Thursday, August 22, 2019

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଏହି ୫ଜଣ ହେଲେ ବିଶ୍ବର ସବୁଠୁ ଲମ୍ବା ଝିଅ

ବିଶ୍ବର ଏହି ୫ଜଣ ମହିଳାଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ଦେଖିଲେ ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଆଚମ୍ବିତ ହେବ। ଏହି ୫ ଜଣ ସବୁଠୁ ଡେଙ୍ଗୀ ମହିଳାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ
୧- (Heather Green ) ହେଦର ଗ୍ରୀନ
ୟେ ହେଉଛନ୍ତି  ଲମ୍ବାରେ ବିଶ୍ବର ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ମହିଳା । ତାଙ୍କ ନାଁ ହେଦର ଗ୍ରୀନ । ହେଦରଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ୬ ଫୁଟ୍‌ ୫.୫ ଇଂଚ। ହେଦର ଲସ ଭେଗାସରେ ରୁହନ୍ତି। ଅଧିକ ଲମ୍ବା ହୋଇଥିବାରୁ ସେ ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ନିଜ ପୋଷାକ ଓ ସ୍ବାସ୍ଥ ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆମେରିକାରେ ହେଦରଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ସମ୍ମାନ ଦିଆଯାଏ।
୨- (Caroline welz) କେରଲିନ୍‌ ୱେଲ୍‌ଜ
କେରଲିନ୍‌ ୱେଲ୍‌ସ ଜର୍ମନୀରେ ରୁହନ୍ତି। ଲମ୍ବାରେ ବିଶ୍ବର ଚର୍ତୁଥ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା କେରଲିନ୍‌ଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ୬ ଫୁଟ୍‌ ୯ ଇଂଚ। ଜର୍ମନୀରେ ନିଜ ଉଚ୍ଚତା ପାଇଁ ସେ ସବୁବେଳେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଥାନ୍ତି।   
୩- (Malee Dungdee) ମାଲୀ ଡଙ୍ଗଡି

ଥାଇଲାଣ୍ଡରେ ରହୁଥିବା ମାଲିଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ୬ ଫୁଟ୍‌ ୧୦ ଇଂଚ ଓ ତାଙ୍କ ଓଜନ ୧୨୭ କେଜି। ଅଧିକ ଲମ୍ବା ହୋଇଥିବାରୁ ସେ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରନ୍ତି। ସେ ତାଙ୍କ  ଚିକିତ୍ସା କରିବାକୁ ଚାହିଁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ବୋଲି ସେ  ଚିକିତ୍ସା କରାଇନଥିଲେ।

୪- (Zainab Bibi) ଜୈନବ ବିବି
ପାକିସ୍ତାନରେ ରହୁଥିବା ଜୈନବ ବିବିଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ୭ ଫୁଟ୍‌ ୨ ଇଂଚ। ଅଧିକ ଲମ୍ବା ହୋଇଥିବାରୁ ତାଙ୍କ ଘର ଲୋକେ ଜୈନବଙ୍କୁ ଘରୁ ବାହାର କରିଦେଇଥିଲେ। ଘରୁ ବାହାରିଲା ପରେ ଏବେ ସେ ୟୁକେରେ ରହୁଛନ୍ତି।
୫- (Yao Buried) ୟାଓ ବରିଡ୍‌
ବିଶ୍ବର ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଲମ୍ବା ମହିଳା ୟାଓ ବରିଡ୍‌ଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ୭ ଫୁଟ୍‌ ୮ ଇଂଚ। ୟାଓ ଜଣେ ଚିନୀ ମହିଳା। ୨୦୧୨ ମସିହାରେ ଯେତେବେଳେ ସେ ୪୦ ବର୍ଷର ଥିଲେ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ପାଇଁ  ନିଜ ଦେଶରେ ସେ ରେକର୍ଡ କରିଥିଲେ।   

149 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର