Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପଞ୍ଜାବର ବିଜୟ ଅଭିଯାନ ଜାରି, ୮ ଓ୍ୱିକେଟରେ ହାରିଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||

ଆସନ୍ତାକାଲି ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହୋଇ ଅତିକ୍ରମ କରିବ ଉଲକାପିଣ୍ଡ ୧୯୯୮ ଓଆର୨, ପାହାଡ ଭଳି ରହିଛି ଆକାର !

28/04/2020 at 6:05 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୮|୦୪: ଏକ ବିଶାଳ ଉଲକାପିଣ୍ଡ ଆସନ୍ତାକାଲି ଅର୍ଥାତ ବୁଧବାର ସକାଳ ୫ଟା ୫୬  ମିନିଟରେ ପୃଥିବୀ ନିକଟ ଦେଇ ଅତିକ୍ରମ କରିବ । ନାସାର ସେଣ୍ଟର ଫର୍ ନିଅର୍ ଆର୍ଥ୍ ଏନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛି । ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ଏହାର ଆକାର ଏକ ପାହାଡ ଭଳି ହେବ । ଯଦି ଏହା ପୃଥିବୀ ସହ ଧକ୍କା ହୁଏ ତେବେ ଅନେକ କ୍ଷତି ଘଟିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

ଏହା ପୃଥିବୀ ସହ ଧକ୍କା ହେବା ନେଇ ଅଧିକ ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ । ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଏପରି ଉଲକା ପିଣ୍ଡ ଶହେ ବର୍ଷରେ ପ୍ରାୟ ୫୦ ହଜାର ଥର ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହୋଇ ଅତିକ୍ରମ କରେ । ତେବେ ଇତିହାସରେ ଏତେବଡ ଉଲକାପିଣ୍ଡ କେବେ ଧକ୍କା ହୋଇନାହିଁ । ଛୋଟଛୋଟ ଉଲକାପିଣ୍ଡ ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହେଲେ ଜଳିଯାଆନ୍ତି । ଏହାର ଛୋଟଛୋଟ ଅଂଶ ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠରେ ପଡିଥାଏ ।

ବୁଧବାର ପୃଥିବୀକୁ ଅତିକ୍ରମ କରୁଥିବା ଏହି ଉଲକାପିଣ୍ଡର ନାଁ ହେଉଛି ୧୯୯୮ ଓଆର ୨ । ପ୍ରାୟ ଦେଢ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଏହା ପୃଥିବୀ ନିକଟତର ହୋଇ ଅତିକ୍ରମ କରିବ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ଏହାର ଆକାର ପାହଡ ଭଳି ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଇଥିଲା । ଏହାର ବେଗ ଦେଖିବା ପରେ ଏହା ପୃଥିବୀକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରି ଅତିକ୍ରମ କରିପାରେ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଥିଲା ।

ଏହି ମହାଜାଗତିକ ଦୃଶ୍ୟକୁ ଖାଲି ଆଖିରେ ଦେଖିହେବ ନାହିଁ । ଟେଲିସ୍କୋପ ସାହାଯ୍ୟରେ ଏହାକୁ ଦେଖାଯାଇ ପାରିବ । ନାସା ଏହି ବାବଦରେ ୧୯୯୮ ମସିହାରେ ଜାଣିପାରି ଥିଲା । ଏହାପରେ ଏହାର ନାମ ୫୨୭୬୮ ଓ ୧୯୯୮ ଓଆର ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହା ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ପ୍ରାୟ ୧୯ ହଜାରକିମି ଦେଇ ଗତି କରିବ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts