Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପରଲୋକରେ ଦିବଙ୍ଗତ ଅଭିନେତା ବିଜୟ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ମାଆ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିସିଲ୍ଡ ଟିକା, ୧୮ ବର୍ଷରୁ ୪୪ ବର୍ଷ ବୟସ୍କଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ
  • ||
  • କୁକୁର ଆକ୍ରମଣରେ ହରିଣ ଗୁରୁତର, ଉଦ୍ଧାର କଲେ ଗାଁ ଲୋକେ…
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଘର ବାହାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ମାଡିଗଲା ଟ୍ରକ୍, ସ୍ତ୍ରୀ ମୃତ, ସ୍ବାମୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : କୋଭିଡ୍ କଟକଣା ଉଲଂଘନ କରି ଗାଁରେ ଚାଲିଥିଲା ବାହାଘର ଭୋଜିଭାତ, ବନ୍ଦ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଚୋରି କରୁଥିଲା ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟ, ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ହାତରେ ଧରାପଡିଲା ଚୋର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୧ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨୧୬୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୧୧ ହଜାର ଉପରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୧,୮୦୭ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • କମିଲା ତାତି : ଆଜି ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ବଜ୍ରପାତ ସହ କୁଆପଥର ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବାକୁ ରାଜ୍ୟରେ ସାପ୍ତାହିକ ସଟ୍‌ଡାଉନ୍, ଜରୁରୀ ସେବାକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ସବୁ ବନ୍ଦ
  • ||

ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଭୁଲରେ ବି ଏହିସବୁ ଖାଦ୍ୟ ସେବନ କରନ୍ତୁନି, ହେବ ନାହିଁ ନିଦ

9/11/2020 at 7:17 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୦୯/୧୧ : ବେଳେବେଳେ ଅଧା ରାତିରେ ସ୍ନାକ୍ସ ଖିଅବାକୁ ଇଚ୍ଛା ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ହାନିକାରକ। ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ କିଛି ଖାଦ୍ୟ ସେବନ କରିବା ଅନୁଚିତ। କାରଣ ଏହା ଦ୍ୱାରା ନିଦ ବାଧା ପାଇଥାଏ। ସେଥିପାଇଁ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏହିସବୁ ଖାଦ୍ୟ ଠାରୁ ଦୁରେଇ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ପତ୍ରଯୁକ୍ତ ପନିପରିବା ଯେପରିକି କୋବି, ବନ୍ଧାକୋବି, ବ୍ରୋକୋଲି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ହିତକର କିନ୍ତୁ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏସବୁ ଖାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଏହିସବୁ ଫାଇବର ଯୁକ୍ତ। ଶୋଇବା ସମୟରେ ଫାଇବର ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ହଜମ କରିବାକୁ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିଥାଏ। ଏହାଦ୍ୱାରା ପାଚନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ଦିନବେଳେ ଏହିସବୁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ହିତକର। କାରଣ ଦିନବେଳେ ଏସବୁ ହଜମ କରିବାକୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସମୟ ଥାଏ।

ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଆଇସକ୍ରିମ ଖାଇବାକୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହା ନିଦକୁ ବାଧା ଦେଇଥାଏ। ପାଣିର ଭଳି ଆଇସକ୍ରିମ ହଜମ କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସମୟ ଲାଗିଥାଏ। ଫଳରେ ଭଲ ନିଦ ମଧ୍ୟ ହୋଇନଥାଏ। ସୁଗାର ଶରୀରରେ ଉର୍ଜା ବଢାଇବା କାମ କରିଥାଏ। ଯାହାଫଳରେ ସହଜରେ ନିଦ ହୋଇନଥାଏ। ସେଥିପାଇଁ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଆଇସକ୍ରିମ୍, କେକ୍, କ୍ୟାଣ୍ଡିବାର ଆଦି ସେବନ କରିବା ଅନୁଚିତ।

ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଟମାଟୋ ମଧ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଏହା ନିଦ ଉପରେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଟମାଟୋରେ ଏମିନୋ ଏସିଡ ରହିଛି। ଏହା ମସ୍ତିସ୍କର ସକ୍ରିୟତାକୁ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଥାଏ। ଯାହାଫଳରେ ନିଦ ବିଳମ୍ବରେ ହୋଇଥାଏ। ଖଟା ଫଳ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ହାନିକାରକ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଅତ୍ୟଧିକ ଭିଟାମିନ-ସି ଯୋଗୁଁ ଶୋଇବାରେ ସମସ୍ୟା ହୋଇଥାଏ। ଖଟା ଫଳ ହଜମ ନ ହେଲେ ଏସିଡ଼ିଟି ଓ ଛାତିରେ ଜ୍ବଳନ ହୋଇଥାଏ। ଫଳରେ ନିଦ ହୋଇନଥାଏ। ସେଥିପାଇଁ ରାତିରେ ଖଟା ଫଳ ଖାଇବା ଅନୁଚିତ।

ଅଧିକାଂଶ ଲୋକେ ରାତିରେ ମଦ ବା ଆଲକହଲ ପିଇ ଶୁଅନ୍ତି। ଏହାଦ୍ୱାରା ଦିନଯାକର ଥକାପଣ ଦୂର ହୋଇଥାଏ ବୋଲି କୁହନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଆଲକହଲ ନିଦକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। ସେଥିପାଇଁ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଆଲକହଲ୍ ସେବନ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଭଲ ନିଦ ନ ହେଲେ ଆର ଦିନ ଥକାପଣ ଅନୁଭୂତ ହୋଇପାରେ।

ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ କେଫିନ୍ ଯୁକ୍ତ କୌଣସି ଜିନିଷ ସେବନ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ, ଏପରିକି ଚକଲେଟ୍ ମଧ୍ୟ ସେବନ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଚକଲେଟରେ କେଫିନ୍ ଓ ଏମିନୋ ଏସିଡ୍ ରହିଛି ଯାହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପକ୍ଷେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ହାନିକାରକ। ସେଥିପାଇଁ ରାତିରେ ଚକଲେଟ୍ ଖାଇବା ବଦଳରେ ଦିନରେ ଖାଇବା ଉଚିତ।

   Related Posts