Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ହାତ ଟେକିଦେଲେ ବାଚସ୍ପତି, କହିଲେ- ଯଦି ସବୁ ସଦସ୍ୟ ଗୃହ ଚଲାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ମୁଁ କ’ଣ କରିବି ?
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ପ୍ରସଙ୍ଗ : ଆସନ୍ତା ୧୦ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ପରଲୋକରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାର୍, ୧୦୪ ବର୍ଷରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ : ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଦାମ ମାରାଣ୍ଡି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଡିଏ ଫେରାଇବ ସର୍ବକ୍ଷମା ଯୋଜନାର ଅଧିକ ଫାଇନ୍, ଆବେଦନର ଶେଷ ତାରିଖ ୧୦ ଡିସେମ୍ବର
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡିଲେ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ବିଲ୍ କରାଇ ଦେବାକୁ ଠିକାଦାରଙ୍କଠୁ ନେଉଥିଲେ ୧୦ ହଜାର
  • ||
  • ଟିଟିଲାଗଡ : ପୁରୀ-ଅଜମେର ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ନିଆଁ, ଟ୍ରାକ୍‌ରେ ବ୍ରେକ୍ ଘସି ହୋଇ ଧୂଆଁ ବାହାରୁଥିଲା
  • ||
  • ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ବିରୋଧୀ ହିଂସା ପାଇଁ ଫେସବୁକ ଦାୟୀ ! ୧୫୦ ବିଲିୟନ ପାଉଣ୍ଡର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ମାମଲା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇଚ୍ଛା ମୃତ୍ୟୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ସାହା ହେଲା BSKY, ଯୋଜନାରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ତୁରେଇକେଲା ବ୍ଲକରେ ମାତିଲେ ୩୦ ଟିକିଆ ହାତୀପଲ, ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଛପର
  • ||

ଦେଶରେ ବଢିଲା ସିଂହ ସଂଖ୍ୟା, ଟ୍ଵିଟ୍ କରି ଖୁସି ଖବର ଦେଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ

10/06/2020 at 7:14 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୦।୦୬:  କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଦେଶ ପାଇଁ ଆସିଛି ଏକ ଭଲ ଖବର। ଦେଶରେ ସିଂହଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ୨୯ ପ୍ରତିଶତ ବୃ୍ଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଖୋଦ୍ ଟ୍ଵିଟ୍ କରି ଏହାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ସିଂହଙ୍କ ଫଟୋ ସହିତ ଟ୍ଵିଟ୍‌ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଗୁଜରାଟର ଗିର ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ରହୁଥିବା ସିଂହଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୨୯ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ସେମାନଙ୍କର ରହିବାର ସ୍ଥାନର ପରିଧି ମଧ୍ୟ ୩୬ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଏଥିପାଇଁ ଗୁଜରାଟର ଲୋକ ଓ ସେମାନେ ଅଭିନନ୍ଦନର ପାତ୍ର ଯାହାଙ୍କ ପ୍ରଚେଷ୍ଟାରେ ଏହି ଉପଲବ୍ଧି  ହାସଲ ହୋଇଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ଗତ କିଛି ବର୍ଷରେ ଗୁଜରାଟରେ ସିଂହଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଲଗାତାର ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଏହା ଜନ ସହଭାଗିତା, ଜ୍ଞାନ କୌଶଳର ଉପଯୋଗ, ବନ୍ୟଜନ୍ତୁଙ୍କ ଉତ୍ତମ ଯତ୍ନ ନେବା, ଉଚିତ୍ ରହଣୀ ବ୍ୟବସ୍ଥା ତଥା ମଣିଷ ଓ ସିଂହଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ କମ୍ ହେବା କାରଣରୁ ଦେଶରେ ସିଂହଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଆଶା କରାଯାଉଛି ଆଗାମୀ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଆହୁରି ସକରାତ୍ମକ ପରିଣାମ ମିଳିବ।

ଏସିଆ ସିଂହଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗିର ଜାତୀୟ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ ୪୧୨ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ବ୍ୟାପ୍ତ ରହିଛି। ଗତ ଅନେକ ବର୍ଷରୁ ଗୁଜରାଟ ସରକାର ଓ ବନ ବିଭାଗ ସିଂହଙ୍କ ସଂରକ୍ଷଣକୁ ନେଇ କାମ କରି ଆସୁଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ଏଠାରେ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ହେବ ସିଂହଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ କ୍ରମାଗତ ବୃଦ୍ଧି ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଗିର ଜଙ୍ଗଲ ଦେଶରେ ଏସୀୟ ସିଂହଙ୍କ ଏକମାତ୍ର ବାସସ୍ଥଳୀ ଅଟେ।

ପୂରା ଦୁନିଆରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବ୍ୟତୀତ ଗିର ଜାତୀୟ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ ଏକମାତ୍ର ଏମିତି ଜାଗା ଯେଉଁଠି ସିଂହଙ୍କୁ ନିଜର ପ୍ରାକୃତିକ ବାସସ୍ଥାନରେ ରହୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଏହି ଉଦ୍ୟାନରେ ସିଂହ ବ୍ୟତୀତ ହରିଣ, ସମ୍ବର, ନୀଳଗାଈ, ଭାଲୁ ପରି ଜୀବଜନ୍ତୁ ଅଛନ୍ତି।

   Related Posts