Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହାଇଦର ମାମଲାରେ ପୋଲିସକୁ ସହାୟତା କରିବି: ୟାକୁବ୍‌
  • ||
  • ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବି ବୋଲି କହିଲେ ହାଇଦର ସହଯୋଗୀ ୟାକୁବ
  • ||
  • ହାଇଦର ଫେରାର ନେଇ ନୂଆ ଖୁଲାସା: ବୁର୍ଲା ମେଡିକାଲରୁ ରେଫର ହୋଇନି, ଆଉଟ୍‌ଡୋର କି ଇନଡୋର୍‌ରେ ନାହିଁ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟରର ନାଁ
  • ||
  • କରୋନା ସ୍ଥିତି ନସୁଧୁରିବା ଯାଏ ରେମଡେସିଭିର ରପ୍ତାନୀ ବନ୍ଦ
  • ||
  • ରାସନ୍ ଧରି ଫେରୁଥିଲେ, ଓଲଟି ଗଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର ଡାଲା, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ପୋଲିସର ଅପରେସନ୍ ହାଇଦର : ଚଢାଉ ଜୋରଦାର, ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଲାଗିଲା ପୋଷ୍ଟର
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାରଠୁ ଲଗାତାର ୬ ଦିନ ବନ୍ଦ ରହିବ ବ୍ୟାଙ୍କ: ସୋମବାର ସାରି ଦିଅନ୍ତୁ ବ୍ୟାଙ୍କ କାମ
  • ||
  • SCBରୁ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟାର ହାଇଦର୍‌ ଫେରାର ଘଟଣା, ୬ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ସସ୍‌ପେଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ବସକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍, ଜୀବନ ହାରିଲେ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ, ଝିଅ ଗୁରୁତର
  • ||

ଅଯୋଧ୍ୟା ପରି କାଶୀର ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ମନ୍ଦିରର ଖୋଦେଇ କରିବ ASI, ଆଦେଶ ଦେଲେ କୋର୍ଟ

8/04/2021 at 5:33 PM

ବାରଣାସୀ ୦୮।୦୪: କାଶୀ ବିଶ୍ଵନାଥ ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ମାମଲାରେ ଗୁରୁବାର ବାରଣାସୀର ସିଭିଲ୍ ଜଜ ସିନିୟର ଡିଭିଜନ ଫାଣ୍ଟ ଟ୍ରାକର କୋର୍ଟ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଶୁଣାଇଛନ୍ତି। କୋର୍ଟ ବିବାଦୀୟ ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ପରିସରରେ ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ଵ ସର୍ବେକ୍ଷେଣ କରିବାକୁ ଆଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। କୋର୍ଟଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ଅଯୋଧ୍ୟା ପରି ଏବେ ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ମସଜିଦ୍‌ର ଖୋଦେଇ କରି ଏଏସଆଇ ସେଠାରେ ମନ୍ଦିର ଥିଲା ନା ମସଜିଦ୍ ଥିଲା ସେହି ଦାବିର ପ୍ରାମାଣିକତା ଉପରେ ଯାଞ୍ଚ କରିବେ।

ପ୍ରାଚୀନ ମୂର୍ତ୍ତି ବିଶେଶ୍ଵର ପକ୍ଷର ଓକିଲ ବିଜୟ ଶଙ୍କର ରସ୍ତୋଗୀ କହିଛନ୍ତି, କୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବଂ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ସରକାରକୁ ପତ୍ର ଜରିଆରେ ଏହି ମାମଲାରେ ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ଵ ବିଭାଗର ପାଞ୍ଚ ଜଣିଆ ଟିମ୍ ଗଠନ କରି ପୁରା ପରିସରେ ପତ୍ନତତ୍ତ୍ଵ ସର୍ବେକ୍ଷେଣ କରିବାକୁ ଆଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

କାଶୀ ବିଶ୍ଵନାଥ ମନ୍ଦିର ପକ୍ଷର ଓକିଲ ବିଜୟ ଶଙ୍କର ରସ୍ତୋଗୀ କୋର୍ଟର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସ୍ଵାଗତ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ଵ ସର୍ବେକ୍ଷେଣ ପରେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ ଯେ, ବିବାଦୀୟ ସ୍ଥଳରେ କୌଣସି ମସଜିଦ୍ ନଥିଲା ବରଂ ଆଦି ବିଶେଶ୍ଵର ମହାଦେବଙ୍କ ମନ୍ଦିର ରହିଥିଲା।

ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ପରିସରରେ ପ୍ରତ୍ନତତ୍ଵ ସର୍ବେକ୍ଷେଣର ଆବେଦନ ଉପରେ ସିଭିଲ୍ ଜଜ ସିନିୟର ଡିଭିଜନ ଫାଷ୍ଟ ଟ୍ରାକ କୋର୍ଟରେ ଏପ୍ରିଲ ୨ରେ ଶୁଣାଣି ପୂରା  ହୋଇଥିଲା। କୋର୍ଟ ଏହି ମାମଲାରେ ସମସ୍ତ ପକ୍ଷଙ୍କ ଦଲିଲ୍ ଶୁଣିବା ପରେ ରାୟ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିଥିଲେ। କୋର୍ଟରେ କାଶୀ ବିଶ୍ଵନାଥ ମନ୍ଦିର ପକ୍ଷର ଓକିଲ ବିଜୟ ଶଙ୍କର ରସ୍ତୋଗୀ,  ସୁନିଲ ରସ୍ତୋଗୀ ଓ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପାଣ୍ଡେ ନିଜ ପକ୍ଷ ରଖି କହିଥିଲେ ଯେ, ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ଵ ପ୍ରମାଣ ଯୋଗାଡ ପାଇଁ ଏହା କରିବା ନ୍ୟାୟୋଚିତ ହେବ।

   Related Posts