Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : STF ପଞ୍ଝାରେ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀ, ୧କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ଧଳାଜହର ଜବତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମହାଲିଙ୍ଗ୍ ସନସାଇନ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ସ୍କୁଲରେ ପ୍ରଶାସନର ତଦନ୍ତ, କାଗଜପତ୍ର ଯାଞ୍ଚ ସହ ଆୟବ୍ୟୟ ଅଟକଳର ଚାଲିଛି ଖୋଳତାଡ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୨୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ : ସୁପର-୧୨ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ୭୦ରନରେ ଆୟରଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଦେଲା ମାତ୍
  • ||
  • +୩ରେ ଲକ୍ଷେ ସିଟ୍ ଖାଲି, ଗୁରୁବାର ସ୍ପଟ୍ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଆବେଦନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖରାଟିଆ ପାଗ, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଫେରିଯିବ ମୌସୁମୀ
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ରହିବନି ମୁକୁଳା ଡ୍ରେନ୍ : ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଲାଗିବ ତାରଜାଲି, ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ହେବ ସଙ୍କୁଚିତ ନାଳ
  • ||

ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ : ଆସାମରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡରଙ୍କ ଟିକାକରଣ

15/05/2021 at 10:02 AM

ଆସାମ୧୫/୫: ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ଘଟଣା । ଆସାମରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା କିନ୍ନରଙ୍କ ଟିକାକରଣ । ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡରଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଆଶ୍ରୟ ଗୃହରେ ଏକ ଟିକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି । ଆସନ୍ତା କିଛି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଡ୍ରାଇଭ୍ ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାକୁ ବିସ୍ତାର କରାଯିବ । ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡର ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ୩୦ ସଦସ୍ୟ ଶୁକ୍ରବାର ଗୌହାଟୀରେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଥମ କୋଭିଡ- ଡୋଜର ନେଇଛନ୍ତି । ଯାହାକି ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ।

ରାଜ୍ୟର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ସହଯୋଗରେ ସହରର ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡରଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଆଶ୍ରୟ ଗୃହରେ ଏକ ଟିକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି । “ଅଧିକାଂଶ ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡର ଲୋକଙ୍କ ଆୟର ମୁଖ୍ୟ ଉତ୍ସ ଭିକ ମାଗୁଛନ୍ତି । ଯେହେତୁ ସେମାନେ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗରେ ରୁହନ୍ତି ସେଥିପାଇଁ ସେମାନେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାରେ ଅଧିକ ଚାନ୍ସ ଥାଏ । ଆସାମ ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡର ଆସୋସିଏସନର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ଆସାମ ସରକାରଙ୍କ ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡର କଲ୍ୟାଣ ବୋର୍ଡର ଆସୋସିଏଟ୍ ଭାଇସ-ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ସ୍ୱାତି ବିଧାନ ବାରୁଆ ଏକଥା କହିଛନ୍ତି ।
“ଏକ ଦଳିତ ଗୋଷ୍ଠୀ ଭାବରେ ସେମାନେ ଟିକାକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ଆମେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲୁ, ସେତେବେଳେ ଆମକୁ ଏକ ସକରାତ୍ମକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମିଳିଥିଲା । ସେମାନେ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ସରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ଯେହେତୁ, ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏହା ଇଦ୍-ଉଲ୍-ଫିତର ଥିଲା, ଏଥିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ସୀମିତ ଥିଲା ।

ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଡ୍ରାଇଭରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ରାଉଣ୍ଡରେ ୨୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକାକରଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । “ମୁଁ ଦେଶର ଅନ୍ୟ ପ୍ରାନ୍ତରୁ ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡର କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିଆସୁଥିଲି ଏବଂ ସେମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପାଇଁ କୌଣସି ଟିକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଆମେ ଖୁସି ଯେ ଆମେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଆସାମରେ ଏହା କରିପାରିଛୁ ବୋଲି ବାରୁଆ କହିଛନ୍ତି ।

୨୦୧୧ ଜନଗଣନା ଅନୁଯାୟୀ ଆସାମର ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡର ଜନସଂଖ୍ୟା ୧୧,୩୭୪ ରହିଛି । ଗତ ବର୍ଷ ଜୁନ୍ ମାସରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡର ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପାଇଁ ଏକ କଲ୍ୟାଣ ବୋର୍ଡ ଗଠନ କରିଥିଲେ । ଗତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବରରେ ରାଜ୍ୟ ନାଗରିକ ସେବା ପରୀକ୍ଷାରେ ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପୃଥକ ଲିଙ୍ଗ ବର୍ଗ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥିଲା ।

   Related Posts