Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୁଜିବ ଓ ରଶିଦଙ୍କ ଘାତକ ବୋଲିଂ, ସ୍କଟଲାଣ୍ଡକୁ ୧୩୦ ରନରେ ହରାଇଲା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ
  • ||
  • ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (IPL)ରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଆଉ ୨ଟି ନୂଆ ଟିମ । ୨ ଟିମ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଆସନ୍ତାବର୍ଷ ହେବାକୁ ଥିବା ଆଇପିଏଲରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ।
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୩୬୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୧୮୦ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ସତ ହେଲା ଧୋନୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ, ୫ ବର୍ଷ ତଳେ କହିଥିଲେ- ଦିନେ ଏମିତି ହେବ…
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୨୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପଡୋଶୀ ଘରୁ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ୨ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଙ୍ଘର୍ଷ : ୮ ଗୁରୁତର, ବୁଲିଲା ଟାଙ୍ଗିଆ ଓ କଟୁରୀ
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାର : ଧବଳେଶ୍ୱର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା, ମନ୍ଦିର ଖାଁ ଖାଁ
  • ||
  • ୫ ଦିନ ଯାଏଁ ଖସିବନି ପାରଦ, ୨୮ରୁ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା
  • ||

ସମୁଦ୍ରରେ ଚୀନକୁ ଚେକ୍ ଦେବ ମହାମେଣ୍ଟ ‘ଅକସ୍’, ଡ୍ରାଗନ୍ କହିଲା- ଦାୟିତ୍ୱହୀନତା

17/09/2021 at 2:51 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୭।୦୯ :   ଚୀନକୁ ଘେରିବାକୁ ଏକାଠି ହେଲେ ୩ ମହାଶକ୍ତି । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଆମେରିକା ଓ ବ୍ରିଟେନ୍ ଚୀନ୍‌ର ଦବଦବାକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ମହାମେଣ୍ଟ ଗଠନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ମେଣ୍ଟର ନିୟମାନୁସାରେ, ଆମେରିକା ଓ ବ୍ରିଟେନ୍ ଆସନ୍ତା ୧୮ ମାସରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୮ଟି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବୁଡାଜାହାଜ ପ୍ରଦାନ କରିବେ । ଯାହା ପରମାଣୁ ସମ୍ପନ୍ନ ଅଟେ । ଏହା ସିଧାସଳଖ ଭାବେ ଭାରତର ସୁରକ୍ଷାକୁ ମଧ୍ୟ ମଜବୁତ କରିବ । କାରଣ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ଭାରତ ହିଁ ଅନେକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସହଯୋଗ କରିଆସିଛି ।

ଆମେରିକା, ବ୍ରିଟେନ୍ ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ତରଫରୁ ମହାମେଣ୍ଟ ବାବଦରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଏହି ମହାମେଣ୍ଟର ନାଁ ଅକସ୍ ଦିଆଯାଇଛି । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏନେଇ ପ୍ରଥମେ ଭାରତକୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲା । କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ବୁଧବାର ଏନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍କଟ୍ ମୋରିସନ୍ କଥା ହୋଇଥିଲେ ।  ତେବେ ଏବେସୁଦ୍ଧା ଅକସ୍ ନେଇ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ ।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ତରଫରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଆକସ୍ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ରଣନୀତିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଆହୁରି ମଜବୁତ କରିବ ।ଏହା ଏସିଆନର ସଦସ୍ୟ ଦେଶ, ପ୍ରଶାନ୍ତ ସାଗରୀଦ ଦେଶକୁ ସମର୍ଥନ ଦେବ । ତେବେ ଆସନ୍ତା ୨୪ ତାରିଖରେ ଓ୍ୱାଶିଂଟନରେ ଆମେରିକା, ଭାରତ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଓ ଜାପାନ ମଧ୍ୟରେ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ଆୟୋଜନ ହେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି ।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ଯେ,ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାର ସ୍ୱାଧିନତା ରହିଛି । ଏହା ସେମାନଙ୍କର ଅଧିକାର । ଏସିଆ ଓ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ଅଧିକ । ତେଣୁ ଏପରି ଏକ ମହାମେଣ୍ଟର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିଲା । ଚାଇନାର ପରମାଣୁ ଶକ୍ତି ସମ୍ପନ୍ନ ବୁଡାଜାହାଜ ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରହିଛି ।ତେବେ ଏହି ମହାମେଣ୍ଟକୁ ନେଇ ଚୀନ୍ ଖପ୍ପା । ଚୀନ୍ କହିଛି ଯେ, ଏହା ଦାୟିତ୍ୱହୀନତାର ପରିଚୟ ଅଟେ ।  

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ୩ ମହାଶକ୍ତି ଏକାଠି ହେବା ପରେ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ଓ ଭାରତ ମହାସାଗରୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଅଡୁଆ ସୃଷ୍ଟି ହେବ । ଚୀନର ଦବଦବା ଓ ମନମାନୀ ଅନେକାଂଶରେ ହ୍ରାସ ପାଇବ ।

   Related Posts