Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ବୁଧବାର ମୁଖ୍ଯ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିବନର ହେବ ଟିଆଇ ପରେଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ମୁଖ୍ଯ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିବନକୁ ୨ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେବ ସିବିଆଇ
  • ||
  • ଆଠଗଡ : ଟାୟାର ଫାଟି ଓଲଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ଡ୍ରାଇଭର ଆହତ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର : ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ସ୍ତ୍ରୀର ଉଲଗ୍ନ ଫଟୋ : ସ୍ବାମୀକୁ ଗିରଫ କରି ଦଫା ଲଗାଇଛି ପୋଲିସ, ଅଭିଯୁକ୍ତ କହୁଛି- ମୁଁ ଅପଲୋଡ୍ କରିନି
  • ||
  • ନୂଆପଡା : ୫ ଡକାୟତ ଗିରଫ, ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ଟଙ୍କା ସହ ଅଳଙ୍କାର ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୧୦ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ୧୦ ଜିଲ୍ଲା ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୧୭ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୭୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୩୩୭୩୫୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭିସୁଟ୍‌ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ଥିଲା ଭୁଲ୍, ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ କିଟ୍ ଖରାପରୁ ୨୫ଜଣଙ୍କର ରିପୋର୍ଟ ଆସିଥିଲା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ଜବତ ହେଲା ୭ କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜାଲ ନୋଟ୍, ୩ ଅଟକ
  • ||

ଏସିଆ କପ୍ : ପାକିସ୍ତାନକୁ ୮ ଓ୍ୱିକେଟ୍ ରେ ପରାସ୍ତ କରି ଭାରତର ବିଶାଳ ବିଜୟ

20/09/2018 at 12:48 AM

ଏସିଆ କପ୍‌ରେ ଆଜି ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନକୁ ୮ ଓ୍ୱିକେଟରେ ପରାସ୍ତ କରି ନୂଆ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ପାକିସ୍ତାନ ଆଜିର ମ୍ୟାଚରେ ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା । ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ୪୩.୦୧ ଓଭରରେ ସମସ୍ତ ଓ୍ୱିକେଟ ହରାଇ କରିଥିଲା ମାତ୍ର ୧୬୨ ରନ୍ । ଅପର ପକ୍ଷରେ ଭାରତ ୨୯ ଓଭରରେ ମାତ୍ର ୨ ଟି ଓ୍ୱିକେଟ ହରାଇ ଏହି ଲକ୍ଷ ହାସଲ କରିବା ସହ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି ।

୫୦ ଓଭର ବିଶିଷ୍ଟ ଓ୍ୱିନିଙ୍ଗିସ ରେ ଆହୁରି ୧୨୬ଟି ବଲ ବାକିଥିବା ବେଳେ ଭାରତ ତା’ର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ ହାସଲ କରି ଏସିଆ କପ୍ ରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ରେକର୍ଡ କରିଛି । ଏଥିପୂର୍ବରୁ ୨୦୦୬ ମସିହାରେ ୧୦୫ଟି ବଲ ବାକିଥିବା ବେଳେ ଭାରତ ଏସିଆ କପ୍ ରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଲକ୍ଷ ହାସଲ କରି ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା ।

ଏସିଆ କପ୍‌ରେ ପଞ୍ଚମ ମ୍ୟାଚ୍ ବୁଧବାର ଦିନ ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ମୂଳରୁ ମ୍ୟାଚ୍ ଉପରେ ଭାରତ ପତିଆରା ଜାହିର କରିଥିଲା ।

ଭାରତର ଏହି ବିଶାଳ ବିଜୟର ଶ୍ରେୟ ଭାରତୀୟ ବୋଲିଂ ବିଭାଗକୁ ଯିବ । ମ୍ୟାଚ୍ ର ୫ ଓଭର ମଧ୍ୟରେ ପାକିସ୍ତାନର ଦୁଇ ଓପନରଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାର ପାଭିଲିୟନ ପଠାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ । ମ୍ୟାଚ୍‌ ରେ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ସ୍ପିନର୍ ମାନେ ରାଜ୍ କରିଥିଲେ । ସାମୟିକ ସ୍ପିନ ବୋଲିଂ କରୁଥିବା କେଦାର ଯାଦବ ଆଜି କମାଲ୍ ଦେଖାଇଥିଲେ । ୩ଟି ଓ୍ୱିକେଟ ନେଇ ସେ ପାକିସ୍ତାନ ଦଳର ଅଣ୍ଟା ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲେ ।

ଏକ ଛୋଟ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ ରେ ପିଛା କରିବାକୁ ରୋହିତ ଏବଂ ଧାବନ ଯୋଡ଼ି ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ । ପ୍ରଥମ ଓ୍ୱିକେଟ୍ରେ ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳୀଙ୍କ ୮୬ ରନ୍ର ଯୋଗଦାନ ଦଳ ପାଇଁ ବିଶାଳ ବିଜୟର ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା । ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା ୫୨ ବଲ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିବା ବେଳେ ଶେଖର ଧାବନ ୪୬ ରନ୍ କରିଥିଲେ । ଫଳରେ ଦଳ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ ହାସଲ କରିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସହଯୋଗ ହୋଇଥିଲା ।

ଏକଦିବସୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତର ଏହା ଏକମତମ ବିଜୟ । ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଅଦ୍ୟାବଧି ୧୩୦ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳାଯାଇଛି । ପାକିସ୍ତାନ ସର୍ବାଧିକ ୭୩ ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୪ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଅନୁମାନଶିତ ରହିଛି ।

ଏସିଆ କପ ରେ ସୁପର ଚାରି ରାଉଣ୍ଡ୍ରେ ଆସନ୍ତା ୨୩ ତାରିଖ ଦିନ ପୁଣି ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ମୁକାବିଲା ହେବ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ବାଗ୍ଲାଦେଶ ଏବଂ ଅଫଗାନିସ୍ତାନ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ସୁପର ଚାରି ରାଉଣ୍ଡ ରେ ପ୍ରବେଶ କରି ସାରିଛନ୍ତି । ସୁପର ଚାରି ରାଉଣ୍ଡ୍ ରେ ଦୁଇ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦଳ ୨୮ ତାରିଖରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବେ ।
ସ୍କୋର୍ ବୋର୍ଡ଼
ପାକିସ୍ତାନ (ବ୍ୟାଟିଂ) :
୧. ଇମାମ-ଉଲ୍-ହକ – ୦୨ (୭ ବଲ)
୨. ଏଫ୍. ଦାମନ – ୦ (୯ ବଲ)
୩. ବି. ଆଦମ – ୪୭ (୬୨ ବଲ)
୪. ଏସ. ମଲ୍ଲିକ – ୪୩ (୬୭ ବଲ)
୫. ଏସ . ଅହମଦ – ୬ (୧୨ ବଲ)
୬. ଏସ . ଅଲ୍ଲୀ – ୯ (୧୦ ବଲ)
୭. ଏସ . ଖାନ – ୮ (୧୨ ବଲ)
୮ ଏଫ୍ . ଅସରଫ – ୨୧ (୪୪ ବଲ)
୯. ଏମ୍ . ଅମୀର – ୧୮ (୨୬ ବଲ)
୧୦. ଏଚ. ଅଲ୍ଲୀ – ୦୧ (୦୩ ବଲ)
୧୧. ୟୁ . ଖାନ୍ – ୦ (୦୧ ବଲ)
ଅତିରିକ୍ତ – ୦୭
ମୋଟ – ୧୬୨ (ଅଲ୍ଆଉଟ୍)

ଭାରତ (ବ୍ୟାଟିଂ)
୧. ରୋହିତ ଶର୍ମା – ୫୨
୨. ଶେଖର ଧାଓ୍ୱନ – ୪୬
୩. ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ – ୩୧
୪. ଅମ୍ୱାତି ରାୟୁନୁ – ୩୧
ଅତିରିକ୍ତ – ୦୬
ମୋଟ – ୧୬୪

   Related Posts