Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୧୨କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜିଏସ୍‌ଟି ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଛାନ୍‌ଭିନ୍‌ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ବିଜାପୁରରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର : ଜଣେ ନକ୍ସଲ ନିହତ, ୨ ଯବାନ ଆହତ
  • ||
  • ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ , ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ଘରୁ ଡାକି ନେଇ ହତ୍ୟା
  • ||

କରୋନାରେ ISSରୁ ପୃଥିବୀକୁ ଫେରିଲେ ୩ ମହାକାଶଚାରୀ, କାଜାଖସ୍ତାନରେ ସଫଳ ଅବତରଣ

17/04/2020 at 6:19 PM

ବୈକାନୁର ୧୭।୪:  ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ କେନ୍ଦ୍ର (ଆଇଏସଏସ୍)ରୁ ୩ ଜଣ ମହାକାଶଚାରୀ ଶୁକ୍ରବାର ସଫଳତାର ସହ ପୃଥିବୀ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି। ବୈଶ୍ୱିକ ମହାମାରୀରେ ମହାକାଶଚାରୀ ଏଣ୍ଡ୍ର୍ୟୁ ମୋର୍ଗାନ, ଜେସିକା ମୀର ଏବଂ ଓଲେଗ ସ୍କ୍ରିପୋଚକା ପୃଥିବୀକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ପୃଥିବୀକୁ ଫେରିବା ପରେ ମହାକାଶ କେନ୍ଦ୍ର ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ନିସଙ୍ଗ ଅନୁଭବ କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ନାସା ମହାକାଶଚାରୀ ମୀର କହିଛନ୍ତି।

୩ ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଋଷିୟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ୨ ଜଣ ନାସାର। ଏବେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଯୋଗୁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଉଡାଣ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ଏଣୁ ଆଇଏସଏସ୍‌ରୁ ଫେରିଥିବା ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କୁ ଘରକୁ ଫେରିବା ଲାଗି କିଛି ସମୟ ଲାଗିପାରେ।  ୩ ମହାକାସଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ନାସାର ଆଣ୍ଡ୍ର୍ୟୁ ମୋରଗାନ ଆଇଏସଏସ୍‌ରେ ସର୍ବାଧିକ ୨୭୨ ଦିନ ବିତାଇଛନ୍ତି। ସେ ୨୦ ଜୁଲାଇ ୨୦୧୯ରେ ସୋୟୁଜ୍ ଏନଏସ୍-୧୩ ଯୋଗେ ଆଇଏସ୍ଏସ୍ ଯାଇଥିଲେ। ତେବେ ଜେସିକା ଓ ସ୍କ୍ରିପୋଚକା ଅନ୍ତରୀକ୍ଷରେ ୨୦୫ ଦିନ କଟାଇ ଫେରିଛନ୍ତି।

ସ୍କ୍ରିପୋଚକାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ୩ ଜଣିଆ ମହାକାଶଚାରୀ ଦଳ ପୃଥିବୀ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଥିବା ବେଳେ ବେଶ୍ ସଫଳତାର ସହ ଅବତରଣ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏଥର ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କ ପୃଥିବୀ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ପରେ ପରିବହନ ପୂର୍ବ ଭଳି ସରଳ ହୋଇନାହିଁ। ଭୂ-ଭାଗରେ କରୋନା ଜନିତ କଟକଣା ଯୋଗୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଅବତରଣ ସ୍ଥଳରୁ ହେଲିକପ୍ଟର ଯୋଗେ ବୈକାନୁର ମହାକାଶ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଅଣାଯାଇଛି। ସେଠାରୁ ସେମାନଙ୍କ ନିଜନିଜ ଘରକୁ ପଠାଯିବ।

   Related Posts