Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ ଦିଗପହଣ୍ଡିରେ ଅପରାଧୀର ଛୁରା ମାଡରେ ଅପରାଧୀ ମୃତ
  • ||
  • ବାଙ୍କୀରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ବୋମାମାଡରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର ନୟାକୋଟରେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣିଲା ସ୍ବାମୀ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ହତ୍ୟା ପରେ ଦୁଇ ସନ୍ତାନ ସହ ନିଜ ଦେହରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଢାଳି ନିଆଁ ଲଗାଇଦେଲେ ଯୁବକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୬୯୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ପୁଣି ବର୍ଷାର ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଆମେରିକୀୟ ନୌସେନା ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ଦୁଇ ପାଇଲଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁଆସୁଣୀ ଛକରେ ସିରିଜ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||

ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀରେ ବାୟୁପ୍ରଦୂଷଣ ଉତ୍କଟ, କେଜରୀୱାଲ ସରକାରଙ୍କ ଘୋଷଣା, ଶୁକ୍ରବାର ଦିଲ୍ଲୀରେ ବଣ୍ଟାଯିବ ୫୦ ଲକ୍ଷ ମାସ୍କ

31/10/2019 at 8:15 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀରେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଏବେ ବିପଦଜନକ ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଛି। ଦିଲ୍ଲୀର ବାୟୁ ଗୁଣ ସୂଚକାଙ୍କ (କ୍ୟୁଆଇ)ଗତ ବୁଧବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଦ୍ରୁତ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ହୋଇଥିଲା। ଯାହା ଆଉ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଆସିପାରୁନି। ଦୀପାବଳି ପରେ ବାୟୁର ବେଗ ହ୍ରାସ ଯୋଗୁ ସହରରେ ଏପରି ଅବସ୍ଥା ଉପୁଜିଥିବା ବେଳେ ଦିଲ୍ଲୀର ଆପ ସରକାର ସହରବାସୀଙ୍କୁ ମାସ୍କ ବାଣ୍ଟିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜରୀୱାଲ ଏ ନେଇ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ ଆୟୋଜନ କରିଥିବା ବେଳେ ରାଜଧାନୀରେ ଲୋକଙ୍କୁ ୫୦ ଲକ୍ଷ ମାସ୍କ ବାଣ୍ଟନ କରିବେ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାରଠାରୁ ରାଜଧାନୀରେ ମାସ୍କ ବଣ୍ଟନ କରାଯିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସପ୍ତାହକ ମଧ୍ୟରେ ଘରେଘରେ ମାସ୍କ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିବା ବେଳେ କ୍ୱାଲିଟି ମଧ୍ୟ  N-95 ଭଳି ହେବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଯାହାକୁ ସହରର ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଓ ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବଣ୍ଟନ କରାଯିବ ବୋଲି କେଜରିୱାଲ କହିଛନ୍ତି।

ଦିଲ୍ଲୀର ବାୟୁ ପର୍ଦୂଷଣ ଲାଗି କେଜରୀୱାଲ ପଡୋଶୀ ପଞ୍ଜାବ, ହରିୟାଣା ଓ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ସରକାରଙ୍କୁ ଦାୟି କରିଛନ୍ତି। ଫସଲ ଅମଳ ପରେ ଚାଷୀ ପାଳରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଉଥିବାରୁ ଦିଲ୍ଲୀର ବାୟୁମାନ ଏପରି ହ୍ରାସ ହୋଇଛି। ଏଣୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରମାନେ ଚାହିଁଲେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ରୋକାଯାଇପାରିବ। ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ଯଦି ସମୟରେ ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ମିଳିଯିବ ତେବେ ସେମାନେ ସୁଖିଲା ପାଳ ଜାଳିବେନି। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଦିଲ୍ଲୀର ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରିବ। ଲୋକଙ୍କୁ ବାଣ୍ଟିବା ଲାଗି ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ୫୦ଲକ୍ଷ ମାସ୍କ କିଣିଛନ୍ତି। ସ୍କୁଲରେ ପ୍ରତି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ପ୍ୟାକେଟ୍ ମାସ୍କ ଦେବେ, ଯାହାକୁ ସେମାନେ ଘରକୁ ନେବା ସହ ପରିବାରର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦେବେ।

   Related Posts