Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ‘ନୋ କ୍ଲାସ୍ ନୋ ଫି’ ଦାବିରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି :ପଡିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ମେଡିକାଲ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଜମିବାଡି ବିବାଦରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ! ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଆଗରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଟେଣ୍ଟ ହାଉସ୍ ଗୋଦାମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୫୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ପୋଡି ଭସ୍ମୀଭୂତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||
  • କଟକ : ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଫି’ କମାଇବା ମାମଲା : ଫି’ କେତେ କମିବ ସତ୍ୟପାଠ ଦେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||

କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ଦେହରେ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ଆଣ୍ଟି ବଡିଜ୍ ହେଉଛି ଘାତକ, କୋଭିଡରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ପରେ ବି ଗୁରୁତର ହେଉଛି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା

29/10/2020 at 4:15 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୯।୧୦:  କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ଶରୀରରେ ଅଟୋ ଆଣ୍ଟି ବଡିଜ୍ ତିଆରି ହେଉଛି । ଏହା ଭାଇରସ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ବଦଳରେ ଶରୀର ଉପରେ ହିଁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥାଏ । ଏକ ନୂଆ ଗବେଷଣାରେ ଏନେଇ ସୂଚନା ମିଳିଛି । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ଲଙ୍ଗ୍ କୋଭିଡ୍ ପଛରେ ଅଟୋ ଆଣ୍ଟିବଡିଜ୍ ମଧ୍ୟ ଏକ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହୋଇପାରେ ।

ଲଙ୍ଗ୍ କୋଭିଡ୍ ହେଉଛି ଏପରି ଏକ ସ୍ଥିତି ଯେଉଁଥିରେ କରୋନା ନେଗେଟିଭ୍ ଘୋଷିତ କରାଯିବାର ସପ୍ତାହ ପରେ ଲୋକଙ୍କ ଶରୀରରେ ବିବିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିଥାଏ । ନୂଆ ଗବେଷଣାରେ ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି ଯେ, ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ପରେ କିଛି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶରୀରରେ ହାନିକାରକ ଆଣ୍ଟିବଡି କୋଷିକା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ ।

ଜର୍ଜିଆର ଇମୋରୀ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ଏକ ଗବେଷଣାରେ ତଥ୍ୟ ମିଳିଛି ଯେ, ଏହି ଅଟୋ ଆଣ୍ଟିବଡିଜ୍ ମଧ୍ୟ ସେହିପରି । ହେପାଟାଇଟସ୍ ମାମଲାରେ ଏପରି ହୋଇଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ  ଲଙ୍ଗ୍ କୋଭିଡ୍ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ସନ୍ଧାନ କଷ୍ଟକର ହୋଇପାରେ ।

ଡେଲି ମେଲର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଲଙ୍ଗ୍ କୋଭିଡ୍ ସହ ଜଡିତ ଲୋକଙ୍କୁ ଠାବ କରିବା ଅସମ୍ଭବ । କିନ୍ତୁ ଏପରି ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଲଗାତର ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଅନେକ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ନେଗେଟିଭ୍ ଘୋଷିତ ହେବାର କିଛି ମାସ ପରେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇ ପଡୁଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କୁ ଥକ୍କାପଣ ଅନୁଭବ ହୋଇଥାଏ ।

ବ୍ରିଟେନରେ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଷ୍ଟଡି ଅନୁସାରେ, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ୧୧୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୮୧ ଜଣ ଅର୍ଥାତ ୭୪ ପ୍ରତିଶତ ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଘରକୁ ଫେରିବା ପରେ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି । ସବୁ ବୟସର ଲୋକ ଏଥିରେ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି ।  

   Related Posts