Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟିକା ବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ୨୧ ଜଣିଆ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଗଠନ, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହେଲେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||
  • ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ସାରିଥିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍, ଇକମୋ ପଦ୍ଧତିରେ ସୁସ୍ଥ କଲେ ସମ୍ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହର ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ନାହିଁ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୦୫ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ କୃଷକଙ୍କ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା, ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସର ସମର୍ଥନ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୃଷକ-ସରକାରଙ୍କ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ, ଡିସେମ୍ବର ୯’ରେ ପୁଣି ବୈଠକ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଷଣ୍ଢକୁ ଧକ୍କା ଦେବା ପରେ ହୁତୁ ହୁତୁ ହୋଇ ଜଳିଲା କାର୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪ ଜଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ପରୀ’ ହତ୍ୟାକାରୀକୁ ଧରାଇଦେଲେ ମିଳିବ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଘର ବାଡିପଟୁ ମିଳିଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ମୁହଁରେ ରହିଛି କ୍ଷତଚିହ୍ନ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୧୨ ବଖରା ଘର ସହ ଜଳିଗଲା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଗହଣା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଆରୋହୀ ପିଟିହେଲେ ଟ୍ରକ୍‌ରେ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

ସେକେଣ୍ଡର ପ୍ରତି ୫କି:ମି: ବେଗରେ ପୃଥିବୀ ଆଡକୁ ଗତି କରୁଛି ଆଉ ଏକ ଉଲକାପିଣ୍ଡ : ଆଲର୍ଟ ଜାରି କଲା ନାସା

2/06/2020 at 12:02 PM

ୱାସିଂଟନ ୦୨/୦୬ : ନାସା ଏକ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରିଛି | ନାସା ଅନୁଯାୟୀ, ଅଧା କିଲୋମିଟର ଆକାରର ଏକ ଉଲକାପିଣ୍ଡ ପୃଥିବୀ ଆଡକୁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଛି | ଏହି ଉଲକାପିଣ୍ଡର ଗତି ସେକେଣ୍ଡ ପ୍ରତି ପାଖାପାଖି ୫.୨ କିଲୋମିଟର ରହିଛି | ଅର୍ଥାତ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୧୧,୨୦୦ ମାଇଲ ରହିଛି | ନାସା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଉଲକାପିଣ୍ଡ ଆକାରରେ ଆମେରିକାର ଅମ୍ପାୟାର ଷ୍ଟେଟ ବିଲଡିଙ୍ଗରୁ ବଡ | ଏହା ଜୁନ ୬ ତାରିଖରେ ପୃଥିବୀ କକ୍ଷପଥରେ ଦାଖଲ ହେବ |

ଡେଲି ଷ୍ଟାର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ନାସା ଏହି ଉଲକାପିଣ୍ଡର ନା ରକ-୧୬୩୩୪୮ (୨୦୦୨ NN4) ରଖିଛି | ତେବେ ଏହା ପୃଥିବୀର ବହୁତ ନିକଟରୁ ଚାଲିଯାଇପାରେ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି | ଏହି ଉଲକାପିଣ୍ଡର ଲମ୍ବ ୨୫୦ ମିଟରରୁ ୫୭୦ ମିଟର ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି | ଏହାର ଦୈର୍ଘ୍ୟ ୧୩୫ ମିଟର | ନାସା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଉଲକାପିଣ୍ଡ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ନିକଟରୁ ପୃଥିବୀ କକ୍ଷପଥକୁ ଦାଖଲ ହେଉଛି |

ସେଣ୍ଟର ଫର ନିୟର-ଅର୍ଥ ଅବଜେକ୍ଟ ଷ୍ଟଡ଼ିଜ ଅନୁଯାୟୀ, ମେ ୨୧ ତାରିଖରେ ମଧ୍ୟ ୧.୫ କିମି ଆକାରର ଏକ ବଡ ଉଲକାପିଣ୍ଡ ପୃଥିବୀର ଅତି ନିକଟରୁ ଗତି କରିଥିଲା | ଏହିଭଳି ୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଉଲକାପିଣ୍ଡ ରହିଛି ଯାହାକୁ ନାସାର ସଂସ୍ଥା ଟ୍ରାକ କରୁଛି | ତେବେ ଏହି ଉଲକାପିଣ୍ଡ ଦ୍ୱାରା କୌଣସି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ନାହିଁ |

ନାସା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଉଲକାପିଣ୍ଡ ପୃଥିବୀକୁ ଧକ୍କା ଦେବାର ୧ ପ୍ରତିଶତ ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ତଥାପି ଏହା ଉପରେ ଖାସ ନଜର ରଖାଯାଉଛି | ବେଳେବେଳେ ଗୁରୁତ୍ତ୍ୱାକର୍ଷଣ ଯୋଗୁଁ ଏହିଭଳି ଉଲକାପିଣ୍ଡ ପୃଥିବୀର ବାତାବରଣରେ ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବେଶ କରିଥାନ୍ତି | ଏହା ରବିବାର ଦିନ ସକାଳ ୮ଟା ୨୦ ମିନିଟ୍ରେ ପୃଥିବୀ ନିକଟରୁ ଗତି କରିବ | ଏହାପରେ ୨୦୨୪ ମସିହାରେ କୌଣସି ଉଲକାପିଣ୍ଡ ପୃଥିବୀର ଏତେ ନିକଟରୁ ଗତି କରିବ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକ କହିଛନ୍ତି |

ନ୍ୟାସନାଲ ନିୟର ଅର୍ଥ ଅବଜେକ୍ଟ ଷ୍ଟଡ଼ିଜ ବିଭାଗ ଅନୁସାରେ, ଏକ କିମିରୁ ବଡ କୌଣସି ଉଲକାପିଣ୍ଡ ପୃଥିବୀ କକ୍ଷପଥରେ ପ୍ରବେଶ ହେବା ସ୍ଥିତି ଥିଲେ ଚେତାବନୀ ଜାରି କରାଯାଇଥାଏ | ଯଦି ଏତେ ବଡ କୌଣସି ଉଲକାପିଣ୍ଡ ପୃଥିବୀ ସହ ଧକ୍କା ହୁଏ ତାହେଲେ ବିନାଶ ହୋଇପାରେ | ଧକ୍କା ଫଳରେ ଭୂମିକମ୍ପ, ସୁନାମି ଏବଂ ଆହୁରି ଅନେକ ପ୍ରକାର ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ | ପୃଥିବୀରୁ ଡାଇନୋସର ଲୋପ ପାଇଯିବା ପଛରେ ୧୦ କିମି ଆକାରର ଏକ ବଡ ଉଲକାପିଣ୍ଡ ରହିଥିଲା |

   Related Posts