Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମିବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୪୨ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଫ୍ରାନ୍ସରେ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ EDଙ୍କ ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ଜବତ ହେଲା ୧.୬ ମିଲିୟନ ୟୁରୋ ସମ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଲା କୃଷକ ସଂଗଠନ
  • ||
  • ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦ରେ କଙ୍ଗାରୁ ଚିତ୍, ଚମକିଲେ ଭାରତୀୟ ବୋଲର, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୧୧ ରନରେ ହରାଇଲା ବିରାଟ ବାହିନୀ
  • ||
  • ୪ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ୬୦ କେଜି ଚନ୍ଦନ କାଠ ଜବତ: ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର: ବିଶାଖା ଏଗ୍ରୋ ସୋରୁମ୍ ଆଗରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆମରଣ ଅନଶନ
  • ||
  • ଅପରାହ୍ନରେ ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁବ ‘ବୁରେଭି’ : କେରଳ-ତାମିଲନାଡୁର କିଛି ଜିଲ୍ଲାରେ ଛୁଟି ଘୋଷଣା, ବିମାନବନ୍ଦର ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଜଗତପୁର : ଧାନ କଟାଳୀଙ୍କୁ ଶୁଣ୍ଢରେ କଚାଡି ମାରିଲା ହାତୀ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଓ ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ମୃଦୁ ଭୂକମ୍ପ ଝଟ୍‌କା ଅନୁଭୂତ
  • ||
  • ଆଜି ପ୍ରଥମ ଟି୨୦ : ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ କଡା ଟକ୍କର ଦେବ ଭାରତ, ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣରଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିର ଫାଇଦା ନେବ ବିରାଟ ବାହିନୀ
  • ||

ସେନା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ନେଇ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ, ନୂଆ ଦକ୍ଷତା ସୃଷ୍ଟି ଯୁକ୍ତିରେ ସାମରିକ ଅଫିସରଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଟ୍ରେନିଂ ଦେବାକୁ ଥିଲା ପ୍ରସ୍ତାବ

30/04/2020 at 10:12 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୩୦|୦୪:  ବଦଳୁଥିବା ସାମାଜିକ ବାତାବରଣର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ  ସେନାଧିକାରୀଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଦକ୍ଷତା ତାଲିମ ଦେବା ନେଇ ସେନାର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରାଯାଇଛି । ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ସେନାଧିକାରୀଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଚାପ ରହିଥିବା ବେଳେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଅଧିକ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ବୋଲି ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ।

ଜଣେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପତ୍ନୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ଠିକ ନୁହେଁ । ପତ୍ନୀଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ଦେଖି ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ପଦୋନ୍ନତି ଅସମ୍ଭବ କଥା । କନିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେବା ପାଇଁ ସେପରି କିଛି ନୀତି ନିର୍ଧାରଣ କରିବା ଠିକ ନୁହେଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଆଉ ଜଣେ ମହିଳା କହିଛନ୍ତି ଯେ, କୌଣସି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପଦୋନ୍ନତି ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ । ପତ୍ନୀଙ୍କ ଦକ୍ଷତାକୁ ମାନଦଣ୍ଡ କରିବା ଅନୁଚିତ । ଏହା ଯୋଗ୍ୟତାର ବଳୀଦାନ ଦେବା ସହ ଚାଟୁକାରିତା ବୃଦ୍ଧି କରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଆଇନଜୀବୀ ମେଜର ଗୁନୀତ ଚୌଧରୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ହାସ୍ୟାସ୍ପଦ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏବେ ଅଧିକାଂଶ ଯୁବ ଅଫିସରଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ଯୁକ୍ତ , ଗ୍ରାଜୁଏସନ, ମାଷ୍ଟର ରହିଛି । ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ଏପରି କଲେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହ ସେମାନଙ୍କ ମତଭେଦ ହେବ । ଏପରି ହେଲେ ଯୁବ ଅଧିକାରୀମାନେ ପଦୋନ୍ନତି ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ ।

କଣ ଥିଲା ପ୍ରସ୍ତାବ

ସେନା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ, ସମାଜରେ ପତିପତ୍ନୀଙ୍କ ତିନୋଟି ପୀଢି ରହିଥାନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କୁ ଏକ୍ସ ୧୯୬୦-୮୦, ଓ୍ୱାଇ ୧୯୮୧ରୁ ୧୯୯୬ ଓ ଜେଡ୍ ୧୯୯୭ରୁ ୨୦୧୨ ମଧ୍ୟରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯିବା ଉଚିତ । ସେନାରେ ସାନିଲ ହେବା ପରେ ବ୍ରିଗେଡିୟର ଓ ଏହାଠୁ ଅଧିକ ରାଙ୍କର ପତିପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଏକ୍ସ, ବାଟାଲିୟନ କମାଣ୍ଡରଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଓ୍ୱାଇ ଓ ଜେନେରାଲଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଜେଡ୍ ଶ୍ରେଣୀରେ ରଖାଯିବ । ଏହାସହ ପତ୍ନୀ ପତିଙ୍କ ରାଙ୍କର ହେଲେ ସେ କଳହ, ପରିବାର ମାମଲାର କାଇନସେଲିଂ ବ୍ୟତୀତ କୌଶଳ କେନ୍ଦ୍ର, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର, ଛାତ୍ରାବାସ ସହ ଜଡିତ ସଂସ୍ଥାନର ଦାୟିତ୍ୱ ନେବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ ବୋଲି ପ୍ରସ୍ତାବରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ।

   Related Posts