Monday, September 23, 2019

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ଶ୍ରମ ଅଧିକାରୀ ଜସ୍ମୀନ ସାହୁଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସଂଗୀନ ଅଭିଯୋଗ : ଅଡିଓ ହେଉଛି ଭାଇରାଲ

ଭଦ୍ରକ ୧୫|୩ (ସର୍ବେଶ୍ବର ନାଥ): ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ଶ୍ରମ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆସିଛି ସଂଗୀନ ଅଭିଯୋଗ । ଟଙ୍କା ଦେଲେ ମିଳୁଛି ଲେବର କାର୍ଡ଼ । କିଛି ଦଲାଲଙ୍କୁ ମାଧ୍ୟମ କରି ଏମିତି କଳା କାରନାମା ଚଳାଇଥିବା ଶ୍ରମ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅସଲ ଚେହେରା ଏବେ ଦାଣ୍ଡରେ ପଡ଼ି ହାଟରେ ଗଡ଼ୁଛି । ଜଣେ ଦଲାଲ୍‌ ଓ ମାଡାମଙ୍କ ଭିତରେ ଟଙ୍କା କାରବାରକୁ ନେଇ  ଫୋନ୍‌ରେ ହୋଇଥିବା କଥାବାର୍ତ୍ତାର ଅଡ଼ିଓ ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଚର୍ଚ୍ଚା ।

ଏପଟେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଯୋଜନା ପରେ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି ସରକାର । ହେଲେ ସେପଟେ ନିଜ ପଦବୀର ଫାଇଦା ଉଠାଇ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର ଯୋଜନାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଶ୍ରମ ଅଧିକାରୀ । ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ଶ୍ରମ ଅଧିକାରୀ ଜସ୍ମୀନ ଏସ୍‌ ସାହୁଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆସିଛି ଏଭଳି କିଛି ସଂଗୀନ ଅଭିଯୋଗ । କିଛି ଦଲାଲଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଟଙ୍କା ନେଇ ବାଣ୍ଟୁଛନ୍ତି ଲେବର କାର୍ଡ଼ । ଯିଏ ଟଙ୍କା ଦେଉଛି, ତାକୁ ଅତି ସହଜରେ ଲେବର କାର୍ଡ଼ ଖଣ୍ଡେ ମିଳିଯାଉଛି । ଆଉ ଯିଏ ଟଙ୍କା ନଦେଲା ତା’ର ଭାଗ୍ୟ ଖରାପ । ପୂର୍ବରୁ ମାଡାମଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ନେଇ ଅନେକ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏବେ ଏକ ଅଡ଼ିଓ ଭାଇରାଲକୁ ନେଇ ଜୋର୍‌ ଧରିଛି ଚର୍ଚ୍ଚା । ଯେଉଁଥିରେ ମାଡାମ ଜଣେ ଦଲାଲଙ୍କ ସହ ଲେବରକାର୍ଡ ପାଇଁ ମୂଲଚାଲ କରୁଥିବାର ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି ।

ମାଡାମଙ୍କ କଥାବାର୍ତ୍ତାର ଏହି ଅଡିଓ କ୍ଲିପିଂକୁ ଶୁଣିବା ପରେ ଆମେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସଂପୃକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ଶ୍ରମ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଥିଲୁ ।

ମାଡାମ କହୁଛନ୍ତି କତାବାର୍ତ୍ତା ସତ । ହେଲେ ଲେବରକାର୍ଡ ବଦଳରେ ସେ କୌଣସି ଲାଂଚ ନେଉନାହାନ୍ତି ବରଂ ଅଫିସ ଖର୍ଚ୍ଚ ବାବଦରେ କିଛି ଟଙ୍କା ନେଉଛନ୍ତି । ଏଠି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ସରକାରୀ ଅଫିସରେ ପୁଣି ଅଫିସ ଖର୍ଚ୍ଚ ନାଁରେ କୌଣସି ଅଧିକାରୀ ଲୋକଙ୍କ ଠାରୁ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରିବା ସଂଦେହ ସୃଷ୍ଟି କରୁନି କି ?  ମାଡାମଙ୍କ ଏମିତି ଏକସପ୍ଲାନେସନକୁ କିନ୍ତୁ ଲୋକେ ଗ୍ରହଣ କରିବା ମୁଡ୍‌ରେ ନାହାନ୍ତି ।

 ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଲା ଏ ନେଇ ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ପାଖରେ ବାରମ୍ବାର  ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇନାହିଁ । ଏମିତିରେ ଆମେ କ’ଣ ଏୟା ବୁଝିବା ଯେ, ଏଭଳି ଦୁର୍ନୀତିରେ କେବଳ ଜିଲ୍ଲା ଶ୍ରମ ଅଧିକାରୀ ନୁହନ୍ତି, ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ଅନ୍ୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି କି ? ନହେଲେ ଅଭିଯୋଗ ପରେ ଆକ୍ସନ ନହେବାର କାରଣ କ’ଣ ହୋଇପାରେ ?

365 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର