Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଲେ ୨ କାର୍, ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ସମେତ ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ଫାଇନାଲ ପୂର୍ବରୁ ଜାଡେଜାଙ୍କ ଦମଦାର୍ ବ୍ୟାଟିଂ : ବଢିଲା ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର ଚିନ୍ତା, ବିସିସିଆଇ ପୋଷ୍ଟ୍ କଲା ଭିଡିଓ
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୩୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନା ନେଲା ୪୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୩୩୪୬ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ମୋହନା ବାପା-ପୁଅ ହତ୍ୟା ଘଟଣା : ୧୨ ଅଟକ, ଗୁଣି ଗାରେଡି ସନ୍ଦେହରୁ ଡବଲ୍ ମର୍ଡର୍ !
  • ||
  • ଇସ୍ରାଏଲ୍‌ରେ ସରିଲା ନେତ୍‌ନ୍ୟାହୁଙ୍କ ଶାସନ, ନଫତାଲୀ ବେନେଟ୍ ହେଲେ ନୂଆ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ସାରା ରାଜ୍ୟକୁ ଛୁଇଁଲା ମୌସୁମୀ : ୧୬ ଯାଏଁ ପାଗ ମେଘୁଆ, ହେବ ବିକ୍ଷିପ୍ତ ବର୍ଷା
  • ||

ସୈନିକଙ୍କ ଝିଅ ୨୨ବର୍ଷ ବୟସରେ ହେଲେ ଆଇଏଏସ୍ , ଜାଣନ୍ତୁ ତାଙ୍କ କାମ କରିବାର ନିଆରା ଶୈଳୀ

10/01/2019 at 3:05 PM

ଆଜିକାଲି ସୋଶିଆଲ ମିଡିଆରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଫଟୋ ଖୁବ୍ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଏହି ମହିଳାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ଲୋକମାନେ ଉତ୍ସୁକ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ମହିଳା ଜଣକ କୈାଣସି ସାଧାରଣ ମହିଳା ନୁହଁନ୍ତି ବରଂ ଦେଶର ଜଣେ ଯୁବ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ। ୨୨ବର୍ଷ ବୟସରେ ସେ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ହୋଇଥିଲେ। ସ୍ମିତା ସଭରଓ୍ବାଲ ନାମ୍ନୀ ଏହି ମହିଳା ଦେଶର ସବୁଠୁ କମ୍ ବୟସର ମହିଳା ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ।

ସ୍ମିତା ସଭରଓ୍ବାଲଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ହୋଇଛି। ତାଙ୍କୁ ଜନତାଙ୍କ ଅଧିକାରୀ ନାମରେ ନାମିତ କରାଯାଇଛି। ସ୍ମିତାଙ୍କ ଘର ଦାର୍ଜିଲିଂରେ। ସ୍ମିତାଙ୍କ ପିତା ଜଣେ ଆର୍ମି ଅଫିସର ଥିଲେ। ସ୍ମିତାଙ୍କ ପିତା ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କାମ କରିଛନ୍ତି।

ଏହି କାରଣରୁ ସ୍ମିତାଙ୍କ ପାଠପଢ଼ା ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ହୋଇଛି। ସ୍ମିତାଙ୍କ ବାପା-ମାଆ ଝିଅ ଆାଇସିଏସଇ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ଼ରେ ଟପ୍ କରିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସରେ ଯିବା ପାଇଁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସ୍ମିତାଙ୍କ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ତାଙ୍କୁ ସଫଳ କରିଥିଲା ଏବଂ ସେ ତାଙ୍କ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ବଳରେ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନ ହାସିଲ କରିଥିଲେ । ସେହି ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ମାତ୍ର ୨୨ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା।

ସବୁଠୁ କମ୍ ବୟସର ସ୍ମିତା ୟୁପିଏସସି କ୍ଲିଅର କରିବା ପରେ ତେଲେଙ୍ଗାନା କ୍ୟାଡରର ଆଇଏଏସର ଟ୍ରେନିଙ୍ଗ୍ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ନିଯୁକ୍ତି ପରେ ସେ ଚିତୁରରେ ସବ୍- କଲେକ୍ଟର ,କଡପ୍ପା ରୁରାଲ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ଏଜେନ୍ସିର ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଡାଇରେକ୍ଟର,ୱାରଙ୍ଗଲ ମହାନଗର ନିଗମ କମିଶନର ଏବଂ କୁରନୁଲର ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଥିଲେ।

ସ୍ମିତା ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ବଡ଼ ବଡ଼ କାର୍ଯ୍ୟଭାର ସମ୍ଭାଳିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ଖୁବ୍ ପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି। ସ୍ମିତା ତେଲେଙ୍ଗାନା ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଅନେକ ଜନହିତକର କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।

ସେ ତେଲେଙ୍ଗାନାର ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ସେ ବହୁ ଜନକଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାର ସଫଳ ରୂପାୟନ କରିଛନ୍ତି।

          

   Related Posts