Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୨୦୧୦ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଯେ କେହି ବି ଜାଗା କିଣି ପାରିବେ, ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କଲା ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨୭୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୨୪୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୮୩୯୪୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କେନାଲରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ ବୁଡିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ସ୍ତ୍ରୀର ଚରିତ୍ରକୁ ସନ୍ଦେହ କରି ଠେଙ୍ଗାରେ ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ବାମୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତ ବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ଜଲାପୁଟ ଜଳ ଭଣ୍ଡାରରେ ମାଛଧରା ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ୩ ନିଖୋଜ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ : ପେଶାଓ୍ୱାରରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୭ ମୃତ, ୫୫ ଆହତ
  • ||

ପୃଥିବୀ ଆଡକୁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ମାଡି ଆସୁଛି ବିଶାଳ ଧୂମକେତୁ, ଏମ୍ପାୟାର ଷ୍ଟେଟ୍ ବିଲ୍ଡିଂଠୁ ମଧ୍ୟ ବଡ ରହିଛି ଏହାର ଆକାର

21/05/2020 at 9:19 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୧|୦୫:  ପୃଥିବୀ ଆଡକୁ କ୍ଷୀପ୍ର ଗତିରେ ଆଉ ଏକ  ଧୂମକେତୁ ମାଡି ଆସୁଛି । ଏହାର ଆକାର ଏମ୍ପାୟାର ଷ୍ଟେଟ୍ ବିଲ୍ଡିଂଠୁ ତିନିଗୁଣା ବଡ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ଏହା ଚଳିତ ସପ୍ତାହରେ ହିଁ ପୃଥିବୀର କକ୍ଷପଥ ଦେଇ ଅତିକ୍ରମ କରିବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି । ତେବେ ଏହାର ଗତିବିଧୀ ଉପରେ ଆମେରିକାର ମହାକଶ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା ନାସା ନଜର ରଖିଛି ।

ନାସାର କହିବାନୁସାରେ, ଏହା ସେକେଣ୍ଡ ପିଛା ୭ ମାଇଲସ୍ ଗତି କରୁଛି । ଏହା ପୃଥିବୀର ଅତି ନିକଟତର ହୋଇ ସାରିଲାଣି । ତେବେ ଏହା ପୃଥିବୀକୁ ବିନା କୌଣସି କ୍ଷତି ଘଟାଇ ଅତିକ୍ରମ କରିବ । ଏହା ଉପରେ କଡା ନଜର ରଖାଯାଇଛି । ତେବେ ଏହା ପୃଥିବୀ ସହ ଧକ୍କା ହେଲେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ।  

ନାସା ଏନଇଓ ଟ୍ରାକର୍ ଅନୁସାରେ, ଏହି ଧୂମକେତୁକୁ ୧୯୯୭ BQ ବୋଲି ନାମରେ ନାମିତ କରାଯାଇଛି । ଏହା ଏହା ପୃଥିବୀଠାରୁ ୬.୧୫୬ ନିୟୁତ କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ଦେଇ ଗତି କରିବ। ଏହା ଆମେରିକୀୟ ସମ ଅନୁସାରେ ୯.୪୫ ବିଏସଟି ବା ଭାରତୀୟ ସମୟ ଅନୁସାରେ ମେ ୨୨ ରାତି ୨.୧୫ରେ ପୃଥିବୀ ଦେଇ ଅତିକ୍ରମ କରିବ । ଯଦିଓ ଧୂମକେତୁ ୧୯୯୭ BQ ରୁ କୌଣସି ବିପଦ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ନାସା ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ସମସ୍ତ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରୁଛନ୍ତି । ଏହା ଅନ୍ୟ ଧୂମକେତୁ ତୁଳନାରେ ୯୭ ପ୍ରତିଶତ ବଡ଼ ଏବଂ ଯଦି ଏହା ପୃଥିବୀକୁ ଧକ୍କା ଦିଏ ତେବେ ଭୟଙ୍କର କ୍ଷତି ଘଟାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟେ । ଏମିତି କି ଯଦିଓ ଏହି କ୍ଷୁଦ୍ର ଗ୍ରହ ବିନା ପୃଥିବୀକୁ ସ୍ପର୍ଶ ନକରି ବାହାରକୁ ଆସେ, ତଥାପି ଏହା ବିରାଟ ସୁନାମି ଆଣିପାରେ ।

ଏପରି ପ୍ରାୟ ୨୦୦୦ଟି ଧୂମକେତୁ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଗ୍ରହ ଅଛି ଯାହା ଆଗାମୀ ବର୍ଷରେ ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଧକ୍କା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଇପାରେ । ଯଦି ଏକ ହାଇ ସ୍ପିଡ୍ ସ୍ପେସ୍ ବସ୍ତୁ ପୃଥିବୀ ଠାରୁ ୪୬.୫ ଲକ୍ଷ ମାଇଲରୁ ଅଧିକ ନିକଟତର ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଏ, ତେବେ ଏହାକୁ ମହାକାଶ ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକ ବିପଜ୍ଜନକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି । ନାସାର ସେଣ୍ଟ୍ରି ସିଷ୍ଟମ ଏହିପରି ବିପଦ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏପରି ୨୨ ଟି କ୍ଷୁଦ୍ର ଗ୍ରହ ଅଛି ଯାହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ୧୦୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ପୃଥିବୀକୁ ଧକ୍କା ଦେବାର କମ୍ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ।

   Related Posts