Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • JEE ମେନ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶିତ
  • ||
  • ଦେଶର ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ଜାତୀୟ ଭୂତାଣୁ ବିଜ୍ଞାନ ସଂସ୍ଥାନ, ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ବଦଳିଲେ ପୋଲିସ କମିଶନର, ସୁଧାଂଶୁଙ୍କ ଜାଗା ନେଲେ ସୌମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଜମିଜମା ବିବାଦରୁ ବିଧବା ମହିଳାଙ୍କୁ ବୀଭତ୍ସ ହତ୍ୟା
  • ||
  • କଟକ : SCBରେ ମହିଳା ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଖସିପଡିଲା ଫ୍ୟାନ୍, ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସରେ ବିଜେଡିର ମହିଳା ସମାବେଶ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ମା’ମାନେ ଆଜନ୍ମ ନେତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗଠନ ହେଲା ୯ଜଣିଆ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ, ଆୟତ୍ତ କରିବେ ନିଆଁ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରକ୍ତ ପାଇଁ ଗଲା ଜୀବନ ! ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ମେଡିକାଲରେ ଉତ୍ତେଜନା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଜଙ୍ଗଲକୁ ଗଲେ ଠିକଣା ରଖିବ ବନ ବିଭାଗ, ନିଆଁ ଲଗାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ୫ହଜାର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ବାଲି ଗଦାରୁ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||

ପିଏମ୍ ମୋଦିଙ୍କୁ ଦୁର୍ବଳ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ଓୱେସୀ- ‘ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଚୀନ ନାଁ ନେବାକୁ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି’

20/01/2021 at 12:02 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୦/୦୧ : ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ଚୀନର ଶହେ ଘର ବିଶିଷ୍ଟ ଗାଁ ଖବର ପରେ ବିରୋଧୀ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରିଛନ୍ତି। ବିରୋଧୀ ନେତା ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ବିରୋଧୀ ତାଲିକାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅସଦ୍ଦୁଦିନ ଓୱେସୀଙ୍କ ନାଁ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହୋଇଯାଇଛି। ଓୱେସୀ ମୋଦିଙ୍କୁ ଦୁର୍ବଳ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଚୀନ ନାଁ ନେବାକୁ ଡରୁଛନ୍ତି।

ଓୱେସୀ କହିଛନ୍ତି, “ସାଟେଲାଇଟ ଇମେଜରୁ ଜଣାପଡୁଛି ଚୀନ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ସ୍ଥାୟୀ ଘର ନିର୍ମାଣ କରିଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦୁର୍ବଳ ଜଣାପଡୁଛନ୍ତି। ସେ ଚୀନର ନାଁ କାହିଁକି ନେଉନାହାନ୍ତି ? ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଚୀନ ନାଁ ନେବାକୁ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି। ମୋଦି ଦୁର୍ବଳ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କାରଣ ତାଙ୍କ ଦଳର ସାଂସଦ କହୁଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ ଅରୁଣାଚଳରେ ଜମି କବଜା କରିଛି।”

କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ସିମବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ ଗାଁ ବସେଇଥିବା ଖବରକୁ ନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲେ। ସେ ଏକ ଖବର ସେୟାର କରି ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଥିଲେ। ଟ୍ୱିଟରେ ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି, “ତାଙ୍କ ପ୍ରତିଶୃତି ମନେପକାନ୍ତୁ-ମୁଁ ଦେଶକୁ ନୂଆଇଁବାକୁ ଦେବିନି” ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରବକ୍ତା ରଣଦୀପ ସୁରଜେଵାଲା ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି, “ମୋଦି ଜି, ସେ ୫୬ ଇଞ୍ଚର ଛାତି କାଇଁ ? କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ପି.ଚିଦମ୍ବରମ ମଧ୍ୟ ଷୋମବାର ଦିନ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଜବାବ ମାଗିଥିଲେ ।

ବର୍ଷେ ଭିତରେ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ଏଲଏସିର ସାଢେ ୪ କିଲୋମିଟର ଭିତରେ ଶହେ ଘର ବିଶିଷ୍ଟ ଏକ ଗାଁ ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି। ଏକ ଇଂରାଜୀ ଚାନେଲ ସାଟେଲାଇଟ୍ ଫଟୋ ପ୍ରକାଶିତ କରିଛି। ଏଥିରେ ଗୋଟିଏ ଫଟୋ ୨୦୧୯ ଅଗଷ୍ଟ ମାସର ଓ ଅନ୍ୟଟି ୨୦୨୦ ନଭେମ୍ବର ମାସର। ପ୍ରଥମ ଫଟୋରେ ଗୋଟିଏ ଜାଗା ସମ୍ପୂର୍ଣ ଖାଲିଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ନଜର ଆସୁଛି। କିନ୍ତୁ ୨୦୨୦ ନଭେମ୍ବର ଫଟୋରେ ସେହି ଜାଗାରେ କିଛି ଢାଞ୍ଚା ତିଆରି ହୋଇଥିବା ନଜର ଆସିଛି ଯାହାକୁ ଚୀନ ନିର୍ମାଣ କରିଥିବା ଗାଁ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ଦାବି ଅନୁଯାୟୀ, ଚୀନ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଉପର ସୁବାନସିରି ଜିଲ୍ଲାରେ ଏହି ଗାଁ ନିର୍ମାଣ କରିଛି। ଏଲଏସି ନିକଟସ୍ଥ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ଭାରତ-ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ବିବାଦର କାରଣ ହୋଇରହିଛି।

   Related Posts