍ରାକ୍ଟର ନେଇ ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଏସଟିଏଫ ପଞ୍ଝାରେ ବଜ୍ରକାପ୍ତା ଚାଲାଣକାରୀ, ୧୨ କିଲୋ ଓଜନର ଜୀବନ୍ତ ବଜ୍ରକାପ୍ତା ସହ ବ୍ୟବସାୟୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ଯାଜପୁର ରୋଡ୍ : ରେଳ ଧାରଣାରୁ କିନ୍ନରଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଯୁବକଙ୍କ ସହ ଥିଲା ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ‘ଶିବଶମ୍ଭୁ’, ୧୦ ଯାତ୍ରୀ ଆହତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ନାଇଟ୍ କର୍ଫ୍ୟୁ ବେଳେ ବୁଲାଇଲେ କଳାକନା, ରୂପା ଗହଣା ଲୁଟ୍, ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି ବେଳେ ବାଜିଲା ସାଇରନ୍
  • ||

ହୋଇପାରେ କୁଶଳୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସଙ୍କଟ, ଏବେ ଦେଶରେ ଯେତିକି ଅଛନ୍ତି ୨୦୨୫ରେ ତାର ୯ ଗୁଣା କୁଶଳୀଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକ ପଡିବ

26/02/2021 at 12:25 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୬/୦୨ :   ଦେଶରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଡିଜିଟାଲ କ୍ଷେତ୍ରର ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଡିଜିଟାଲ ସ୍କିଲର ଚାହିଦା ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆହୁରି ବଢିବ । ଏନେଇ ଆମାଜନ ଓ୍ୱେବ୍ ରିପୋର୍ଟର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ରିପୋର୍ଟରେ ଏବେ ଡିଜିଟାଲ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦକ୍ଷ ଥିବା କେବେ ପରିମାଣର କର୍ମଚାରୀ ଅଛନ୍ତି ତାହା ପ୍ରକାଶ ପାଇ ନାହିଁ । ତେବେ ମୋଟ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ମାତ୍ର ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ।

ଏଡବ୍ଲ୍ୟୁଏସ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ଡିଜିଟାଲ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦକ୍ଷ କର୍ମଚାରୀ ପାଉ ନାହାଁନ୍ତି । ଫଳରେ କମ୍ପାନୀମାନେ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସାମ୍ନା କରୁଛନ୍ତି । ଡିଜିଟାଲ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନେକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ରହିଛି । ତେବ ସର୍ଭେରେ ସାମିଲ ୫୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟକ୍ତି ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଡିଜିଟାଲ ସ୍କିଲ ଫିକା ପଡିଥିବା କହିଛନ୍ତି । ଦେଶରେ କାମ କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀମାନେ ୨୦୨୫ସୁଦ୍ଧା ୭ଟି ନୂଆ ଡିଜିଟାଲ ସ୍କିଲ୍ ଶିଖିବା ଦରକାର । ସେହିପରି ଭାବେ ୨୦୨୦ରୁ ୨୦୨୫ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୩ କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ତାଲିମ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ । ବର୍ତ୍ତମାନ ତୁଳନାରେ ୨୦୨୫ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ ୯ ଗୁଣ ଅଧିକ ଡିଜିଟାଲ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ।

ଏହି ସର୍ଭେରେ ୫୦୦ ଡିଜିଟାଲ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିଲା । ଏସିଆର ୬ଟି ପ୍ରାନ୍ତରେ ଏହି ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିଲା । ଅଷ୍ଚ୍ରେଲିଆ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ, ଜାପାନ, ସିଙ୍ଗାପୁର ଓ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଏଥିରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିଲା । ସର୍ଭେରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଚି ଯେ, କୌଣସି କମ୍ପାନୀରେ ଡିଜିଟାଲ କ୍ଷେତ୍ର କେତେ ମାତ୍ରାରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ତଥା ଅଣପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସଂସ୍ଥାରେ ମଧ୍ୟ ଡିଜିଟାଲ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଏନେଇ କହିଛନ୍ତି ଏଡବ୍ଲ୍ୟୁଏସ ଭାରତ ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଏଆଇଏସପିଏଲ ରାହୁଲ ଶର୍ମା ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିଭିନ୍ନ କାମ ପାଇଁ ଏବେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସଫ୍ଟଓଓ୍ୱାର ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି । ଡିଜିଟାଲ ସିକ୍ୟୁରିଟି ତଥା ସାଇବର୍ ଫରେନସିକ୍ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପଡିଛି । ଇଣ୍ଟରନେଟର ଚାହିଦା ମଧ୍ୟ ବଢିଛି । ରିମୋର୍ଟ ଲର୍ଣ୍ଣିଂର ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି । ତେବେ କିପରି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ, ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ସାଇବର୍ ଆଟାକରୁ ରକ୍ଷା କରାଯାଇପାରିବ ସେନେଇ ମଧ୍ୟ ନଜର ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ ।   

   Related Posts