Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମଙ୍ଗଳବାର କଥା ହେବେ ପୁଟିନ୍ ଓ ବାଇଡେନ୍, ୟୁକ୍ରେନ ହେବ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ମାଆର ସାହସ ଆଗରେ ହାରିଲା ବାଘ, ନିଜ ପୁଅକୁ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରୁ ଛଡାଇ ଆଣିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୭୯୬ ମୃତ
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୮୯ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୨୪୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବ ଋଷ ! ପୁଟିନଙ୍କ ଦେଢ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସୈନ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ-ଫେବୃଆରୀ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହର, ଓମିକ୍ରନ୍ ସାଜିବ ବାହକ : ଦାବି କଲେ ବିଶେଷଜ୍ଞ
  • ||
  • ଚାଲିଥିଲା ଧାନ ଚୋରା ଚାଲାଣ, ୨୨୦ ବସ୍ତା ଜବତ କଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଜଓ୍ୱାଦ ଦୁର୍ବଳ, ଟଳିଲା ବଡ ବିପଦ : ପୁରୀଠୁ ୨୭୦ କିମି ଦୂରରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁରରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷା, ଧାନ ଫସଲ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ
  • ||

ଶହିଦ ସପ୍ତାହ ଲାଗି ନକ୍ସଲ ସକ୍ରିୟ, ସତର୍କ ରହିବାକୁ ଛତିଶଗଡ଼, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଓ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ପୋଲିସକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

25/07/2021 at 4:22 PM

ନାଗପୁର୨୫।୭: ନକ୍ସଲମାନେ ଜୁଲାଇ ୨୮ରୁ ଅଗଷ୍ଟ ୩ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶହିଦ ସପ୍ତାହ ପାଳନ କରିବେ। ଏଥିଲାଗି ନକ୍ସଲ ସଙ୍ଗଠନମାନେ ଘୋଷଣା କରିଥିବା ବେଳେ ଉପଦ୍ରୁତ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କର ପୋଲିସକୁ ଏଥିଲାଗି ସତର୍କ କରାଯାଇଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଛତିଶଗଡ଼, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଓ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଆଦି ରାଜ୍ୟ  ପୋଲିସକୁ ଆଲର୍ଟ ମୋଡକୁ ଆଣିଛନ୍ତି ସରକାର। ସେପଟେ ନକ୍ସଲମାନେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପୋଲିସ ସହ ସଂଘର୍ଷରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ସେମାନଙ୍କ ସାଥୀଙ୍କ ଲାଗି ଚେତନା ନାଟ୍ୟ ମଞ୍ଚ ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରୁଥିବାର ଦେଖାଯାଉଛି।

ନକ୍ସଲମାନେ ଶହିଦ ସପ୍ତାହ ପାଳନ ଲାଗି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟାନର ପୋଷ୍ଟର ସବୁ ଲଗାଉଥିବାର ଦେଖା ଯାଉଛି। ଏଥିରେ ୨୦୨୧ରେ ନକ୍ସଲମାନେ ଦଣ୍ଡକାରଣ୍ୟରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିବାର ସୂଚିତ କରୁଛନ୍ତି।  ନକ୍ସଲମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଗଡଚିରୋଲୀ ଡିଭିଜନାଲ କମିଟି ସଦସ୍ୟ ଋଷୀ ହେଚାମୀ ଓରଫ ଭାସ୍କର ଓରଫ ପବନର ମୃତ୍ୟୁ ସାଙ୍ଗକୁ ଟିପ୍ପାଗଡ଼ ଏରିଆ କମିଟି ସଦସ୍ୟ ରାଜୁ ନୈତାମ ଓରଫ ସୁଖଦେବ, କମଲା ଆତ୍ରାମ ଓରଫ ସୁଜାତା, ୟୋଗିତା ପଦା ଓରଫ ଅସ୍ମିତା, ମୁୟାଲ ଉଣ୍ଡାମୀ ଓରଫ ଅମର, ଉତ୍ତରବସ୍ତର ଡିଭିଜନ କମାଣ୍ଡର ଇନ ଚିଫ୍ ତଥା ଉତ୍ତର ସବଜୋନାଲ ବ୍ୟୁରୋ ସଦସ୍ୟ ମଣିରାମ ଭେଡଦା ଓରଫ ସୋମଜୀଙ୍କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମୃତ୍ୟୁ, ପୂର୍ବ ବସ୍ତର ଡିଭିଜିନାଲ କମିଟି ସଦସ୍ୟ ହୀରାସିଂ କୁମୋଟି ଓରଫ ନନ୍ଦୁ ଓରଫ ବର୍ଗେସ୍ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ବସ୍ତର ଡିଭିଜନର ସେକ୍ସନ କମାଣ୍ଡର ସୁଦ୍ଦୁର ମୃତ୍ୟୁକୁ ୨୦୨୧ରେ ସଙ୍ଗଠନର ବଡ଼ କ୍ଷତି ବୋଲି ଦର୍ଶାଉଛନ୍ତି।   

ତେବେ ନକ୍ସଲମାନେ ଘନ ଜଙ୍ଗଲ ଘେରା ଅଞ୍ଚଳ ଯେଉଁଠାକୁ ପୋଲିସର ଗତାଗତ ନାହିଁ ହୁଏତ ସେଠାରେ ଶହିଦ ସପ୍ତାହ ପାଳନ କରିପାରନ୍ତି। ଏଣୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରମାନେ ଏଭଳି ଅଞ୍ଚଳ ଆଖପାଖରେ ଥିବା ଥାନା ଓ ପୋଲିସ ଫାଣ୍ଡିକୁ ଏଥିଲାଗି ସତର୍କ କରାଇଛନ୍ତି। ସେପଟେ ଉତ୍ତର ଗଡ଼ଚିରୋଲୀରେ ନକ୍ସଲଙ୍କ ସଙ୍ଗଠନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂଷୁଡି ସାରିଲାଣି ବୋଲି ପୋଲିସ ଅଧିକ୍ଷକ ଅଙ୍କିତ ଗୋୟଲ କହିଛନ୍ତି । ଏଠାକାର ଲିଡରମାନେ ସଙ୍ଗଠନ ଛାଡିସାରିଥିବା ବେଳେ ସଙ୍ଗଠନକୁ ଏବେ କ୍ୟାଡର ମିଳୁନଥିବା କହିଛନ୍ତି।

ପୂର୍ବ ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଗଡଚିରୋଲୀରେ ନକ୍ସଲ ସଙ୍ଗଠନ ଏବେବି ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି। ତେବେ ଯେଉଁମାନେ ହିଂସାର ରାସ୍ତା ଛାଡି ସାର୍ବଜନିକ ଜୀବନ ବିତାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ଲାଗି ଏବେବି ସୁଯୋଗ ଅଛି ବୋଲି ଗୋୟଲ କହିଛନ୍ତି। ଏପରି ଲୋକଙ୍କୁ ସରକାର ପୁନର୍ବାସ ସୁଯୋଗ ମଧ୍ୟ ଦେଉଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଆତ୍ମ ସମର୍ପଣ କଲେ ସୁଯୋଗର ଫାଇଦା ନେଇପାରିବେ ବୋଲି ଗୋୟଲ କହିଛନ୍ତି।  

   Related Posts