Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଅଂଳେଇ ମନ୍ଦିରରୁ ଦାନବାକ୍ସ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ସୁନାବେଡ଼ା ଟିଟିଏସରେ ଛାତ୍ର ଅଶାନ୍ତି, ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ ଟଙ୍କା ନମିଳିବାରୁ ବିକ୍ଷୋଭ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର : ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ୪ ଚୋରା ଦେଶୀ ମଦ ବେପାରୀ ଗିରଫ, ୨ଶହ ଲିଟରରୁ ଅଧିକ ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ଘଷିପୁରା ଥାନା ଦୀପପାଳ ଗାଁରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା, ଘର ଭିତରୁ ମିଳିଲା ନବ ବିବାହିତାଙ୍କ ମୃତଦେହ, ବାପଘର ପକ୍ଷରୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଧରାକୋଟ ଥାନା ସୁଂଦୁରିଆପଲି ଗାଁ ନିକଟ ଋଷିକୁଲ୍ୟା ନଦୀରେ ବୁଡି ବୃଦ୍ଧା ମୃତ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ବୁଡିଗଲେ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୭୯ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୪୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ କମିବନି ବର୍ଷା, ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ
  • ||
  • ବଳଙ୍ଗା ଥାନାରେ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଫାଟିଗଲା କାନ୍ଥ, ଆସବାବପତ୍ର ନଷ୍ଟ
  • ||

ଏସିଆର ସବୁଠୁ ଧନୀ ମହିଳା ଛାଡିଲେ ଚୀନର ନାଗରିକତା, ‘ଗୋଲ୍ଡେନ ପାସପୋର୍ଟ’ ହାସଲ କରି ପହଞ୍ଚିଲେ ୟୁରୋପ

28/08/2020 at 9:43 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮।୦୮: ଚୀନର ଅରବପତି ଏବେ ୟୁରୋପ ଦେଶ ମୁହାଁ ହେବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ସେମାନେ ମୋଟା ଅଙ୍କର ଅର୍ଥ ମଧ୍ୟ ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି। ଚୀନର ବିତ୍ତଶାଳୀ  ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସାଇପ୍ରସ ରହିଛି। ଏହି ଦେଶ ଧନୀ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ‘ଗୋଲ୍ଡେନ ପାସପୋର୍ଟ’ ଜାରି କରୁଛି। ଏହାର ସୂଚନା ଲିକ୍‌ ହୋଇଥିବା ରିପୋର୍ଟ ଜରିଆରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଚୀନର ସବୁଠୁ ଧନୀ  ମହିଳା ୟାଙ୍ଗ ହୁଇୟାନ ଚୀନର ନାଗରିକତା ଛାଡି  ସାଇପ୍ରସର ଗୋଲ୍ଡେନ ପାସପୋର୍ଟ ଜରିଆରେ ୟୁରୋପୀୟ ସଂଘର ନାଗରିକତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ୨୦୧୮  ଅକ୍ଟୋବର ୨୩ରେ  ହିଁ ସାଇପ୍ରସର ନାଗରିକତା ମିଳି ସାରିଥିଲା।

କେମିତି ମିଳିଲା ସାଇପ୍ରସ ନାଗରିକତା

ୟାଙ୍ଗ ହୁଇୟାନ ସେହି ୫୦୦ ଚୀନ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସାମିଲ, ଯିଏ ଗୋଲ୍ଡେନ୍ ପାସପୋର୍ଟ ହାସଲ  ପାଇଁ ୨ ମିଲିୟନ ୟୁରୋ ଅର୍ଥ ସାଇପ୍ରସରେ ନିବେଶ କରିଛନ୍ତି। ସାଇପ୍ରସ ସେହି ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ନିଜ ଦେଶର ନାଗରିକତା ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ସାଇପ୍ରସରେ ଅତି କମରେ ୨ ମିଲିୟନ ୟୁରୋ ନିବେଶ କରି ପାରିବେ ଏବଂ ସାଇପ୍ରସର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଆଗକୁ ନେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରି ପାରିବେ। ଏଥିରେ ଚୀନର ଅନେକ ବିତ୍ତଶାଳୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମ ସାମିଲ।

କିଏ ଏହି ୟାଙ୍ଗ ହୁଇୟାନ

ୟାଙ୍ଗ ହୁଇୟାନ ଚୀନର ରିଏଲ ଏଷ୍ଟେଟ କମ୍ପାନୀ କଣ୍ଟ୍ରି ଗାର୍ଡେନର ମାଲିକାଣୀ ଏବଂ ଚୀନର ସବୁଠୁ ଧନୀ ମହିଳା। ୟାଙ୍ଗ  ହୁଇୟାନଙ୍କୁ ଫୋବର୍ସ ୨୦୨୦ରେ ଦୁନିଆର ଷଷ୍ଠ ସବୁଠୁ ଧନୀ ମହିଳାର ମାନ୍ୟତା ଦେଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ସଂପତ୍ତିର ମୂଲ୍ୟ ୨୦.୩ ବିଲିୟନ ଡଲାର କୁହାଯାଇଥିଲା। ୟାଙ୍ଗଙ୍କ ପାଖକୁ ଅଧିକାଂଶ ସଂପତ୍ତି ତାଙ୍କ ବାପା ୟୁଏଙ୍ଗ କ୍ଵକ କେଉଙ୍ଗ ନିକଟରୁ ଆସିଛି, ଯିଏ ଚୀନର ଶୀର୍ଷ ରାଜନୈତିକ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ।

   Related Posts