ଏସିଆ କପ୍‌ରେ ଆଜି ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନକୁ ୮ ଓ୍ୱିକେଟରେ ପରାସ୍ତ କରି ନୂଆ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ପାକିସ୍ତାନ ଆଜିର ମ୍ୟାଚରେ ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା । ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ୪୩.୦୧ ଓଭରରେ ସମସ୍ତ ଓ୍ୱିକେଟ ହରାଇ କରିଥିଲା ମାତ୍ର ୧୬୨ ରନ୍ । ଅପର ପକ୍ଷରେ ଭାରତ ୨୯ ଓଭରରେ ମାତ୍ର ୨ ଟି ଓ୍ୱିକେଟ ହରାଇ ଏହି ଲକ୍ଷ ହାସଲ କରିବା ସହ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି ।

୫୦ ଓଭର ବିଶିଷ୍ଟ ଓ୍ୱିନିଙ୍ଗିସ ରେ ଆହୁରି ୧୨୬ଟି ବଲ ବାକିଥିବା ବେଳେ ଭାରତ ତା’ର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ ହାସଲ କରି ଏସିଆ କପ୍ ରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ରେକର୍ଡ କରିଛି । ଏଥିପୂର୍ବରୁ ୨୦୦୬ ମସିହାରେ ୧୦୫ଟି ବଲ ବାକିଥିବା ବେଳେ ଭାରତ ଏସିଆ କପ୍ ରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଲକ୍ଷ ହାସଲ କରି ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା ।

ଏସିଆ କପ୍‌ରେ ପଞ୍ଚମ ମ୍ୟାଚ୍ ବୁଧବାର ଦିନ ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ମୂଳରୁ ମ୍ୟାଚ୍ ଉପରେ ଭାରତ ପତିଆରା ଜାହିର କରିଥିଲା ।

ଭାରତର ଏହି ବିଶାଳ ବିଜୟର ଶ୍ରେୟ ଭାରତୀୟ ବୋଲିଂ ବିଭାଗକୁ ଯିବ । ମ୍ୟାଚ୍ ର ୫ ଓଭର ମଧ୍ୟରେ ପାକିସ୍ତାନର ଦୁଇ ଓପନରଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାର ପାଭିଲିୟନ ପଠାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ । ମ୍ୟାଚ୍‌ ରେ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ସ୍ପିନର୍ ମାନେ ରାଜ୍ କରିଥିଲେ । ସାମୟିକ ସ୍ପିନ ବୋଲିଂ କରୁଥିବା କେଦାର ଯାଦବ ଆଜି କମାଲ୍ ଦେଖାଇଥିଲେ । ୩ଟି ଓ୍ୱିକେଟ ନେଇ ସେ ପାକିସ୍ତାନ ଦଳର ଅଣ୍ଟା ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲେ ।

ଏକ ଛୋଟ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ ରେ ପିଛା କରିବାକୁ ରୋହିତ ଏବଂ ଧାବନ ଯୋଡ଼ି ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ । ପ୍ରଥମ ଓ୍ୱିକେଟ୍ରେ ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳୀଙ୍କ ୮୬ ରନ୍ର ଯୋଗଦାନ ଦଳ ପାଇଁ ବିଶାଳ ବିଜୟର ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା । ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା ୫୨ ବଲ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିବା ବେଳେ ଶେଖର ଧାବନ ୪୬ ରନ୍ କରିଥିଲେ । ଫଳରେ ଦଳ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ ହାସଲ କରିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସହଯୋଗ ହୋଇଥିଲା ।

ଏକଦିବସୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତର ଏହା ଏକମତମ ବିଜୟ । ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଅଦ୍ୟାବଧି ୧୩୦ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳାଯାଇଛି । ପାକିସ୍ତାନ ସର୍ବାଧିକ ୭୩ ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୪ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଅନୁମାନଶିତ ରହିଛି ।

ଏସିଆ କପ ରେ ସୁପର ଚାରି ରାଉଣ୍ଡ୍ରେ ଆସନ୍ତା ୨୩ ତାରିଖ ଦିନ ପୁଣି ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ମୁକାବିଲା ହେବ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ବାଗ୍ଲାଦେଶ ଏବଂ ଅଫଗାନିସ୍ତାନ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ସୁପର ଚାରି ରାଉଣ୍ଡ ରେ ପ୍ରବେଶ କରି ସାରିଛନ୍ତି । ସୁପର ଚାରି ରାଉଣ୍ଡ୍ ରେ ଦୁଇ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦଳ ୨୮ ତାରିଖରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବେ ।
ସ୍କୋର୍ ବୋର୍ଡ଼
ପାକିସ୍ତାନ (ବ୍ୟାଟିଂ) :
୧. ଇମାମ-ଉଲ୍-ହକ – ୦୨ (୭ ବଲ)
୨. ଏଫ୍. ଦାମନ – ୦ (୯ ବଲ)
୩. ବି. ଆଦମ – ୪୭ (୬୨ ବଲ)
୪. ଏସ. ମଲ୍ଲିକ – ୪୩ (୬୭ ବଲ)
୫. ଏସ . ଅହମଦ – ୬ (୧୨ ବଲ)
୬. ଏସ . ଅଲ୍ଲୀ – ୯ (୧୦ ବଲ)
୭. ଏସ . ଖାନ – ୮ (୧୨ ବଲ)
୮ ଏଫ୍ . ଅସରଫ – ୨୧ (୪୪ ବଲ)
୯. ଏମ୍ . ଅମୀର – ୧୮ (୨୬ ବଲ)
୧୦. ଏଚ. ଅଲ୍ଲୀ – ୦୧ (୦୩ ବଲ)
୧୧. ୟୁ . ଖାନ୍ – ୦ (୦୧ ବଲ)
ଅତିରିକ୍ତ – ୦୭
ମୋଟ – ୧୬୨ (ଅଲ୍ଆଉଟ୍)

ଭାରତ (ବ୍ୟାଟିଂ)
୧. ରୋହିତ ଶର୍ମା – ୫୨
୨. ଶେଖର ଧାଓ୍ୱନ – ୪୬
୩. ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ – ୩୧
୪. ଅମ୍ୱାତି ରାୟୁନୁ – ୩୧
ଅତିରିକ୍ତ – ୦୬
ମୋଟ – ୧୬୪