Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ : ପାଠ ପଢୁନଥିଲା ବୋଲି ୧୦ ବର୍ଷର ପୁଅକୁ ଜିଅନ୍ତା ଜାଳିଦେଲା ବାପା, ପୋଡିଯାଇଛି ଶରୀରର ୬୫ ଭାଗ
  • ||
  • ବଡବିଲ : ନର୍ଭେରାମ ଖଣି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଆୟକର ଚଢାଉ, ବିଭିନ୍ନ କାଗଜପତ୍ରର ଯାଞ୍ଚ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୨ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଇମ୍ୟୁନୋଲଜି ଲାଗି ଏଲେକ୍ଲିୟନକୁ ୩୯ବିଲିୟନ ଡଲାରରେ କିଣିବେ ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା

12/12/2020 at 10:50 PM

ଫ୍ରାଙ୍କଫର୍ଟ: ଆମେରିକୀୟ ଔଷଧ ନିର୍ମାତା ଏଲେକ୍ସିୟନ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲକୁ ବ୍ରିଟେନର ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ୩୯ ବିଲିୟନ ଡଲାରରେ କ୍ରୟ କରିବା ଲାଗି ସହମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଇମ୍ୟୁନୋଲଜି ଓ ଦୁର୍ଲଭ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ଲାଗି ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତି ନିମନ୍ତେ ଏହି କାରବାର ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଯାହା କେବେବି ହୋଇପାରେ। କୋଭିଡ-୧୯ ମୁକାବିଲା ଲାଗି ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ନିର୍ମାଣ କରିଥିବା ଟିକା କେତେ ପ୍ରତିଶତ ସଫଳ ତାହା ଜାଣିବା ଲାଗି ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଫଳାଫଳ ମିଳିବାମାତ୍ରେ ଆମେରିକାରେ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତି ନିମନ୍ତେ ଏଲକ୍ସିୟନ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଚିକାଲ କ୍ରୟ ନେଇ ଚୂଡାନ୍ତ ଘୋଷଣା ହେବ।

ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ବ୍ରିଟେନରେ ଫାଇଜର ସହ ତାଙ୍କ ଟିକା ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ କରିଥିଲେ। ଦେଶରେ ଟିକାର ଉପଯୋଗ ଲାଗି ବ୍ରିଟେନ ଅନୁମତି ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଲାଗି ମଧ୍ୟ  ସୁପାରିଶ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି କାରବାର ଚୂଡାନ୍ତ ହେଲେ ଏଲେକ୍ସିୟନର ସେୟାର ହୋଲ୍ଡର ନଗଦ ୬୦ ଡଲାର ଓ ଇକ୍ୱଟି ଆକାରରେ ପ୍ରତି ସେୟାର ୧୧୫ ଡଲାର ପାଇବେ। ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ଏଲେକ୍ସିୟନ ସେୟାର ୧୨୧ ଡଲାରରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଛି।

ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ପାସ୍କାଲ ସୋରିଓଟ୍‌ ଏହା ଆମ ଲାଗି ଏକ ସୁଯୋଗ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଇମ୍ୟୁନୋଲଜିରେ ଆମର ବିକାଶକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱୀତ  କରିପାରିବୁ ବୋଲି ସେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି। ଉଭୟ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ବୋର୍ଡ ଏହି କାରବାରକୁ ମଞ୍ଜୁରି ଦେଇସାରିଥିବା ବେଳେ ସେୟାରଧାରୀ ଓ ନିୟାମକଙ୍କ ସ୍ୱୀକୃତିକୁ ଏବେ ଅପେକ୍ଷା କରାଯାଇଛି। ୨୦୨୧ ଦ୍ୱିତୀୟ ତ୍ରୈମାସିକ ବେଳକୁ ଏହାର ମଧ୍ୟ ସମାଧାନ ହୋଇ ସାରିଥିବ ବୋଲି ସୋରିଓଟ୍ ଆଶାବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। 

ବିଶ୍ୱରେ କୋଭିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ବ୍ୟାପୁଥିବା ବେଳେ ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ତାଙ୍କର ଟିକା ଗବେଷଣା ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ କରି ଚାଲୁଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଫାଇଜର ଏବଂ ସହଯୋଗୀ ବାୟୋ ଏନଟେକ୍‌  ସାଙ୍ଗକୁ ମଡର୍ଣ୍ଣା ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ ନେଇ ଚୂଡାନ୍ତ ଘୋଷଣା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ଗବେଷଣାରେ ସଫଳତା ନେଇ କୌଣସି ସୂଚନା ଦେଇନଥିଲେ। ତେବେ ପରବର୍ତ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଚିକିତ୍ସକୀୟ ପରୀକ୍ଷଣରେ ବେଶ୍ ଫଳପ୍ରଦ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛନ୍ତି।  

   Related Posts