ori homes
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ‘କାଶ୍ମୀର ପଣ୍ଡିତଙ୍କ ହତ୍ୟାକାରୀକୁ କ୍ଷମା ନାହିଁ’ – ଉପ ରାଜ୍ୟପାଳ
  • ||
  • ଦେଶରେ ବଢୁଛି ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨୨୦୨ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପଞ୍ଜାବ ବନାମ ଦିଲ୍ଲୀ, ‘କର ବା ମର’ ସ୍ଥିତିରେ ଉଭୟ ଟିମ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି କରୋନା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୭ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଚଣ୍ଡୀଖୋଲ: ଟ୍ରକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍: ଗାଡି ଆଗକୁ ଛିଟିକି ପଡିଲେ ଡ୍ରାଇଭର, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • କମିବ ଖରା, ବଢିବ ଗୁଳୁଗୁଳି : ଭିଜାଇବ କାଳବୈଶାଖି ବର୍ଷା
  • ||

ବନ୍ୟା ପାଣିରେ ବୁଡ଼ିଲା ଆସ୍କା : ୬ଟି ଡଙ୍ଗାରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ବିପନ୍ନ ଲୋକଙ୍କ ଉଦ୍ଧାର କାମ

12/10/2018 at 5:42 PM

ଆସିକା୧୨|୧୦: ବନ୍ୟା ପାଣିରେ ବୁଡ଼ିଲା ଆସ୍କା । ତିତଲି ପ୍ରଭାବରେ ଋଷିକୁଲ୍ୟା ଓ ବଡ଼ନଦୀରେ ବନ୍ୟା ଆସିଥିବା ବେଳେ ଆସ୍କା ସହର ହୋଇଛି ଉବୁଟୁବୁ । ସହର ଭିତରେ ୬-୭ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚର ପାଣି । ଲୋକଙ୍କ ଅବସ୍ଥା କହିଲେ ନସରେ । ତିତଲି ବୁଡ଼ାଇ ଦେଲା । ଏ ଦୃଶ୍ୟ ଗଞ୍ଜାମ ଆସ୍କାର । ଯୁଆଡ଼େ ଚାହିଁବ ଖାଲି ପାଣି ଆଉ ପାଣି । ଆସ୍କା ସହର ପୂରା ବୁଡ଼ି ଯାଇଛି । ଯେଉଁଠି ରାସ୍ତା ଉପରେ ୬-୭ ଫୁଟର ପାଣି, ସେଠି ଘର କଥା ବା ପଚାରେ କିଏ ? ମେଡିକାଲ୍ ଭିତରେ ପାଣି ପଶି ଯାଇଛି । ବଡ଼ନଦୀ ଓ ଋଷିକୁଲ୍ୟାର ଉଛୁଳା ପାଣି କାଲି ରାତିରେ ସହର ଭିତରେ ପଶିବା ଆରମ୍ଭ କଲା । ଆଉ ରାତି ପାହିଲା ବେଳକୁ ଯିଏ ଯେଉଁଠି ଅଛନ୍ତି, ସେଇଠି । ହାଲ୍ ଦେଖି ଲୋକଙ୍କ ହଲକ୍ ଶୁଖିଗଲା ।

ଆସ୍କା ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ବନ୍ୟା ପାଣି ଘେରରେ । ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଗାଡ଼ି ଦେଇଛି । ୫ ଟି ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଅଧା ବୁଡ଼ିଯାଇଛି । ମେଡିକାଲ୍ ଓ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଅବସ୍ଥା ଯଦି ଏମିତି, ଲୋକଙ୍କ ଦେହପା ଖରାପ ହେଲେ ସେମାନେ କୁଆଡ଼େ ଯିବେ ? ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ଧରି ଛାତ ଉପରେ ରହିଛନ୍ତି ଲୋକେ । ଓଡ୍ରାଫ୍ ଏବଂ ଏନଡିଆରଏଫ୍ ଟିମ୍, ପାଣି ଘେରରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ଋଷିକୁଲ୍ୟା ନଦୀର ବାମ ପଟେ ୬ଟି ଓ ଡାହାଣ ପଟେ ୪ଟି ବୋଟ୍ ଲାଗିଛି ।

ଆସ୍କା ସହରର ମଧୁସୂଦନ ନଗର, ଲକ୍ଷ୍ମୀବଜାର, ପାକଲାଗୁଲି, ଗାନ୍ଧିନଗର, ସୁନାମ୍ବ ସାହି, ତହସିଲ୍ ଓ ବ୍ଲକ୍ ଅଫିସ୍, ଲାଲାଶାସନ, ସବ୍ ଜେଲ୍, ବାଣୀବିହାର, ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ଆଦି ଏରିଆ ପୂରା ପାଣି ଘେରରେ । ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଫସି ରହିଥିବା ବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଧରି ଉଦ୍ଧାର କାମରେ ଲାଗିଛି ପ୍ରଶାସନ ।ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ରନ୍ଧାଖାଦ୍ୟ ପୁଡ଼ିଆ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ତେବେ ପ୍ରଶାସନର ସହାୟତା ସମୁଦ୍ରକୁ ଶଂଖେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ପ୍ରବାବିତ ଲୋକେ । ଦୀର୍ଘ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ଧରି ପାଣି ଘରରେ ରହିବାପରେ ଅପରାହ୍ନରେ ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ୬ଟି ଡଂଗାରେ ବିପନ୍ନ ଲୋକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

   Related Posts