Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା ନେତାଙ୍କୁ ମାଡ଼ ଘଟଣାରେ ପ୍ରତିବାଦ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୁଶ ପୁତ୍ତଳିକା ଦାହ କଲା ବିଜେପି
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାରରେ ଧବଳେଶ୍ଵର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା : ବଦଳିଲେ ତମାଣ୍ଡୋ ଥାନା IIC, ଚନ୍ଦକା ଥାନାର ସବ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ତୁଲାଇବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା, କନେଷ୍ଟବଳ ପ୍ରସନ୍ନ ବେହେରା ନିଲମ୍ବିତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଦେବୀ ନଦୀରେ ବୁଡି ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଅନ୍ୟ ୩ଜଣ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣିମ ବିଜୟ ବର୍ଷ ପାଳିତ, ପୋଲିସ ରିଜର୍ଭ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମଶାଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ, ଅଢେଇ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଏନ୍‌ସିବି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଚାପିଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଗଛରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବାଣ୍ଟିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ ଓ ଶିଳାନ୍ୟାସ
  • ||

ସବୁ ବାଧାବିଘ୍ନ ପାର୍ କରିବ ଭାରତୀୟ ସେନା, ସେନାକୁ ମିଳିବ ୧୨ ସ୍ୱଦେଶୀ ବ୍ରିଜ୍ ସିଷ୍ଟମ

2/07/2021 at 1:39 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨/୭ : ପାକିସ୍ତାନ ସହ ପଶ୍ଚିମ ସୀମାରେ ଅପରେସନ୍ ପାଇଁ ସେନାକୁ ମିଳିଛି ବଡ ଆଶ୍ୱସ୍ତି । ଆଜି ଭାରତୀୟ ସେନାକୁ ମିଳିବ ସ୍ୱଦେଶୀ ବିକଶିତ ୧୨ଟି ସର୍ଟ ସ୍ପାନ୍ ବ୍ରିଜ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ବ୍ରି । ଏହି କ୍ଷୁଦ୍ର ସ୍ପାନ୍ ବ୍ରିଜ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ଛୋଟ ନଦୀ ଏବଂ କେନାଲ ପରି ଭୌଗୋଳିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ୧୦-୧୦ ମିଟରର ଏହି ୧୨ଟି ବ୍ରିଜ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ଯଥା ଛୋଟ ବ୍ରିଜ୍ ପାକିସ୍ତାନ ସହିତ ପଶ୍ଚିମ ସୀମାରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ ।

ସେନା ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାଣ୍ଟରେ ଥିବା କର୍ପସ ଅଫ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ସଙ୍କୁ ଆର୍ମି ଚିଫ୍ ଜେନେରାଲ ମନୋଜ ମୁକୁନ୍ଦ ନରଓ୍ୱାଣେ ପ୍ରଦାନ କରିବେ । ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୪୯୨ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଅଟେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସିଷ୍ଟମକୁ DRDO ସହିତ ଭାରତୀୟ ସେନା ଇଞ୍ଜିନିୟରମାନେ ଡିଜାଇନ୍ କରିଛନ୍ତି । ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଲାରସେନ୍ ଆଣ୍ଡ ଟୁବ୍ରୋ ଲିମିଟେଡ୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ।

ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଶିଳ୍ପ ଉପରେ କରୋନା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ସେନାକୁ ବ୍ରିଜ୍ ସିଷ୍ଟମ ଯୋଗାଣ ଠିକ୍ ସମୟରେ କରାଯାଉଛି । ସାମିଲ କରାଯାଉଥିବା ସେତୁଗୁଡିକ ଯାନ୍ତ୍ରିକ ଭାବରେ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି । ଯାହାକି ବିଭିନ୍ନ ଜଳ ବାଧା ଉପରେ ୭୦ଟନ୍ ଟାଙ୍କି ବହନ କରିବା ସକ୍ଷମ ଅଟୋ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସିଷ୍ଟମର ଅନନ୍ୟ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ହେଉଛି ବିଦ୍ୟମାନ ବ୍ରିଜ୍ ସିଷ୍ଟମ ସହିତ ଏହାର ସୁସଙ୍ଗତତା ଯାହା ପଶ୍ଚିମ ସୀମାରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଜଳ ବୋତଲକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ନମନୀୟତା ବଢାଇଥାଏ ।

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା କର୍ପସ ଅଫ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ସର ବିଦ୍ୟମାନ ବ୍ରିଜ୍ କ୍ଷମତାକୁ ବହୁଗୁଣିତ କରିଥାଏ । ଆମର ଭବିଷ୍ୟତ ଶତ୍ରୁ ସହିତ ଭବିଷ୍ୟତରେ କୌଣସି ବିବାଦରେ ଯାନ୍ତ୍ରିକ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାରେ ଏହା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଖେଳ ଗେମଚେଞ୍ଜର ହେବ । କାରଣ ଏହି ଜଳ ବାଧାଗୁଡିକ ସହଜରେ ଦୂର ହୋଇପାରିବ । ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କର ଯେ କୌଣସି ଗତିବିଧିକୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଉତ୍ତର ଦିଆଯାଇପାରେ ।

   Related Posts