Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ଖସୁନି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଆଉ ୬ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ସରିଲା ହାସ୍ୟ ଅଭିନେତା ପ୍ରଜ୍ଞାଙ୍କ ନିର୍ବନ୍ଧ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ରିଙ୍ଗ୍ ସେରିମନି ଫଟୋ ଭାଇରାଲ
  • ||
  • ଗାଡି ପାର୍ଟସ ଦୋକାନରୁ ଲୁଟ୍, ବନ୍ଧୁକ ଦେଖାଇ ନେଇଗଲେ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଅଜଗରକୁ ଗିଳିଲା ଅହିରାଜ, ସାତକୋଶିଆରେ ବିରଳ ଘଟଣା !
  • ||
  • ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବାଇକ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ୨ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୦ରୁ ହଜିଯିବ ଶୀତ, ୨୩ରୁ ବର୍ଷା !
  • ||

ସେକେଣ୍ଡର ପ୍ରତି ୫କି:ମି: ବେଗରେ ପୃଥିବୀ ଆଡକୁ ଗତି କରୁଛି ଆଉ ଏକ ଉଲକାପିଣ୍ଡ : ଆଲର୍ଟ ଜାରି କଲା ନାସା

2/06/2020 at 12:02 PM

ୱାସିଂଟନ ୦୨/୦୬ : ନାସା ଏକ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରିଛି | ନାସା ଅନୁଯାୟୀ, ଅଧା କିଲୋମିଟର ଆକାରର ଏକ ଉଲକାପିଣ୍ଡ ପୃଥିବୀ ଆଡକୁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଛି | ଏହି ଉଲକାପିଣ୍ଡର ଗତି ସେକେଣ୍ଡ ପ୍ରତି ପାଖାପାଖି ୫.୨ କିଲୋମିଟର ରହିଛି | ଅର୍ଥାତ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୧୧,୨୦୦ ମାଇଲ ରହିଛି | ନାସା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଉଲକାପିଣ୍ଡ ଆକାରରେ ଆମେରିକାର ଅମ୍ପାୟାର ଷ୍ଟେଟ ବିଲଡିଙ୍ଗରୁ ବଡ | ଏହା ଜୁନ ୬ ତାରିଖରେ ପୃଥିବୀ କକ୍ଷପଥରେ ଦାଖଲ ହେବ |

ଡେଲି ଷ୍ଟାର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ନାସା ଏହି ଉଲକାପିଣ୍ଡର ନା ରକ-୧୬୩୩୪୮ (୨୦୦୨ NN4) ରଖିଛି | ତେବେ ଏହା ପୃଥିବୀର ବହୁତ ନିକଟରୁ ଚାଲିଯାଇପାରେ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି | ଏହି ଉଲକାପିଣ୍ଡର ଲମ୍ବ ୨୫୦ ମିଟରରୁ ୫୭୦ ମିଟର ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି | ଏହାର ଦୈର୍ଘ୍ୟ ୧୩୫ ମିଟର | ନାସା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଉଲକାପିଣ୍ଡ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ନିକଟରୁ ପୃଥିବୀ କକ୍ଷପଥକୁ ଦାଖଲ ହେଉଛି |

ସେଣ୍ଟର ଫର ନିୟର-ଅର୍ଥ ଅବଜେକ୍ଟ ଷ୍ଟଡ଼ିଜ ଅନୁଯାୟୀ, ମେ ୨୧ ତାରିଖରେ ମଧ୍ୟ ୧.୫ କିମି ଆକାରର ଏକ ବଡ ଉଲକାପିଣ୍ଡ ପୃଥିବୀର ଅତି ନିକଟରୁ ଗତି କରିଥିଲା | ଏହିଭଳି ୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଉଲକାପିଣ୍ଡ ରହିଛି ଯାହାକୁ ନାସାର ସଂସ୍ଥା ଟ୍ରାକ କରୁଛି | ତେବେ ଏହି ଉଲକାପିଣ୍ଡ ଦ୍ୱାରା କୌଣସି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ନାହିଁ |

ନାସା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଉଲକାପିଣ୍ଡ ପୃଥିବୀକୁ ଧକ୍କା ଦେବାର ୧ ପ୍ରତିଶତ ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ତଥାପି ଏହା ଉପରେ ଖାସ ନଜର ରଖାଯାଉଛି | ବେଳେବେଳେ ଗୁରୁତ୍ତ୍ୱାକର୍ଷଣ ଯୋଗୁଁ ଏହିଭଳି ଉଲକାପିଣ୍ଡ ପୃଥିବୀର ବାତାବରଣରେ ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବେଶ କରିଥାନ୍ତି | ଏହା ରବିବାର ଦିନ ସକାଳ ୮ଟା ୨୦ ମିନିଟ୍ରେ ପୃଥିବୀ ନିକଟରୁ ଗତି କରିବ | ଏହାପରେ ୨୦୨୪ ମସିହାରେ କୌଣସି ଉଲକାପିଣ୍ଡ ପୃଥିବୀର ଏତେ ନିକଟରୁ ଗତି କରିବ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକ କହିଛନ୍ତି |

ନ୍ୟାସନାଲ ନିୟର ଅର୍ଥ ଅବଜେକ୍ଟ ଷ୍ଟଡ଼ିଜ ବିଭାଗ ଅନୁସାରେ, ଏକ କିମିରୁ ବଡ କୌଣସି ଉଲକାପିଣ୍ଡ ପୃଥିବୀ କକ୍ଷପଥରେ ପ୍ରବେଶ ହେବା ସ୍ଥିତି ଥିଲେ ଚେତାବନୀ ଜାରି କରାଯାଇଥାଏ | ଯଦି ଏତେ ବଡ କୌଣସି ଉଲକାପିଣ୍ଡ ପୃଥିବୀ ସହ ଧକ୍କା ହୁଏ ତାହେଲେ ବିନାଶ ହୋଇପାରେ | ଧକ୍କା ଫଳରେ ଭୂମିକମ୍ପ, ସୁନାମି ଏବଂ ଆହୁରି ଅନେକ ପ୍ରକାର ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ | ପୃଥିବୀରୁ ଡାଇନୋସର ଲୋପ ପାଇଯିବା ପଛରେ ୧୦ କିମି ଆକାରର ଏକ ବଡ ଉଲକାପିଣ୍ଡ ରହିଥିଲା |

   Related Posts