Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : କମିଲା କୋଭିଡ୍ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଯାଇଛି ୪ ମୁଣ୍ଡ, ୧୭୩୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୮୩୦୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୋର : ଡକାୟତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖଣ୍ଡ ଯୁଦ୍ଧ : ୪ ଗୁରୁତର, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୧୮୧୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଉଦଳା : ଜମିବାଡି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଡବଲ ମର୍ଡର ! ସଂମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ଓ ପୁତୁରାକୁ ହତ୍ୟା କଲା ଭାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଜେଡିରୁ ବହିଷ୍କୃତ ହେଲେ ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : କମ୍ବିଂ ଅପରେସନ ସାରି ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଡ କମାଣ୍ଡାଣ୍ଟ୍ ସହିଦ, ୯ଯବାନ ଆହତ
  • ||

ସବୁଠୁ ବଡ କୁଟନୈତିକ ସଫଳତା, ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ଭାରତର ଅସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟତାକୁ ପାକିସ୍ତାନର ସମର୍ଥନ

26/06/2019 at 9:27 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜାତି ସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ଅସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟତା ନିମନ୍ତେ ଭାରତର ପ୍ରାର୍ଥିତ୍ୱକୁ ଏସିଆ-ପ୍ରଶାନ୍ତ କ୍ଷତ୍ରର ସମସ୍ତ ୫୫ଟି ଦେଶ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ପଡୋସୀ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଜାତିସଂଘରେ ଭାରତର ପ୍ରତିନିଧି ସୟଦ ଅକବରୁଦ୍ଦିନ। ଏକ ଟ୍ୱିଟ୍ ବାର୍ତ୍ତାରେ ଅବରୁଦ୍ଦିନ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଭାରତର ଅସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟତା ପ୍ରାର୍ଥୀତ୍ୱକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ସମସ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ରଙ୍କୁ କୃତଜ୍ଞତା ଜ୍ଞାପନ କରିଛନ୍ତି। ୨୦୨୧-୨୨ ବର୍ଷ ନିମନ୍ତେ ଭାରତର ସଦସ୍ୟତାକୁ ସମସ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର  ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି। ଯାହାକୁ ଏସିଆ-ପ୍ରଶାନ୍ତ କ୍ଷେତ୍ରରେ  ଭାରତର ବିଶାଳ କୁଟନୈତିକ ବିଜୟ ବୋଲି ଏବେ ମନେ କରାଯାଉଛି।   

ଅକବରୁଦ୍ଦିନଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍ ବାର୍ତ୍ତା ଅନୁସାରେ ମିଳିତ ଜାତି ସଂଘର ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ୫ ଅସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମନୋନୟନ ୨୦୨୦ ମସିହାରେ ହେବ। ନୂଆକରି ଅସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟ ହେବାକୁ ଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ୨୦୨୧ ମସିହାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଯାହା ୨ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଳବତ୍ତର ରହିବ।  ଏଥିପାଇଁ ଭାରତର ପ୍ରାର୍ଥୀତ୍ୱକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ଦେଶମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାକିସ୍ତାନ ସମେତ ଆଫଗାନିସ୍ତା,ବାଂଲାଦେଶ, ଭୁଟ୍ଟାନ, ଚୀନ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ, ଇରାନ ଓ ଜାପାନ ପ୍ରଭୃତି ଦେଶମାନେ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି।  

   Related Posts